smazenie na patelni gerlach

Na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni?

Co łączy włoskie makarony, takie jak bolognese i carbonara z daniami kuchni azjatyckiej, hiszpańską paellą, a także tradycyjnym polskim kotletem schabowym? Do przygotowania każdego z tych dań potrzebna jest dobra patelnia. Stanowi ona jeden z najistotniejszych elementów każdej kuchni. Jaką więc patelnię wybrać? Spróbujemy Ci pomóc i odpowiedzieć na pytanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni do domu?

Ile kosztuje dobra patelnia?

Zacznijmy dość przewrotnie i przeanalizujmy, z jakiego rzędu wydatkiem należy się liczyć, chcąc kupić dobrą patelnię. Wbrew pozorom postawione wyżej pytanie wcale nie jest bezzasadne. W sklepach można bowiem znaleźć patelnie kosztujące zarówno około 50 zł, jak i takie, które kosztują 200, a nawet 300 zł. Co wybrać?

Warto wiedzieć, że na wyposażeniu kuchennym lepiej specjalnie nie oszczędzać. Po pierwsze dlatego, że niskiej jakości sprzęt dość szybko się zniszczy, a po drugie – dlatego że wykonanie patelni może mieć wpływ na walory smakowe i zdrowotne przygotowywanych potraw. Można przyjąć, że wysokiej jakości patelnia jest dostępna już za około 100-150 zł.

Czy jedna patelnia wystarczy, czyli dlaczego lepiej zainwestować w zestaw patelni?

Idźmy dalej i odpowiedzmy na pytanie, czy w ogóle jedna patelnia wystarczy. Teoretycznie, jest taka możliwość – zwłaszcza jeśli mieszkasz w pojedynkę lub w dwie osoby i rzadko gotujesz. W praktyce jednak przygotowywanie różnorodnych posiłków z wykorzystaniem tylko jednej patelni będzie niezwykle trudne. Po prostu wiele potraw z kuchni włoskiej, azjatyckiej, iberyjskiej, a nawet polskiej, wymaga osobnego smażenia mięs i warzyw, a także gotowania sosów – choćby z tego względu lepiej zainwestować w praktyczny zestaw patelni.

Dobry komplet, taki jak zestaw patelni Gerlach, warto nabyć też dlatego, że zazwyczaj zawiera on patelnie o różnych średnicach i o różnej głębokości. Dzięki temu w domu można – w zależności od sytuacji – przygotowywać różne posiłki oraz dla różnej liczby osób.

Wybieramy patelnię z nieprzywierającą powłoką – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli masz już określony budżet, jaki chcesz przeznaczyć na patelnię (lub ich zestaw), możesz skupić się na konkretnych cechach produktów – to właśnie od nich zależy, czy nabyte wyposażenie kuchenne będzie w ogóle praktyczne. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?:

  • rozmiar patelni – kwestia rozmiaru została już w pewnym sensie poruszona wyżej, jednak warto ten wątek rozwinąć. Decydujący wpływ na to, czy w Twojej kuchni powinny dominować patelnie o średnicy 20, 24, 28 czy 30 cm, powinna mieć liczba domowników. Generalnie zawsze warto mieć pod ręką zarówno patelnię mniejszą, jak i większą, jednak nie da się ukryć, że przy co najmniej trzech osobach w domu to właśnie modele o średnicy 28cm i więcej powinny dominować w szafkach i szufladach kuchennych;
  • rodzaj kuchenki – co oczywiste, patelnia powinna być dostosowana do rodzaju kuchenki, jaką dysponujesz. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem może tu być patelnia uniwersalna, jaką można znaleźć choćby w ofercie marki Gerlach. Oferowane przez tę firmę patelnie (np. z linii HARMONY CLASSIC) mogą być stosowane na kuchence gazowej, elektrycznej, ceramicznej, a także gazowej;
  • powłoka patelni – obecnie w większości sklepów można znaleźć modele pokryte nieprzywierającą powłoką Powłoka ceramiczna, jest pozbawiona szkodliwych substancji, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo patelnie nieprzywierające pozwalają używać minimalnej ilości oleju, dzięki czemu wiele potraw jest po prostu zdrowszych.

Poza wymienionymi wyżej aspektami warto przyjrzeć się również cechom dodatkowym. Przykładowo, jeśli w kuchennych szafkach i szufladach masz mało miejsca, być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zestaw patelni z odpinaną rączką – np. z kolekcji Smart Gerlach? 

Patelnie Gerlach – najwyższa jakość i uniwersalność

Jeżeli szukasz wysokiej jakości wyposażenia kuchennego, sprawdź patelnie Gerlach. W ofercie tej polskiej marki, będącej na rynku już od ponad 260 lat z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *