Elewacja domu to jego wizytówka. Powinna być elegancka, dopasowana do stylu budynku, trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Jeśli szukasz pomysłu na urozmaicenie fasady domu, zobacz, jakie efekty daje sztukateria elewacyjna.
Niezależnie od tego, czy wybierasz projekt domu nowoczesny czy klasyczny, w typie dworku albo podmiejskiej rezydencji, zależy Ci, by fasada prezentowała się ciekawie. Pomoże w tym nowoczesna sztukateria, doskonała nie tylko w roli klasycznych dekoracji elewacyjnych, ale także do minimalistycznych czy skandynawskich budynków.
Najpopularniejsze elementy tego rodzaju dekoracji zewnętrznej to kolumny elewacyjne, bonie, pilastry elewacyjne, gzymsy czy listwy. Co warto o nich wiedzieć?
Kolumny elewacyjne: elegancja geometrycznych kształtów
Nie ma bardziej stylowej ozdoby fasady niż eleganckie kolumny elewacyjne. To bardzo stare elementy architektoniczne. Znamy je ze starożytnej Grecji i Rzymu czy renesansowej Europy. Gościły także w polskich pałacach, dworach i dworkach.
Kolumny elewacyjne mogą zdobić wejście do domu i stanowić podporę dla balkonu, tarasu czy dachu. Pełnią więc rolę nie tylko ozdób architektonicznych, ale także konstrukcyjną. Do wyboru masz wiele typów kolumn, a także ich głowic oraz baz. Z łatwością dopasujesz więc wygląd kolumny do stylu budynku.
Popularne rozwiązanie to okrągłe kolumny, charakterystyczne dla architektury dworkowej. Miłośnicy włoskich willi docenią z kolei kwadratowe kolumny w typie toskańskim. Jeśli wolisz bardziej nowoczesny styl, wybierz bazę i głowicę o prostej formie. Jeśli cenisz klasykę, spodobają Ci się kolumny z głowicami w stylu jońskim albo korynckim.
Pilastry elewacyjne: dekoracyjne podpory fasady
Popularnym rodzajem zdobienia elewacji są również pilastry. Podobnie jak kolumny mają trzon, bazę i głowicę (kupuje się je osobno), wyróżnia je jednak forma płaskiego filara.
Pilastry mogą zdobić główne wejście do domu. Warto je zastosować także przy bocznej części obramowania drzwi. Jaki model pilastra będzie najlepszy? Zależy to od stylu architektonicznego budynku. Najprostsza i najbardziej ponadczasowa forma pilastra to gładki, płaski trzon oraz prosta głowica i baza. Jeśli szukasz czegoś bardziej ozdobnego, wybierz trzon z ryflowaną powierzchnią i ozdobne głowice np. na wzór rzymskich czy greckich kolumn.
Bonie elewacyjne: eleganckie wykończenie narożników
Bonie elewacyjne są jednym z najczęściej stosowanych elementów sztukaterii budowlanej. Ten rodzaj wykończenia elewacji stosuje się jako ozdobę cokołów oraz dodatkowe zabezpieczenie narożników domu przed zabrudzeniem czy zniszczeniem.
Bonie to forma żłobienia fasady, która ma za zadanie dodać jej trójwymiarowości i przełamać jednolitość ściany. Najczęściej przybierają wygląd poziomych prostokątnych pasów. Możesz dobrać ich ilość oraz ułożenie na fasadzie do konkretnych potrzeb, dzięki czemu budynek prezentuje się niepowtarzalnie.
Gzymsy elewacyjne: Wzory na urozmaicenie
Gzymsy elewacyjne mogą służyć do wykończenia fasady oraz zabezpieczenia jej przed deszczem i zabrudzeniami. Stosuje się je również jako zwieńczenie elewacji tuż pod podbitką oraz jako dekorację okien i drzwi. Gzymsy nadają rytm elewacji i dzielą ją optycznie. Mogą zmienić też jej proporcje.
Gzymsy odróżnia od listew elewacyjnych kształt i dekoracyjne wykończenie frontowej części. Jedne i drugie to jednak często spotykane detale budowlane i dekoracje ścienne.
Nadokienniki: ciekawe detale nad oknami
Jeśli chcesz podkreślić okno i dodatkowo je wyeksponować, potrzebujesz nadokienników. Stworzysz dzięki nim ciekawą kompozycję nad oknem. Ochronią też elewację przed zaciekami, deszczem czy śniegiem.
Podsumowanie
Sztukateria elewacyjna jest doskonałym sposobem na urozmaicenie fasady. Montaż sztukaterii jest łatwy i szybki, a same materiały na elewację nie ważą dużo.
Jeśli szukasz niezawodnego dostawcy sztukaterii elewacyjnej, zwróć uwagę na firmę Nord-Gips. W ofercie tego producenta znajdziesz bardzo szeroki wybór wysokiej jakości sztukaterii zewnętrznej do nowoczesnych i klasycznych projektów.
Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.