Jak działa służebność mieszkania

Jak działa służebność mieszkania?

Służebność mieszkania to ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala uprawnionemu na dożywotnie korzystanie z lokalu mieszkalnego. Instytucję tę regulują przepisy ustawy z 23.04.1964 Kodeks cywilny.

Ograniczonymi prawami rzeczowymi są: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka. Służebności z kolei dzielą się na gruntowe oraz osobiste, a także służebność przesyłu. Ograniczone prawa rzeczowe to inna instytucja niż prawo własności, jednak są bardzo dobrze chronione przez przepisy.

Służebności ustanawiane są na nieruchomościach. Do ustanowienia służebności wystarczy oświadczenie właściciela nieruchomości, jednak najczęściej są one ustanawiane w drodze umowy, w której takie oświadczenie jest zawarte. W przypadku służebności osobistej mieszkania, strony w umowie często określają konkretnie sposób korzystania z lokalu.

Służebność mieszkania polega bowiem na przyznaniu konkretnej osobie uprawnienia do dożywotniego zaspokajania swoich potrzeb mieszkaniowych. Służebność może być odpłatna albo nieodpłatna. Jest ona niezbywalna i nie może zostać nabyta przez zasiedzenia. Niekiedy służebność mieszkania jest ustanawiana przez orzeczenie sądowe, jednak stanowi to raczej sytuację wyjątkową.

Najczęściej służebność mieszkania ustanawiana jest z uwagi na więzi i względy rodzinne. Strony niekiedy ustanawiają taką służebność przy okazji zawierania umowy sprzedaży albo darowizny. W innej sytuacji rodzice ustanawiają służebność mieszkania na rzecz swoich dorosłych już dzieci.

Zgodnie z przepisami mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Uprawniony może na przykład korzystać ze wspólnej kuchni, łazienki albo korytarza.
Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę. Sprawy takie są rozpatrywane przez sąd.

Jeżeli nieruchomość została ujawniona w księdze wieczystej obciążonej nieruchomości, wówczas można odnaleźć jej treść wykorzystując numer księgi wieczystej. Treść i zakres nieruchomości oraz sposób jej wykonywania powinny być wpisane do działu trzeciego księgi wieczystej dotyczące praw, roszczeń i ograniczeń związanych z daną nieruchomością.

Artykuł zewnętrzny.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *