czosnek

Jak uprawiać i wyhodować czosnek? Krok po kroku

Czosnek to jeden z tych składników, których używa się w kuchni niemal bez przerwy. Romantyczne obrazy galijskich długich, sękatych cebul mogą być onieśmielające, gdy rozważa się uprawę tej żarówki. Jednak czosnek jest zaskakująco łatwą w uprawie rośliną – a teraz jest dobry czas na sadzenie. 

Rozmawialiśmy z ekspertami z branży, aby udzielić Ci poufnych porad dotyczących uprawy czosnku w Twoim ogrodzie. Ta wszechstronna roślina może być uprawiana w pojemnikach i na rabatach, idealna do ogrodu o dowolnej wielkości. Dlaczego nie spróbować w ten weekend?

JAKI RODZAJ CZOSNKU UPRAWIAĆ?

Planując uprawę czosnku do swojego ogrodu, do wyboru są dwa rodzaje: twarda i miękka. Czosnek o miękkiej szyi jest najłatwiejszym do uprawy czosnkiem i jest to typ powszechnie spotykany w supermarketach.

Czosnek o miękkiej szyi wytwarza dużo mniejszych ząbków i może być przechowywany przez wiele miesięcy. Są to te, które zazwyczaj można zobaczyć na straganach w warkoczach. Jednak cebulki typu hardneck są bardziej wytrzymałe, więc są lepszym wyborem, jeśli w Twoim ogrodzie panują bardzo mroźne zimy.

Dobrymi odmianami czosnku miękkiego do wyboru są „Provence” i „Solent Wight”. W przypadku czosnku twardego, szukaj odmian „Lautrec Wight” i „Carcasonne”.

„Kupując czosnek do uprawy, nie należy kupować go w supermarketach, ponieważ nie są to certyfikowane odmiany wolne od chorób. Zamiast tego kupuj w centrum ogrodniczym lub wysyłkowo” – radzi Franscesco Ponziani, ogrodnik w RHS Garden Harlow Carr .

JAK WYHODOWAĆ CZOSNEK? KROK PO KROKU

Czosnek jest łatwy w uprawie przy odrobinie wiedzy.

1. PRZYGOTUJ ZIEMIĘ

Czosnek jest łatwą w uprawie rośliną, o ile dobrze poznasz podstawy. „Czosnek potrzebuje otwartego, słonecznego stanowiska i dobrze przepuszczalnej gleby” – wyjaśnia Francesco.

Wykop dużo kompostu ogrodowego przed zasadzeniem cebul czosnku lub dobrze zgniłego obornika. „Jeśli twoja gleba jest bardzo ciężka, zamiast tego dodaj żwirek lub cebulki w pojemnikach” – zaleca Kate Turner, guru ogrodnictwa w Miracle-Gro .

Ponieważ uprawy czosnku zajmują niewiele miejsca, można je z łatwością uprawiać w pojemnikach, takich jak Vegepod lub Vegebag, który zdobył nagrodę RHS Chelsea Flower Show roku 2020. Można go również sadzić między innymi uprawami, aby im pomóc rozwijają się, odstraszając szkodniki swoim ostrym zapachem.

2. POSADŹ CEBULKI

Przed zasadzeniem cebulek trzeba je rozbić na pojedyncze ząbki. Posadź każdy ząbek od 10 do 15 cm, z 30 cm między każdym rzędem. Jeśli sadzisz w pojemniku, Francesco zaleca użycie doniczki o średnicy 9 cm. Posadź każdy ząbek w osobnej doniczce. Upewnij się, że każdy ząbek jest posadzony skierowany do góry, a czubek ząbka jest widoczny nad ziemią. Podlewaj po posadzeniu, aby gleba osiadła wokół cebulki.

3. ZAKRYWAJ CEBULKI, GDY ROSNĄ

Kate Turner zaleca przykrycie obszaru ogrodniczym polarem lub kloszami, aby powstrzymać ptaki przed wyciąganiem sadzonek, gdy się pojawiają. „Gdy rośliny urosną, stają się mniej atrakcyjne dla ptaków i można usunąć ochronę” – wyjaśnia.

Kontynuuj podlewanie cebulek czosnku, gdy rosną. Jednak, gdy tylko uformuje się bulwa, jest to znak, aby przestać podlewać.

4. ODETNIJ KRAJOBRAZ

Odmiany czosnku o twardej szyjce wypuszczają łodygi, znane również jako scape, ze środka rośliny. Ponieważ większość czosnku jest uprawiana na cebulki, uskok można usunąć, aby zwiększyć rozmiar cebuli o 20%.

„Odcięcie krajobrazu wyśle ​​całą energię do żarówki, zwiększając jej rozmiar, zamiast skierować energię na kwiaty i nasiona” – wyjaśnia Francesco. „To może zwiększyć rozmiar cebulki o 20%”.

Jeśli chcesz wykorzystać kwiaty czosnku w swojej kuchni, a ich łagodny smak czyni je wspaniałym dodatkiem do sałatek i sosów, możesz pominąć ten krok. Najlepiej jednak usunąć kwiat, zanim się rozwinie.

5. ZBIERANIE CZOSNKU

Podczas gdy czosnek rośnie, możesz wziąć kilka listków tu i ówdzie z roślin do wykorzystania w sałatkach. Jednak „nie bierz zbyt wielu na raz z jednej rośliny”, ostrzega Kate.

Gdy tylko liście zbrązowieją, czosnek jest gotowy do zbioru. Zwykle ma to miejsce między początkiem czerwca a końcem sierpnia. Najważniejszą wskazówką Francesco jest zebranie czosnku w ciepły letni dzień.

„Jeśli będziesz miał okazję, zbierz czosnek w upalny słoneczny dzień, aby świeżo wykopane cebule można było zostawić na grządce do wyschnięcia” – wyjaśnia. „Pomoc w konserwacji”.

Ostrożnie wyjąć cebulki widelcem, uważając, aby nie zmiażdżyć cebulek. Oczyść jak najwięcej ziemi i przytnij korzenie.

JAK DŁUGO TRWA UPRAWA CZOSNKU?

Wzrost czosnku może zająć prawie 10 miesięcy, zanim będziesz mógł zebrać cebulki. W zależności od odmiany, którą posadziłeś jesienią, mogą być gotowe od początku czerwca do końca lipca.

W KTÓRYM MIESIĄCU SADZIĆ CZOSNEK?

Czosnek najlepiej sadzić jesienią. Cebulki do wzrostu potrzebują okresu chłodów. Idealnie potrzebują one jednego do dwóch miesięcy w temperaturze od 0 do 10 stopni, aby cebulki mogły się rozwinąć.

Jednak jesienią na zewnątrz jest za zimno, można je również sadzić wiosną. „Z mojego doświadczenia wynika, że ​​czosnek sadzony jesienią jest gotowy od czterech do sześciu tygodni wcześniej niż czosnek sadzony wiosną” – wyjaśnia Francesco.

CZY CZOSNEK ODRASTA CO ROKU?

Czosnek może być uprawiany jako roślina wieloletnia, co roku dostarcza czosnek. Ponieważ jednak jest uprawiany na cebulki, jest zwykle uprawiany jako roślina jednoroczna i przesadzany co roku.

Jeśli zdecydujesz się na uprawę czosnku jako rośliny wieloletniej, będziesz musiał pozostawić cebulki, aby się rozwijały i rosły przez kilka lat, podczas których możesz zebrać łagodniejsze liście i kwiaty. Za kilka lat powinieneś być w stanie wykopać i przesadzić swój domowy czosnek i postępować zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby wyprodukować własne cebulki czosnku.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *