Wiśnie to piękny dodatek do każdego ogrodu, ale musisz wiedzieć, jak przycinać wiśnię, aby była zdrowa i miała dobrą kondycję. Dzięki kolorowym liściom jesienią, pięknym wiosennym kwiatom i niektórym pysznym owocom, wiśnie są zarówno ozdobne, jak i produktywne w ogrodzie. Można również znaleźć zwarte i karłowate wiśnie nadające się do pojemników – idealne do pomysłów na ogródek przydomowy .
Oprócz tych, które są właśnie uprawiane dla ich pięknego kwitnienia, istnieją zarówno odmiany czereśni – produkujące pyszne, pulchne czereśnie, które można jeść bezpośrednio z drzewa – jak i wiśnie, których owoce lepiej nadają się do gotowania, pieczenia lub przetworów.
Metoda przycinania, którą zastosujesz, będzie się różnić w zależności od odmiany, którą posiadasz oraz od tego, czy czereśnia jest uprawiana jako krzew o otwartym środku, przytwierdzona do ściany lub kraty w wachlarzu lub espalier, czy też odmiana płacząca.
JAK PRZYCINAĆ WIŚNIĘ – WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
„Celem przycinania czereśni jest otwarcie środka drzewa, aby światło słoneczne i powietrze przenikały przez gałęzie, a powietrze przez nie przepływało” – wyjaśnia Nikki McAteer z rodzinnej szkółki roślin My Perfect Plants w północnej Florydzie.
„Im więcej światła słonecznego otrzymają wewnętrzne gałęzie drzewa, tym więcej zakwitnie, a następnie wyprodukuje więcej owoców” – kontynuuje.
Coroczne przycinanie czereśni pomaga utrzymać zdrową równowagę między starszymi owocnikami i młodszymi gałęziami oraz sprawi, że drzewa będą bardziej zwarte, co ułatwi zbieranie owoców.
Utrzymanie czystego przepływu powietrza przez wiśnię pomoże również chronić drzewo przed chorobami.
„Zmniejsz ryzyko infekcji, dezynfekując wszelkie narzędzia alkoholem lub rozcieńczonym wybielaczem przed rozpoczęciem przycinania” – wyjaśnia Dan Neuteboom z Real English Fruit .
Aby mieć pewność, że masz odpowiednie narzędzia do przycinania wiśni, będziesz potrzebować:
- Nożyce do przycinania mniejszych gałęzi.
- Piła ogrodnicza do grubszych gałęzi.
- Sekatory ręczne lub sekatory do przycinania bardzo małych gałęzi.
- Przycinanie. wiśnia przy użyciu sekatorów ręcznych
KIEDY NALEŻY PRZYCINAĆ WIŚNIĘ?
Zdanie jest trochę podzielone i są tacy, którzy wolą przycinać czereśnie zimą, inni to podkrzesywacze wiosenne, a jeszcze inni letnie.
Letnie przycinanie wiśni
Ci, którzy przycinają wiśnię późnym latem, uważają, że jest to najlepszy sposób na uniknięcie choroby. Dodatkowo sprzyja wolniejszemu wzrostowi drzewa.
„Doskonałymi kandydatami do przycinania wiosną lub latem są drzewa wiśniowe, które pozostawione same sobie mogą osiągnąć nawet trzy piętra wysokości” – wyjaśnia Susan Poizner z Orchard People , która prowadzi edukację i doradztwo w zakresie pielęgnacji drzew owocowych.
Zimowe przycinanie wiśni
Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, przycinanie wiśni późną zimą, kiedy drzewo jest uśpione, bez liści i owoców, przyspieszy wzrost.
Łatwiej jest również zobaczyć strukturę drzewa zimą, co pomoże określić, które gałęzie należy przycinać.
Najlepiej unikać przycinania czereśni wczesną zimą, ponieważ drzewo nie będzie miało zgromadzonej energii do leczenia ran spowodowanych przycinaniem.
Wiosenne przycinanie wiśni
Przycinanie wiosną, po otwarciu pąków drzew i rozpoczęciu rozwoju liści, jest sposobem na zidentyfikowanie i usunięcie wszelkich niezdrowych gałęzi oraz wzmocnienie pożądanej struktury gałęzi. Minusem jest to, że nie będzie zachęcać do tak dużego wzrostu wiśni.
„Najlepszą porą na przycinanie owocujących drzewek jest późne lato, po tym jak drzewo przeszło okres owocowania” – mówi Nikki McAteer.
„Większość innych wiśni można przycinać późną zimą, w okresie spoczynku, ale w przypadku czereśni owocujących nie należy ryzykować odcinania kwiatów, które wiosną wytwarzają słodkie owoce” – dodaje.
PRZYCINANIE CZEREŚNI WOLNOSTOJĄCYCH
Sposób przycinania wiśni będzie zależeć od wieku drzewa. Dla młodych czereśni:
- W pierwszym roku przycinania, aby kontrolować kształt czereśni, odetnij środkowy lider – lub centralny pień – „aby zachęcić do wzrostu gałęzi bocznych”, wyjaśnia Dan Neuteboom.
- W drugim roku wybierz około czterech dobrze rozmieszczonych, szerszych boków – pędów bocznych – co najmniej 18 cali nad ziemią i skróć je o dwie trzecie. To staną się głównymi gałęziami.
- Usuń wszelkie pędy boczne poniżej nich i przytnij pień centralny do prawie górnej części bocznej.
- W trzecim roku, gdy te główne pędy boczne wytworzą własne pędy boczne, przycinaj najsilniejsze z nich o połowę. Od tego momentu coroczne przycinanie pozwoli Ci kontrolować wielkość drzewa.
JAK PRZYCIĄĆ STARĄ WIŚNIĘ?
Ogólnie rzecz biorąc, czereśnie wymagają tylko lekkiego przycinania po założeniu. Aby przyciąć założoną wiśnię:
- Skróć wszelkie silne pionowe rosnące pędy zapierające dech w środku, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.
- Usuń wszelkie skrzyżowane, słabe, martwe, uszkodzone lub chore gałęzie.
- Skróć końcówki pozostałych gałęzi o około jedną trzecią nowego wzrostu, aby zachęcić do rozwoju pąków owocowych.
„W okresie spoczynku, zimą, wiśnie liściaste będą bezlistne i będziesz miał najlepszy widok na strukturę gałęzi. Dodatkowo możesz przyciąć wszystkie odrosty u podstawy drzewa. Takie produkty nigdy nie przyniosą żywotnych owoców” – mówi Nikki McAteer.
Jeśli jednak masz już ugruntowaną kwaśną lub kwaśną wiśnię , będzie ona wymagała znacznie cięższego przycinania niż czereśnia, ponieważ owoce są produkowane głównie na zeszłorocznym wzroście.
Jeśli masz założoną kwaśną wiśnię, a także usuwasz martwe, uszkodzone lub chore gałęzie, jak wyżej:
- Usuń około jednej czwartej pozostałego starszego drewna, przycinając do głównej gałęzi lub młodszego pędu bocznego.
- Skróć młode pędy o długości ponad 12 cali o jedną trzecią, aby zachęcić do rozgałęzienia.
PRZYCINANIE WIŚNI KARŁOWATYCH
Do przycinania czereśni karłowatych można użyć tej samej metody, co inne czereśnie wolnostojące opisane powyżej.
JAK PRZYCINAĆ PŁACZĄCE WIŚNIE?
- Używając ostrych sekatorów, usuń odrosty wystające z podstawy płaczących czereśni. „Usuwaj przyssawki o każdej porze roku” – doradzają eksperci z Bower & Branch .
- Przycinaj martwe lub obumierające gałęzie z powrotem do żywego drewna zimą – drapiąc drewno, aby zobaczyć, gdzie zaczyna się żywe, zielone drewno.
- Na szczepionych drzewach przycinaj wszelkie gałęzie wychodzące spod obrzęku w pobliżu wierzchołka pnia, ponieważ nie będą one „płakać” i zepsują kształt drzewa.
- Przytnij płaczące gałęzie, aby spadły co najmniej sześć cali z ziemi, a także przycinaj bardziej wyprostowane gałęzie.
- „Nie należy jednak usuwać więcej niż 25% korony za jednym razem podczas przycinania płaczącej wiśni”, dodają eksperci Bower & Branch.
CZY DRZEWA WIŚNIOWE POWINNY BYĆ PRZYCINANE CO ROKU?
Drzewa wiśniowe należy przycinać co roku, aby zachować ich kształt i sprzyjać zdrowemu wzrostowi. Przycinanie czereśni zapewni również lepszy plon owoców, ponieważ usuwanie gałęzi zwiększy ekspozycję pozostałych pędów na światło słoneczne.
„Ogólnie rzecz biorąc, podczas przycinania drzew czereśni staraj się wykonywać jak najmniej cięć, usuwając kilka kompletnych gałęzi, aby nadać koronie otwartą strukturę” – mówi Dan Neuteboom.
Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.