lemongrass

Trawa cytrynowa – uprawa i zastosowanie trawy cytrynowej

Dowiedz się, jak uprawiać trawę cytrynową, aby urozmaicić swój ogród ziołowy – i kuchnię.

UPRAWA TRAWY CYTRYNOWEJ – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Jeśli zastanawiasz się, jak uprawiać trawę cytrynową, nie szukaj dalej. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci dodać to aromatyczne zioło do swojego ogrodu ziołowego.

Podstawa kuchni tajskiej i wietnamskiej, trawa cytrynowa słynie z cytrusowego aromatu i ostrego smaku. Chociaż jest to zioło, trawa cytrynowa nie jest powszechnie spotykana w ogrodach ziołowych, mimo że jest zaskakująco łatwa w uprawie. Tak, zgadza się, możesz wyhodować własną trawę cytrynową – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Pochodząca z tropikalnych klimatów Sri Lanki i południowych Indii, trawa cytrynowa kwitnie w ciągłym upale, co oznacza, że ​​w większości części Stanów Zjednoczonych i Europy najlepiej uprawia się ją w pojemnikach, które można przenieść w najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie – i do szklarni lub w pomieszczeniu, gdy pogoda się ochłodzi.

Trawa cytrynowa może osiągnąć wysokość od 3 do 5 stóp w jednym sezonie, więc trzymanie jej w pojemniku również ograniczy jej wzrost, ułatwiając jej utrzymanie.

JAK UPRAWIAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ: WYBÓR ODPOWIEDNIEJ ODMIANY

Jeśli chcesz uprawiać trawę cytrynową do użytku w kuchni, ważne jest, aby wybrać odpowiednią odmianę. Trawa cytrynowa z Indii Zachodnich ( Cymbopogon citratus ) jest ulubionym wyborem do gotowania, chociaż trawa cytrynowa z Indii Wschodnich ( Cymbopogon flexuosus ) jest również jadalna.

Pamiętaj, aby unikać trawy Citronella, która jest czasami sprzedawana jako rodzaj trawy cytrynowej. Chociaż trawa Citronella jest podobna, a także jadalna, w rzeczywistości należy do rodziny pelargonii. Łatwo jest odróżnić trawę cytronelową od trawy cytrynowej, ponieważ trawa cytrynowa ma żółto-zielony kolor z białą podstawą, podczas gdy trawa cytronelowa ma czerwonawy odcień w kierunku podstawy.

JAK WYHODOWAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ Z NASION?

Zasiej nasiona trawy cytrynowej w paczkach z komórkami lub w mieszkaniach i wciśnij do gleby. Bardzo delikatnie przykryj nasiona kompostem, aby światło wspomagało kiełkowanie. Przechowuj w temperaturze 70°F, a kiełkowanie powinno zająć od 10 do 20 dni. Gdy korzenie przejdą przez dno doniczki, przeszczep do ogrodu w odległości 12 cali i w rzędach w odległości 18 cali.

JAK WYHODOWAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ Z ZAKUPIONYCH W SKLEPIE PĘDÓW?

Aby wyhodować trawę cytrynową z korzeni zakupionych w sklepie, szukaj twardych i świeżych pędów, ponieważ to one mają największe szanse powodzenia. Następnie włóż łodyżki do szklanki z wodą grubym, białym końcem zalanym wodą i połóż na parapecie.

Pamiętaj, aby zmieniać wodę co kilka dni, aby zapobiec rozwojowi bakterii, a w ciągu kilku tygodni pojawią się korzenie. Gdy korzenie osiągną kilka centymetrów długości, przenieś je do doniczek z kompostem i odłóż na parapet, aby dalej rosły.

Podlewać i karmić co dwa tygodnie nawozem z wodorostów. Ustawić na zewnątrz po pierwszych przymrozkach.

JAK UPRAWIAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ, ABY UZYSKAĆ NAJLEPSZY PLON?

Kluczem do uprawy trawy cytrynowej jest pełne słońce i bogata w składniki odżywcze, dobrze osuszona gleba. Jeśli sadzi się w ziemi, rośliny kosmiczne oddalone są od siebie o 24 cale. Jeśli rośniesz w pojemnikach, umieść jedną roślinę w doniczce i wybierz pojemnik o średnicy co najmniej 12 cali.

CZY TRAWA CYTRYNOWA JEST ŁATWA W UPRAWIE?

Dopóki masz odpowiednie warunki, trawa cytrynowa jest bardzo łatwa w uprawie. Jakie warunki musi więc rozwijać trawa cytrynowa? Mówiąc najprościej, trawa cytrynowa uwielbia ciepło i światło. Potrzebuje co najmniej sześciu godzin światła dziennie.

Ponieważ trawa cytrynowa uwielbia ciepło, odwodnienie jest również ryzykowne – pamiętaj więc o codziennym podlewaniu. Nie pozwól, aby korzenie wyschły. Zapewnij im stały dopływ wilgoci dla najlepszego wzrostu.

Rośliny można zbierać, gdy tylko osiągną 12 cali wysokości, a podstawy łodyg mają co najmniej 0,5 cala grubości. Z łatwością osiągnie 3-5 stóp wysokości i 2 stopy szerokości w jednym sezonie wegetacyjnym.

JAK UPRAWIAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ, ŻEBY WRACAŁA CO ROKU?

Trawa cytrynowa to delikatna roślina wieloletnia, co oznacza, że ​​powraca co roku, o ile odpowiednio się nią pielęgnuje. Trawa cytrynowa umrze, jeśli zostanie narażona na zimną pogodę i mróz, więc chociaż może żyć na zewnątrz przez cały rok w strefach USDA 8b i 9, będzie musiała zostać zabrana w pomieszczeniach w innych strefach. Dlatego najlepiej uprawiać w pojemnikach.

Chociaż może zaistnieć potrzeba wejścia do środka w miesiącach zimowych, trawa cytrynowa nie radzi sobie dobrze jako roślina wyłącznie do wnętrz ze względu na brak światła, które otrzymuje. Pod koniec lata przynieś garnek trawy cytrynowej do domu i ogranicz podlewanie raz na dwa tygodnie.

JAK UPRAWIAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ PRZEZ ZIMĘ?

Umiejętność uprawy trawy cytrynowej jest kluczowym elementem utrzymania zdrowej rośliny. Trawa cytrynowa wymaga szczególnej pielęgnacji w okresie zimowym ze względu na brak tolerancji na mróz.

Aby przezimować trawę cytrynową, podnieś rośliny wczesną jesienią, przesadź je i hoduj przez zimę w szklarni o minimalnej temperaturze 45°F. Kompost powinien być wilgotny przez całą zimę.

Oczywiście nie trzeba uprawiać tej rośliny przez zimę i można ją po prostu traktować jako roślinę jednoroczną. Dzięki szybkiemu czasowi wzrostu (do 5 stóp w jednym sezonie wegetacyjnym) bardzo łatwo jest wyhodować nową roślinę każdego roku.

JAK DŁUGO TRWA UPRAWA TRAWY CYTRYNOWEJ?

Trawa cytrynowa wyhodowana z nasion iw sprzyjającym klimacie będzie gotowa do zbioru 75-100 dni po siewie. Będzie rosła aż do pierwszych jesiennych mrozów. Oczywiście, jeśli hodujesz małe rośliny lub łodygi kupione w supermarkecie, będzie to znacznie krótsze, ponieważ nie musisz czekać, aż nasiona wykiełkują i zadomowią się. Jeśli twoja roślina stanie się zbyt duża, po prostu podziel, tak jak w przypadku hosty lub innej rośliny wieloletniej. To bardzo łatwy sposób na podwojenie roślin trawy cytrynowej.

JAK PRZYGOTOWAĆ TRAWĘ CYTRYNOWĄ DO JEDZENIA?

Po nauczeniu się, jak uprawiać trawę cytrynową i pomyślnym zebraniu plonów – odłamując łodygi u podstawy rośliny – nadszedł czas, aby użyć jej w ulubionych curry, zupach i potrawach.

Choć może się to wydawać zniechęcające, w rzeczywistości bardzo łatwo jest przygotować trawę cytrynową do gotowania. Po prostu usuń końcówkę zdrewniałych cebulek, a następnie obierz zewnętrzne warstwy, aby odsłonić delikatną łodygę wewnątrz.

Uprawiając własne, będziesz mógł zbierać plony, zanim stanie się zbyt zdrewniałe – tak jak w przypadku wielu wersji tego zioła kupionych w sklepach. Dodatkowo, gdy zbierasz go świeży, ma również znacznie bardziej intensywny smak niż te kupowane w sklepach.

Możesz również użyć liści trawy cytrynowej do przygotowania herbaty. Liście wysuszyć w chłodnym miejscu, następnie zmielić i zaparzyć wrzątkiem na orzeźwiający napój cytrusowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *