remont_w_domu

Remont w domu – jaki kontener na odpady wybrać?

Na placu budowy nie może zabraknąć profesjonalnego kontenera. Wymagają tego krajowe i unijne regulacje, które narzucają na inwestorów obowiązek bezpiecznego i ekologicznego składowania gruzu. Pojawia się jednak uzasadnione pytanie – jak dobrać pojemnik na pozostałości? Jakie cechy należy wciąż pod uwagę? Przedstawimy zatem kilka wskazówek, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Co warto wiedzieć przed wyborem odpowiedniego kontenera?

Na pierwszy plan wysuwają się wymiary zewnętrzne i kubatura dowolnego kontenera. Przestrzeń ładunkowa musi przecież odpowiadać wymogom lokalizacyjnym i intensywności prac remontowych. Roboty budowlane w centrum miasta wiążą się z rozmaitymi ograniczeniami przestrzennymi, jakie również należy uwzględnić przy wyborze.

Pamiętajmy, że selekcja zbiornika na śmieci poremontowe stanowi wynik szacunkowej analizy ilości generowanego gruzu. Tutaj warto zwrócić się o pomoc w profesjonalnej firmie, dla której wywóz śmieci stanowi chleb powszedni. Samodzielne kalkulacje obarczone są dużym ryzykiem błędu. Niedoszacowanie rozmiaru lub przewymiarowanie kontenera skutkuje nadmiernym wzrostem kosztów jego wynajmu i transportu.

Dane statystyczne mówią, że kontener o pojemności od 3 do 5 m3 powinien wystarczyć dla generalnego remontu w domach jednorodzinnych. Taka pojemność gwarantuje bezpieczne przechowaniu odpadów zmieszanych, a następnie ich wywiezienie do legalnego punktu utylizacji. Zgoła odmienna sytuacja zachodzi w przypadku wznoszenia budynków firmowych, robót wyburzeniowych lub prac deweloperskich na osiedlach mieszkaniowych. Tutaj rozsądnym rozwiązaniem będzie wyposażenie w kontener na odpady o kubaturze powyżej 10 m3.

Kolejną kwestią decyzyjną pozostaje typ urządzenia do składowania odpadów budowlanych. Poszczególne wersje kontenerów różnią się pod względem wytrzymałości mechanicznej. Odpady lekkie wymagają zastosowania zamykanych pojemników, które powstrzymają przed rozrzuceniem śmieci po okolicy podczas silniejszych podmuchów wiatru. Przedmioty takie jak fragmenty cegieł, szkła lub ceramiki możemy bez przeszkód umieścić w stalowym kontenerze otwartym.

Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o nowych przepisach dotyczących segregacji, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Pojawi się wówczas wymóg podziału odpadów budowlanych na 6 frakcji i konieczność ich odrębnego składowania. Wówczas do listy czynników determinujących wybór kontenera będziemy musieli dorzucić pojemniki na poszczególne typu pozostałości.

Usługi wynajmu kontenerów i wywozu odpadów budowlanych

Powierzenie utylizacji odpadów do firmy zewnętrznej gwarantuje spełnienie norm prawnych i przyspiesza realizację robót remontowych. Wynajem kontenerów dla inwestorów indywidualnych i połączony z tym wywóz śmieci to specjalizacja serwisu Smieci.eu. Pod adresem https://smieci.eu/zamow/kontener/ błyskawicznie zamówisz potrzebny zbiornik na odpady i uzyskasz szczegółową wycenę usługi. Warto również zasięgnąć rady ekspertów Smieci.eu, którzy pomogą dobrać pojemnik do danego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *