Stolarka drzwiowa to jeden z najważniejszych elementów w każdym domu. Niezależnie od tego, czy mowa jest tutaj o domu jednorodzinnym, czy też o drzwiach wejściowych do mieszkania.
Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, podchodząc do zakupu drzwi wejściowych? Czy to cena jest najważniejsza? A może inne parametry powinny mieć wpływ na wybór wejściowej stolarki drzwiowej?
Materiał wykonania drzwi
Drzwi do domów powinny zostać wykonane z solidnego materiału. Który będzie najlepszy? W sklepach można otrzymać:
- drzwi PCV – polecane ze względu na dobre parametry cieplne. Współczynnik U utrzymuje się na poziomie 1-1,3 W/(m2.K). Cieszą się one dużą popularnością także ze względu na niski koszt zakupu. Polecane także z tego względu, ze w łatwy sposób można dopasować je do stolarki okiennej, bramy garażowej, jak również elewacji budynku.
- drzwi drewniane – pożądane z tego względu, że bazują na naturalnym materiale. Ich wadą jest jednak wysoka cena, jak również konieczność wykonywania regularnych prac konserwacyjnych. Jeżeli chodzi o parametry cieplne to współczynnik U = 0,7/(m2.K).
- drzwi aluminiowe – najdroższe. Najczęściej spotykane w obiektach użyteczności publicznej. Parametry cieplne to współczynnik U = 1,3-1,4 W/(m2.K). Coraz częściej można jednak spotkać się z drzwiami aluminiowymi wejściowymi, które dedykowane są do domów jednorodzinnych, do wykorzystania przez klientów indywidualnych.
Rozmiar stolarki drzwiowej
Drzwi zewnętrzne Poznań muszą zostać dopasowane pod względem rozmiaru. Nie mogą być one za małe, ponieważ wniesienie do środka wielkogabarytowych sprzętów może stanowić problem.
Szacuje się, że najlepsza szerokość drzwi to 90 cm i 200 cm wysokości w świetle otworu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby sam otwór na drzwi był większy. Przy takich wymiarach drzwi, należy wykonać otwór drzwiowy 100 x 210 cm.
Jeżeli ktoś woli postawić na asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe, to może wybrać te o wymiarach 90 i 40 cm. Skrzydło boczne można bez problemu otwierać, jeżeli tylko będzie taka konieczność. Ciekawostką jest to, że skrzydła boczne znajdować się mogę nie tylko po jedne stronie, ale po dwóch. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby cały otwór pod drzwi został właściwie dopasowany.
Zabezpieczenia drzwi zewnętrznych
Drzwi wejściowe do domów z montażem powinny posiadać także zabezpieczenia antywłamaniowe. Tak, aby móc utrudnić przedostanie się do środka osobom niepowołanym.
Zabezpieczenia antywłamaniowe nie są obowiązkiem, ale mogą one dać większy spokój ducha domownikom. Do domów jednorodzinnych i do mieszkań polecane są drzwi zewnętrzne o trzeciej lub czwartej klasie antywłamaniowej.
Co oznaczają te klasy? Opór, który będą stawiać złodziejom. 3 lub 4 klasa oznacza min. dwadzieścia minut stawiania oporu. W tym czasie ktoś może już się zorientować, że do wnętrza próbują przedostać się osoby niepowołane.
Prawidłowy montaż drzwi
Pod uwagę należy wziąć różnego rodzaju czynniki, jak chociażby termoizolacyjność. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wszystkie parametry nie będą miały żadnego znaczenia, jeżeli tylko montaż zostanie wykonany w sposób nieprawidłowy.
Decydując się na zakup stolarki drzwiowej, należy upewnić się, czy można zamówić montaż. Jeżeli ktoś nie miał doświadczenia z tego typu zadaniami, to powinien powierzyć je osobom, które mają z tym do czynienia na co dzień.