Aralia – poznaj bliżej ten wyjątkowy rodzaj roślin

Chaber bławatek – jak wygląda ta roślina, jakie ma wymagania i właściwości?
Chaber bławatek – jak wygląda ta roślina, jakie ma wymagania i właściwości?

Wstęp

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) to roślina z rodziny astrowatych, która występuje dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest to jednoroczna roślina ozdobna, która charakteryzuje się pięknymi niebieskimi kwiatami. Chaber bławatek jest również znany pod nazwami: chaber, chaber błękitny, chaber polny lub bławatek polny.

Wygląd

Chaber bławatek osiąga wysokość od 30 do 90 cm. Jego łodyga jest wzniesiona, naga i rozgałęziona. Liście są wąskie, lancetowate i mają ząbkowane brzegi. Charakterystyczną cechą tej rośliny są jej kwiaty, które mają intensywnie niebieski kolor. Kwiaty chabra bławatka składają się z koszyczka, który otoczony jest okrywą złożoną z białych, błękitnych lub różowych listków. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia.

Wymagania

Chaber bławatek preferuje stanowiska słoneczne i suche, ale toleruje również półcień. Gleba powinna być przepuszczalna i umiarkowanie żyzna. Roślina jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Chaber bławatek jest mrozoodporny, dlatego może być uprawiany w różnych strefach klimatycznych.

Właściwości

Chaber bławatek ma wiele właściwości leczniczych. Kwiaty tej rośliny zawierają flawonoidy, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Chaber bławatek jest również stosowany w medycynie naturalnej jako środek uspokajający i przeciwdepresyjny. Napary z kwiatów chabra bławatka mogą być stosowane do płukania oczu w przypadku podrażnień lub infekcji.


Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *