Jak szybko zbudować dom? Najpopularniejszym sposobem jest budowa domu szkieletowego. Ten rodzaj budownictwa w ostatnich latach zyskał ogromną popularność ze względu na wykorzystanie gotowych elementów, które pozwalają przyspieszyć czas potrzebny na uzyskanie budynku w stanie surowym otwartym. Dlatego, jeśli masz w planach rozpoczęcie budowy, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i na jego podstawie podejmij odpowiednią decyzję!
Etapy budowy domu szkieletowego — wszystko, co musisz wiedzieć
Choć budowa domu szkieletowego w znacznym stopniu różni się od budowy domu murowanego, to etapy powstawania obydwu budynków są podobne, a różnica polega na detalach związanych z metodą budownictwa. Domy szkieletowe powstają w następujących etapach:
- stan zerowy — wykonanie fundamentów,
- ustawienie konstrukcji szkieletu i połączenie z fundamentami,
- stan surowy otwarty — ustawienie ścian i montaż zadaszenia,
- stan surowy zamknięty — montaż okien i drzwi,
- wykonanie elewacji,
- montaż instalacji,
- izolację akustyczną i cieplną,
- wykończenie wnętrz.
Po wykonaniu każdego z tych etapów możliwy jest odbiór nieruchomości. Choć poszczególne etapy są podobne do standardowego budownictwa, wykonanie domu szkieletowego jest o wiele szybsze, a wszystko ze względu na wykorzystanie gotowych prefabrykatów. Instalacja stelażu na wykonanych fundamentach pozwala praktycznie od razu na ustawienie ścian i montaż zadaszenia.
Ile trwa budowa domu szkieletowego od podstaw?
Co zrobić, jeśli postawienie tradycyjnej konstrukcji murowanej może zająć od roku do kilku lat? W takim wypadku warto postawić na trwałe budownictwo szkieletowe, które umożliwi błyskawiczne postawienie domu. Budowa domu szkieletowego, który opiera się na gotowych elementach, zazwyczaj zajmuje od 2 do 3 miesięcy, a wszystko dzięki pełnej automatyzacji i braku konieczności wykonania mokrych prac. Sama realizacja etapu, w którym dom znajduje się w stanie surowym otwartym to zaledwie 2 do 4 tygodni. Wszystkie elementy są ze sobą łączone przy pomocy gwoździ i śrub, dlatego budowa takiego domu może być przeprowadzona praktycznie o każdej porze roku. Dodatkowo budynek wykonany tą metodą, jest gotowy do zamieszkania praktycznie od razu. Wystarczy tylko wykonać odpowiednie instalacje i prace wykończeniowe, które umożliwią swobodne korzystanie z budynku.
Ciche i nowoczesne domy szkieletowe — prawda i mity na temat akustyki
Kolejną zaletą oprócz szybkiej budowy domów wykonanych z prefabrykatów, jest innowacyjna technologia, która pozwala na wykonanie wysokiej jakości izolacji akustycznej. Bardzo często uważa się, że domy szkieletowe są słabo wygłuszone. Prawda jest zupełnie inna. Nowinki technologiczne pozwalają na maksymalne wytłumienie dźwięków z zewnątrz, dzięki czemu domy szkieletowe mogą konkurować z domami murowanymi.
Zaplanuj budowę, korzystając z nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Postaw na dom szkieletowy, który będzie gotowy do zamieszkania w ciągu kilkunastu tygodni od rozpoczęcia budowy!
Artykuł sponsorowany.
Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.