fotowoltaika na domu

Magazyny energii dla fotowoltaiki – czy warto rozważyć ich zakup?

Instalacje fotowoltaiczne stają się w naszym kraju coraz popularniejszym sposobem na zmniejszenie wydatków jakie musimy ponosić na energię elektryczną. To również źródło czystej energii co jest ich dodatkowym atutem. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że stają się one coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednym z ich elementów stają się magazyny energii. Czym są i czy warto rozważyć ich zakup? Przekonajmy się.

Magazyny energii – dlaczego są ważne?

Systemy fotowoltaiczne generują energię elektryczną w zależności od dostępności światła słonecznego. To oznacza, że w ciągu dnia może występować nadmiar energii, który nie jest natychmiast wykorzystywany. Jeśli nie mamy możliwości składowania go nadwyżka prądu odprowadzana jest do sieci elektrycznej dostawcy i wykorzystywana przez innych konsumentów. Niestety, w nocy lub pochmurne dni produkcja energii jest ograniczona, co wymusza na nas pobieranie energii z sieci. Jej cena dla prosumentów, czyli osób, które odprowadzają energię jest niższa, nadal jednak w takiej sytuacji musimy płacić za prąd. Magazyny energii, zwane również akumulatorami lub bateriami fotowoltaicznymi, pozwalają nam na przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii i wykorzystywanie jej w późniejszym czasie, co zwiększa samowystarczalność energetyczną i minimalizuje koszty.

Korzyści płynące z instalacji magazynu energii

Rozbudowanie instalacji fotowoltaicznej o nowoczesny magazyn energii Kon-Tec może przynieść nam szereg korzyści. Pierwszą z nich jest z całą pewnością fakt, że pozwala on jeszcze bardziej obniżyć rachunki za prąd a nawet całkowicie je wykluczyć. Korzystamy wówczas bowiem głównie z własnej energii wytwarzanej przez naszą instalację fotowoltaiczną nie z prądu dostarczanego przez dostawcę. Wykorzystujemy więc wytwarzaną energię w optymalny sposób, co również przyczynia się do ekologii naszego budynku.
Drugim plusem montażu magazynu energii jest niezależność energetyczna. Ze zgromadzonych zapasów możemy korzystać nie tylko w nocy czy podczas pochmurnych i deszczowych dni, ale również w sytuacjach, gdy dojdzie do awarii sieci.

Co warto wziąć pod uwagę rozważając zakup i montaż magazynu energii?

Jeśli rozważamy decyzję o zakupie magazynu energii warto wziąć pod uwagę szereg kryteriów, które pozwolą nam podjąć decyzję, czy będzie to rozwiązanie odpowiednie dla nas. Przede wszystkim należy zastanowić się w jakim czasie koszt zakupu i montażu magazynu energii. W zależności od wielkości może od wynieść od 15 do nawet 25 tysięcy złotych. Warto przeanalizować koszty rachunków jakie ponosimy za pobór energii z sieci i oszacować, czy i kiedy inwestycja ta nam się zwróci. Oczywiście, sam zwrot kosztów nie jest jedynym czynnikiem, ponieważ dla wielu osób najważniejsza jest niezależność energetyczna, jednak nie sposób nie brać go pod uwagę.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest obliczenie poboru prądu w domu, który pozwoli wybrać nam magazyn energii o pojemności dopasowanej do naszego zapotrzebowania. Zakup zbyt dużego magazynu to niepotrzebne dodatkowe koszta, zaś magazyn o zbyt małej pojemności nie spełni swoich założeń. W tym miejscu warto wspomnieć o magazynach modułowych, czyli takich, które możemy rozszerzać w razie potrzeby bez wykonywania dodatkowych prac instalacyjnych. Pod uwagę warto wziąć także czynniki związane z miejsce położenia naszego budynku. Warto wziąć pod uwagę ilość i długość słonecznych dni czy też to, czy w okolicy często dochodzi do awarii oraz przerw w dostawie prądu. Jeśli tak jest, zakup magazynu energii może okazać się trafionym pomysłem.

Podsumowując, magazyny energii dla fotowoltaiki stanowią interesujące rozwiązanie, które może przyczynić się do zwiększenia efektywności i samowystarczalności systemu fotowoltaicznego. Decyzję o zakupie magazynów warto uzależnić więc od wielu czynników, wśród których powinna znaleźć się skala instalacji, koszty początkowe oraz warunki pogodowe i energetyczne w danym regionie. Dzięki temu zyskamy pewność, że magazyn energii będzie w naszym przypadku optymalnie wykorzystywany i okaże się trafioną inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *