kosiarka spalinowa

Jaka moc silnika do kosiarki spalinowej?

Posiadanie własnego domu i w większości przypadków ogrodu wiąże się z koniecznością jego pielęgnacji. Jedną z typowych prac konserwacyjnych jest koszenie trawy. Odpowiedni dobór kosiarki spalinowej sprawi, że czynność ta będzie samą przyjemnością. Na jakie aspekty warto więc zwrócić uwagę i jaką moc powinna posiadać?

Jak wybrać kosiarkę ?

By kosiarka spalinowa mogła spełniać swoje zadanie niezbędna jest odpowiednia weryfikacja sprzętu. Konieczny jest więc dobór kosiarki pod kątem kluczowych parametrów technicznych. Wybór modeli jest tak duży, że osoby niezaznajomione mogą mieć spore problemy ze znalezieniem urządzenia dopasowanego pod ich potrzeby. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na kilka konkretnych parametrów:

  • szerokość koszenia– jak sama nazwa wskazuje daje to obraz tego ile jesteśmy w stanie ściąć trawy za jednym przejazdem. Logicznie, im większa szerokość koszenia tym lepiej. Standardowa szerokość koszenia w większości dochodzi do 50 cm. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy modelu koszącego na szerokość nawet do 65 cm.
  • wysokość koszenia– wśród specyfikacji sprzętu podawane są zazwyczaj widełki, od wartości minimalnej do maksymalnej. Istotna okazuje się regulacja wysokości koszenia, dzięki której sami zadecydujemy jak ma wyglądać nasz trawnik.
  • moc i pojemność silnika– dobór mocy silnika jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju i gęstości trawy. Im bardziej zagęszczony teren, tym mocniejszy będzie potrzebny sprzęt. W przypadku wysokich traw niezbędny może okazać się model wyposażony w nawet 5 KM. Jeśli zaś trawa jest nieco mniejsza to wystarczający będzie kompaktowy sprzęt o mniejszej mocy.
  • dodatkowe wyposażenie i funkcje– nie jest najważniejszy parametr, ale może stanowić istotny aspekt podczas decyzji zakupowej. Lwia część kosiarek spalinowych wyposażona jest w kosz na ściętą trawę. Dobrze jest upewnić się co do jego pojemności. Ciekawym rozwiązaniem może być również zestaw mulczujący do robienia naturalnego nawozu, a także wzmacniane kółka. Istotnymi elementami mogą się okazać także: regulacja wysokości koszenia oraz regulacja uchwytu.

O jakiej mocy wybrać kosiarkę ?

Kosiarka spalinowa i jej moc musi być dobrana na zasadzie gęstości i wysokości trawy. Im większa trawa będzie do skoszenia, tym większa moc będzie niezbędna do efektywnego wykonania tej czynności. W jakie silniki wyposażone są kosiarki i o jakiej mocy maksymalnej możemy zakupić sprzęt?

Najprostszymi i jednocześnie najtańszymi kosiarkami są modele o mocy do 2 KM. Są one przystosowane w większości do koszenia niewymagających, niskich i rzadkich traw. Automatycznie wymaga to częstego koszenia tak by trawa nadmiernie nie urosła, co mogłoby sprawić problemy. Z bardziej gęstą trawą, ale również niezbyt wysoką poradzą sobie kosiarki do 3 KM. Wówczas koszenie nie musi być już tak częste i jednocześnie tak uciążliwe.

Kosiarka spalinowa o mocy 5 KM będzie już porządnym urządzeniem, które poradzi sobie w praktycznie każdym przypadku. Bardzo gęsta i wysoka trawa nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Modele powyżej 5 KM są w większości profesjonalnym sprzętem, który przystosowany jest do mocno zarośniętych i trudnych terenów.

Podsumowanie

Reasumując, kupując kosiarkę spalinową należy pamiętać o tym na jakim terenie będziemy z niej korzystać. Wiąże się to bezpośrednio z doborem mocy. Aspektami, nad którymi warto się zastanowić są dodatkowe funkcje i wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *