Współczesne wille to wyjątkowo luksusowe rezydencje, które są bardzo przestronne, eleganckie i komfortowe. W projekcie takiego budynku można zawrzeć wiele unikalnych i oryginalnych elementów, co pozwoli na jeszcze większe podkreślenie prestiżu całej inwestycji. Do przygotowania efektownych rozwiązań architektonicznych nietrudno znaleźć sprawdzone inspiracje. Warto jednak pamiętać o profesjonalnym przygotowaniu projektu, a także o jego sprawnej realizacji przy udziale specjalistów.
Oryginalne detale i zdobienia
Inspiracją dla stworzenia oryginalnych elementów architektonicznych w projekcie willi mogą być detale, które czerpią z różnych okresów historycznych i kultur. Sposobem na wyróżnienie budynku są zwłaszcza zdobienia elewacji, takie jak gzymsy, rzeźbione fryzy, płaskorzeźby czy boniowania. Budowa willi z takimi elementami pozwala na rozbudowaną personalizację wyglądu rezydencji, a tym samym nadanie jej niepowtarzalnego charakteru. Obecnie na uwagę zasługują również ryzality, które podkreślają prestiż budynku dzięki wzniesionym częściom poza linią elewacji. Wykusze w postaci wypukłych elementów narożnych wzbogacają kształt budynku, a półkoliste i trójkątne wykończenia w formie frontonów nadają mu eleganckiego charakteru. W połaciach dachowych warto natomiast umieścić lukarny, czyli niewielkie okna o urokliwym wyglądzie.
Klasyka i nowoczesność
Nowoczesne rezydencje bardzo często czerpią z klasycznych inspiracji. Dotyczy to chociażby okien ze szprosami, które nadają willom tradycyjnego i zarazem bardzo prestiżowego charakteru. Do ich wykonania można wykorzystać drewno lub aluminium, a nawet niektóre tworzywa sztuczne. Szprosy bardzo dobrze pasują do wielu stylów architektonicznych, podkreślając strukturę fasady oraz nadając jej harmonijnej symetrii. Okna z takim wykończeniem mogą też posiadać dodatkowe zdobienia czy kolorowe przeszklenia, co dodatkowo uwydatnia indywidualny i oryginalny charakter willi. Do unikalnych i przy tym klasycznych rozwiązań należy również podcień wejściowy z kolumnami, który jest jest bardzo wytworny i reprezentacyjny. Jego elementy mogą być wykonane chociażby z kamienia, betonu czy cegły, a także ozdobione dodatkowymi gzymsami i rzeźbieniami. Podcień wejściowy spełnia też funkcje praktyczne, ponieważ chroni przed słońcem i deszczem.
Dodatkowa przestrzeń
Budowa rezydencji z reguły zakłada inspirację stylem klasycznym, jednak obecnie wiele takich domów powstaje z myślą o zastosowaniu bardziej modernistycznych rozwiązań. Poza geometryczną bryłą i dużymi oknami, do charakterystycznych cech takich projektów należy obecność wyraźnie wydzielonych przestrzeni w rodzaju atrium lub patio. Ich główną funkcją jest zapewnienie miejsca do wypoczynku i relaksu. Przestrzenie takie są przygotowywane jako wewnętrzne dziedzińce, nierzadko otoczone rzeźbami, fontannami czy roślinnością. Aby uwzględnić rozwiązania tego typu w planowanej inwestycji, warto zadbać o odpowiedni projekt willi. Wiele z nich posiada w swojej ofercie firma budowlana New-House, która zajmuje się też indywidualnym opracowywaniem różnych rozwiązań od podstaw.
Wybór odpowiedniego projektu
Rezydencje to posiadłości, które można wzbogacić bardzo oryginalnymi elementami architektonicznymi. Warto jednak pamiętać, aby estetyczne detale i zdobienia nie obniżały funkcjonalności inwestycji. Obecnie projektowane wille to budynki, które można z powodzeniem wykonać z wykorzystaniem energooszczędnych technologii i materiałów. Przy wyborze lub planowaniu projektu warto w pierwszej kolejności sprawdzić parametry działki, na której wybudowana będzie posiadłość. Kluczowe znaczenie mają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź też decyzja o warunkach zabudowy. Działka musi również posiadać odpowiednie wymiary, które pozwolą na realizację inwestycji zgodnie z aktualnymi przepisami. Wiele zależy też od indywidualnych potrzeb domowników, m.in. pod względem dostępnej powierzchni użytkowej, liczby poszczególnych pomieszczeń głównych i dodatkowych czy ewentualnych udogodnień.
Artykuł sponsorowany.
Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.