motyl

Jak zwabić motyle o ogrodu? Porady ekspertów

Umiejętność przyciągania motyli na podwórko nigdy nie była ważniejsza. Nie ma wątpliwości, że ogrodnicy mają do odegrania ważną rolę w uzupełnianiu przyrody poprzez ulepszanie ogrodów, dzięki czemu bardziej wspierają cenne zapylacze, w tym motyle, pszczoły, ćmy, osy, bzygi, chrząszcze i wiele innych. W szczególności motyle są uważane za kluczowy wskaźnik zdrowego środowiska, którego trzy czwarte zanika, a cztery gatunki wyginęły, jasne jest, że jest wiele do zrobienia.

„Dobry ogród zapylaczy musi działać trochę jak dobry supermarket – dobrze zaopatrzony za każdym razem, gdy odwiedzasz, i mający coś dla każdego” – mówi Helen Bostock, starszy doradca ds. ogrodnictwa w RHS. „Każdy, kto ma dobry wybór roślin kwitnących w swoich ogrodach, prawdopodobnie już całkiem dobrze radzi sobie z wyżywieniem zapylaczy, ale możemy to jeszcze ulepszyć, planując nasz plan sadzenia, aby w danym miesiącu coś kwitło” – dodaje.

Stwórz przyjazną motylom przestrzeń z bogatymi w nektar kolorowymi kwiatami i pomysłami na dzikie zwierzęta , a będziesz mógł cieszyć się obserwowaniem takich motyli jak Czerwony Admirał, Paw, Malowana Dama, Przecinek, Siarka, Strażnik Bramy i Mały Szylkret tańczący między kwiatami .

JAK PRZYCIĄGNĄĆ MOTYLE?

Nasze ogrody to ważne korytarze między naturalnymi siedliskami; Zróżnicowana, bogata w nektar kawiarnia pozwala motylom i innym owadom przelatywać z kwiatka na kwiatek, zapylając i umożliwiając produkcję nasion i owoców.

Motyle, raz na skrzydle, pokrywają większe obszary niż pszczoły i prawie całe pożywienie czerpią z nektaru. Pyłek przykleja się do ich ciała podczas żerowania, więc przekazują go z kwiatka na kwiatek, zapylając rośliny, ale w przeciwieństwie do pszczół nie jedzą pyłku.

ROŚLINY PRZYCIĄGAJĄCE MOTYLE

Różne zapylacze wymagają różnych kształtów kwiatów, a niektóre odwiedzają tylko poszczególne kwiaty i rośliny. Generalnie jednak pojedyncze, otwarte kwiaty , takie jak staromodne rośliny ogrodowe , najlepiej dają łatwy dostęp i najlepiej posadzić je w zaspach i umieścić w nasłonecznionym, osłoniętym miejscu. Zapylacze nie lubią podwójnych, wielopłatkowych i wysoce hybrydyzowanych kwiatów, ponieważ mogą brakować pyłku i nektaru i być trudno dostępne.

„Lata selekcji na coraz bardziej efektowne kwitnienie spowodowały, że kwiaty straciły atrakcyjność dla zapylaczy, ale istnieje wiele tradycyjnych, ogrodowych roślin, które są najlepsze, jeśli chodzi o te owady” – wyjaśnia plantatorka Sarah Raven .

Motyle lubią również wtykać swój długi język w kwiaty rurkowe i pobierać nektar z różnych kolorowych kwiatów, zarówno rodzimych, jak i nierodzimych. Niektóre z ich ulubionych to:

 • Czerwony waleriana
 • Buddleia
 • Wiciokrzew
 • Werbena bonariensis
 • Lawenda
 • Lak
 • Majeranek
 • Krwawnica
 • Echinacea
 • Chaber
 • Malwa
 • Herbata.

„Istnieją kwiaty, które są tak głębokie, że są o wiele bardziej dostępne dla motyli i ciem z dłuższymi językami, takich jak floks i goździk. Dobrym pomysłem jest sadzenie szeregu roślin o różnych kształtach, które kwitną przez cały rok” – wyjaśnia Anthony McCluskey, kierownik projektu z Butterfly Conservation .

„Granice motyli mogą dostarczyć dużo pożywienia również innym gatunkom owadów, takim jak pszczoły i bzygi, dzięki czemu pomogą one w znacznym stopniu lokalnym populacjom innych owadów zapylających” – dodaje.

Te kolory preferowane przez motyle mogą różnić się między gatunkami, zwłaszcza gdy leżeli również swoje jaja na kwiaty. „Ogólnie rzecz biorąc, nie ma silnego upodobania do kwiatów w żadnym konkretnym kolorze, więc wszystkie schematy kolorów ogrodów są dla nich przydatne” – dodaje Anthony.

Jego pięć najlepszych roślin do wyboru to:

 • Wrzos na pierwsze motyle wczesną wiosną;
 • Nasturcja do karmienia gąsienic białych motyli;
 • Eupatorium na późne lato;
 • Tymianek do doniczek i skrzynek na okna;
 • Drzewa owocowe z kwiatami dla motyli;
 • Liście na gąsienice ćmy.

„Które kwiaty są najlepsze dla zapylaczy jest obszarem intensywnych badań i ważne jest, aby wszystkie listy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ są one tak selektywne i mogą dawać mylne wrażenie, że jest tylko kilka dobrych roślin, gdy są w Faktycznie jest ich wiele”, mówi Sarah Raven. „Z zasady jest to niebieskie , fioletowe i fioletowe spektrum roślin, które są najbogatsze w nektar.”

„Zapach jest ważniejszy dla ciem, które latają wieczorem iw nocy; niektóre kwiaty stają się wtedy silniej pachnące – takie jak wiciokrzew, floks pachnący nocą, wiesiołek i jaśmin. Sadzenie ich pomoże nakarmić owady pracujące na nocną zmianę” – mówi Anthony.

CO MOŻESZ WYPUŚCIĆ, ABY PRZYCIĄGNĄĆ MOTYLE?

Chociaż latem występuje największa liczba owadów zapylających, żyją one przez większość roku, dlatego każdego sezonu potrzebują niezawodnych źródeł pożywienia.

Zimą : „Motyle i pszczoły hibernują zimą, więc nie ma potrzeby żerowania, gdy jest naprawdę zimno, ale dobrze jest pomyśleć o posiadaniu źródła pożywienia w swoim ogrodzie od marca do listopada i przynajmniej kilku kwitnienia w zimie rośliny, które mogą być wykorzystywane przez pszczoły w cieplejsze, słoneczne dni wiosną i jesienią” – wyjaśnia Sarah Raven.

Do wyborów Sarah od listopada do lutego należą Chaenomeles, Clematis cirrhosa, eranthis lub akonity zimowe, Lonicera x purpusii, mahonie kwitnące zimą, takie jak „Charity” i Viburnum tinud.

Wiosną : Dodanie wiosennych wyborów, takich jak pierwiosnek, trąbka i niezapominajki, zwiększa podaż nektaru.

W marcu Sarah radzi włączyć krokusy, Erica carnea, pierwiosnek i polyanthus, pulmonaria, rozmaryn, pojedyncze przebiśniegi, fiołki i wierzbę.

Jesienią : Jesienne opcje astry, świerzbu i werbeny zwiększają również podaż nektaru, tak cennego dla zapewnienia motylom energii do latania i kopulacji.

Przez cały rok : kilka doskonałych wyborów dla różnych zapylaczy przez cały rok to kwiaty drzew ozdobnych i owocowych, pierwiosnki, brutale, muscari, szczypiorek, pelargonie, achillea, baldachy, nepeta, szałwia, ukwiały japońskie, jesienne krokusy rudbekia, dalie, ciemiężyca i sarkokoka.

Lawenda, zwłaszcza Lavandula x intermedia, przyciąga wiele owadów, aw porównaniu z ogórecznikiem lekarskim dużo motyli i bzygów, a także stosunkowo więcej trzmieli na pszczoły miodne, radzi Sarah.

„Kwitnące krzewy i drzewa są niesamowitymi dostarczycielami pyłku i nektaru. Również bluszcz, jeśli da się mu dojrzeć i zakwitnąć, jest ogromnym późnym źródłem nektaru i pyłku, wspierającym ogromną liczbę much, pszczół, os i innych owadów” – mówi Helen Bostock z RHS .

JAK PRZYCIĄGNĄĆ MOTYLE?

Najlepszym sposobem na przyciągnięcie i zatrzymanie motyli, poza sadzeniem rzeczy, które kochają motyle, jest unikanie stosowania pestycydów lub herbicydów, zwłaszcza na kwiatach, ponieważ mogą one zabić owady zapylające, a także dostać się do łańcucha pokarmowego. Odnowione i ekologiczne ogrodnictwo bez chemikaliów pomoże wszystkim motylom i innym owadom w twoim ogrodzie, a także przyczyni się do wzrostu liczby pożytecznych owadów.

Pomyśl o potrzebach motyli i innych zapylaczy na różnych etapach ich życia i zapewnij pożywienie, wodę i osłonięte siedliska:

 • Niech niektóre obszary ogrodu będą nieporządne – wysoka trawa, stosy liści i resztki roślin są ważniejszymi siedliskami hibernacji dla wielu motyli i ciem;
 • Nie należy kosić trawników, rzadziej kosić trawnik – mniszek lekarski i koniczyna są doskonałym źródłem nektaru;
 • Zostaw trochę chwastów – wiele rodzimych chwastów wyewoluowało, aby pasowały do ​​hodowli i żerowania rodzimych zapylaczy, dając schronienie i bezpieczne miejsca gniazdowania do składania jaj;
 • W cichym zakątku ogrodu zrób ptaszarnię lub hotel dla pszczół lub owadów ;
 • Zastanów się nad dostarczaniem pokarmu dla larw , często dzikich roślin, ponieważ niektóre zapylacze potrzebują roślin żywicielskich, aby rozwinąć się do stadium dorosłego, np. łata pokrzyw dla wielu odmian ciem i motyli może nie rozmnażać się w naszych ogrodach, ponieważ nie możemy się rozmnażać specyficzne warunki w naturze, ale nasze ogrody mają kluczowe znaczenie dla uzupełnienia ich rodzimych siedlisk i pomagają utrzymać liczebność zapylaczy.

CO WKŁADASZ DO KARMNIKA DLA MOTYLI?

Najlepsze rzeczy do umieszczenia w karmnikach dla motyli to prawdopodobnie rzeczy, które już masz w domu. Na początek: jeśli Twój podajnik motyli jest w kolorze, który przyciąga motyle, masz większą szansę, że odwiedzą, więc pomyśl o różowym, fioletowym lub niebieskim – lub innych jasnych kolorach, które naśladują rodzime kwiaty.

Czym karmić motyle? Motyle uwielbiają nektar, ale zamiast niego wypuszczają przejrzałe, przetarte owoce, takie jak banany, gruszki, pomarańcze, melony, śliwki, jagody i ananasy. Dodaj wodę do tłuczonych owoców, aby ułatwić motylom, lub codziennie wylewaj czystą, świeżą wodę do płytkiego naczynia z kamykami, aby motyle mogły bezpiecznie pić.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *