Mężczyźni rozmawiają, jak uzyskać wysoką sprawność kotła gazowego.

Sprawność kotła gazowego kondensacyjnego powyżej 100%? Poznaj zasadę działania tego urządzenia i dowiedz się, jak to możliwe.

Kotły gazowe kondensacyjne są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, które stosuje się w instalacjach centralnego ogrzewania. Ich popularność wynika głównie z szerokiej wszechstronności zastosowań i komfortu grzania. Bez względu na to, czy planujesz zakup kotła kondensacyjnego do nowej, czy do modernizowanej instalacji – zawsze przyświeca temu ten sam wspólny cel – tanie i efektywne ogrzewanie. Obecna technologia kondensacji została rozwinięta do bardzo wysokiego poziomu, co pozwala na elastyczność wyboru rodzaju grzania. Decydując się na kocioł gazowy kondensacyjny, warto zadbać o prawidłowy dobór oraz zapewnienie odpowiednich warunków eksploatacji. Co zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać potencjał kotła? Jak podnieść jego sprawność, aby uzyskać najlepszy komfort cieplny oraz obniżyć koszty ogrzewania gazowego? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!

Z teksu dowiesz się:

  • jak działa kocioł gazowy,
  • jak uzyskać wysoką sprawność kotła gazowego,
  • jaki kocioł kondensacyjny wybrać, aby cieszyć się wysoką sprawnością.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł gazowy kondensacyjny, w odróżnieniu od innych konstrukcji, korzysta nie tylko z energii wprowadzonej do niego wraz z paliwem, ale także z tzw. ciepła spalania.

Spalanie gazu (ziemnego, jak i płynnego) generuje bowiem powstawanie wody w postaci pary wodnej, która jest jednym z produktów reakcji spalania. Wykroplenie się pary wodnej powoduje odzysk ciepła utajonego i ochłodzenie produktów spalania. To dzięki temu procesowi sprawność kotłów kondensacyjnych, liczona tradycyjnie według wartości opałowej, wynosi maksymalnie do 109%.

Skoro wiesz już, jaka jest zasada działania kotła kondensacyjnego, czas dowiedzieć się więcej o tym, jak podnieść jego sprawność.

Sprawność kotła gazowego – wykorzystaj jego potencjał!

Sprawność kotła kondensacyjnego to stosunek energii cieplnej użytecznej generowanej przez kocioł do ilości energii dostarczonej do kotła wraz z paliwem.

Uzyskanie wysokiej sprawności na poziomie 109% będzie uzależnione od parametrów pracy Twojej instalacji. Wraz ze spadkiem temperatury czynnika grzewczego, sprawność kotła kondensacyjnego będzie rosnąć, a wraz ze wzrostem maleć.

Kluczowe znaczenie ma temperatura wody powrotnej. Temperatura spalin w kotłach kondensacyjnych jest zaledwie o kilka do kilkunastu stopni wyższa niż temperatura wody na powrocie. Maksymalne stosowane parametry czynnika grzewczego wynoszą zwykle 75/60°C przy mocy maksymalnej i w tych warunkach kondensacja już nie wystąpi. Taka sytuacja ma miejsce, gdy kocioł kondensacyjny przełącza się w tryb priorytetowego podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Najczęściej w fabrycznych ustawieniach kotła wartość temperatury w zasobniku wynosi 55°C. Aby podnieść sprawność kotła w tym trybie, wystarczy ją obniżyć do 50-45°C, co nie wpłynie znacząco na odczuwalny komfort cieplny podczas kąpieli.

Przy obciążeniach częściowych, wraz z obniżaniem temperatury wody, temperatura spalin również obniża się, a wraz z nią rośnie współczynnik kondensacji i sprawność kotła. W celu uzyskania warunków kondensacji w całym sezonie grzewczym obliczeniowe parametry czynnika grzewczego powinny być odpowiednio niskie i wynosić np. 50/40°C lub 40/30°C. Jak powszechnie wiadomo, takie parametry odpowiadają instalacji z grzejnikami niskotemperaturowymi i instalacji podłogowej.

Wysoka sprawność kotła kondensacyjnego – jakie urządzenie wybrać?

Kotły kondensacyjne są dostępne jako urządzenia wiszące lub stojące, przystosowane do pobierania powietrza z pomieszczenia lub z zewnątrz budynku. Wybranie miejsca zabudowy urządzenia w pomieszczeniu ogrzewanym, spowoduje poprawę ogólnej sprawności nawet o 2%. Obecnie obowiązującym standardem technologii kondensacji jest palnik o szerokiej modulacji mocy. Dzięki tej funkcji uzyskasz długotrwałe warunki kondensacji.

W ofercie marki Vaillant znajdziesz np. kocioł ecoTEC exclusive lub ecoTec plus, które będą w stanie efektywnie pracować już od minimalnej mocy nominalnej wynoszącej 2,8 kW.

Bardzo ważną czynnością, która pomoże osiągnąć wysoką sprawność kotła gazowego kondensacyjnego, jest odpowiedni wybór trybu regulacji. Kocioł jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, jednak warto zadbać o to, aby za sterowanie systemem grzewczym odpowiadał regulator pogodowy. To właśnie regulacja ma kluczowy wpływ na to, jak oszczędnie pracuje urządzenie oraz jaka jest rzeczywista sprawność kotła kondensacyjnego.

Regulacja pogodowa odpowiada za dostosowanie temperatury zasilania instalacji grzewczej do temperatury powietrza atmosferycznego. Im jest chłodniej na zewnątrz, tym wyższa temperatura czynnika krążącego w instalacji. To szczególnie istotne w przypadku kotłów kondensacyjnych, ponieważ zapewniają one pracę z jak najniższą temperaturą pozwalającą na zachowanie komfortu cieplnego wewnątrz budynku, a jednocześnie zapewniają najlepsze wykorzystanie efektu kondensacji, a zatem zwiększenie sprawności urządzenia.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive

Praktyczne podniesie sprawności kotła to wyeliminowanie potencjalnych strat energii. Jeżeli Twoja instalacja wykonana jest z materiału wykazującego bardzo dobre przewodnictwo cieplne tj. miedź, stal to dobrą praktyką instalatora jest wykonanie odpowiedniego zaizolowania instalacji otuliną kauczukową lub pianką PUR. W wyniku reakcji spalania, energia chemiczna paliwa jest przekształcana na ciepło i przekazywana czynnikowi grzewczemu. Aby mieć pewność, że kocioł kondensacyjny osiąga najwyższą sprawność w wyniku tej reakcji, powinieneś regularnie wykonywać przeglądy serwisowe urządzenia. Instalator odpowiednim przyrządem pomiarowym wykona badanie jakości spalin, tak aby wykluczyć obecność składników tj. tlenek węgla lub nieodpowiednią zawartość dwutlenku węgla i powietrza. W innym przypadku mogłoby dochodzić do reakcji niecałkowitego spalania, co w dalszej perspektywie użytkowania, powodowałoby odczuwalne pogorszenie komfortu cieplnego i sprawności kotła.

Jeśli chcesz uzyskać relatywną poprawę sprawności urządzenia, powinieneś w sposób przemyślany sprawdzić wybrany przez siebie kocioł kondensacyjny już na etapie doboru. Wysoką sprawność urządzenia zyskasz, wybierając kocioł o nowoczesnej konstrukcji palenisk i palników, odpowiedniej powierzchni ogrzewalnej wymiennika ciepła, zastosowaniu materiałów o właściwościach wspomagających efekt kondensacji i wykorzystania ciepła skraplania pary wodnej. Poza wyżej wymienionymi cechami, które oferuje marka Vaillant, wysoką sprawność kotła gazowego warunkuje także właściwa eksploatacja i regularna konserwacja urządzenia.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *