mezczyzna z ziemniakami

Uprawa ziemniaków – wszystko co musisz wiedzieć!

Jeśli zdecydujesz się mądrze, planując rośliny towarzyszące ziemniakom, możesz zachęcić do zdrowszych i większych upraw domowych. Smak domowego ziemniaka jest niezrównany, a dzięki wielu różnym odmianom do wyboru, teraz jest idealny czas na sadzenie przyszłych pieczonych, smażonych, tłuczonych, gotowanych lub pieczonych ziemniaków – istnieje niezliczona ilość możliwości.

Sadzenie ziemniaków jest łatwe, ale chcesz zapewnić dobre plony, które zapewnią Ci dobre odżywianie przez cały rok. W tym miejscu wkracza koncepcja sadzenia towarzyszy do ziemniaków. Pomysł jest prosty: sadzisz swoje rośliny obok różnych ziół, kwiatów lub warzyw, o których wiadomo, że przynoszą im korzyści, gdy rosną.

JAKIE SĄ DOBRE ROŚLINY TOWARZYSZĄCE DLA ZIEMNIAKÓW?

Najlepsze rośliny towarzyszące ziemniakom to te, które przynoszą pewne korzyści kiełkującym pędom. Może to być odstraszanie szkodników, które w przeciwnym razie zaatakowałyby młode rośliny ziemniaka, poprawa składników odżywczych gleby dostępnych dla rosnących bulw, pomoc w zwiększeniu zbiorów ziemniaków lub zwabienie niezbędnych zapylaczy, takich jak pszczoły i motyle, do roślin ziemniaka.

Rośliny towarzyszące ziemniakom mogą również działać w celu stworzenia lepszego środowiska wzrostu, zapewniając korzystny cień, okrywę gruntową lub rozbijając glebę.

„Chociaż liczba badań naukowych dotyczących ogrodnictwa towarzyszącego jest ograniczona, wielu ogrodników uważa, że ​​jest to niezwykle korzystne dla wydajności ich roślin” – mówi Sue Sanderson z firmy zajmującej się nasionami i roślinami Thompson & Morgan .

Wczesna wiosna to najlepszy czas na sadzenie drugich wczesnych lub „młodych” ziemniaków, a także ziemniaków z uprawy głównej. Są one uprawiane z „sadzeniaków”, zwanych bulwami.

Ziemniaki świetnie prezentują się w grządkach warzywnych, ale można je również uprawiać w workach lub doniczkach, nawet na najmniejszym podwórku i wymagają niewielkiej pielęgnacji. Jeśli sadzisz kolejno, możesz cieszyć się zbiorami ziemniaków od czerwca do października.

WARZYWA  DO SADZENIA OBOK ZIEMNIAKÓW

„Unikaj monokultur – gdzie ten sam rodzaj warzyw jest uprawiany masowo lub w rzędach – ponieważ znacznie ułatwia to szkodnikom i chorobom odnalezienie swoich ulubionych roślin, a następnie szybkie rozprzestrzenianie się” – mówi Sue Sanderson.

Wśród dobrych towarzyszy sadzenia ziemniaków znajdują się rośliny z rodziny kapustowatych, w tym brokuły , kapusta , kalafior i jarmuż . Wszystkie te rośliny mają płytki system korzeniowy, więc nie będą konkurować o przestrzeń lub składniki odżywcze, których będą potrzebować głęboko ukorzenione ziemniaki.

Fasola i inne rośliny strączkowe są dobrymi roślinami towarzyszącymi ziemniakom, ponieważ uwalniają azot do gleby, co pomaga poprawić plony i jakość plonów. W zamian rośliny ziemniaczane odstraszają meksykańskiego chrząszcza fasoli, który atakuje wiele roślin strączkowych.

Uważa się, że kukurydza uprawiana jako towarzysz sadzenia ziemniaków poprawia smak bulw i sprawia, że ​​rosną lepiej, a także rośnie wysoko z płytkimi korzeniami, co pozwala najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń w grządce warzywnej.

Uważa się, że ostry aromat czosnku i cebuli odstrasza niektóre szkodniki i dezorientuje lub rozprasza inne, odstraszając je od zapachu ziemniaków.

ZIOŁA DO SADZENIA OBOK ZIEMNIAKÓW

Istnieje wiele dobrych towarzyszy sadzenia ziemniaków w rodzinie ziół – wiele z nich doskonale pasuje również do potraw gotowanych z ziemniakami.

Szczypiorek przyciąga pożyteczne owady, które zjadają szkodniki lub poprawiają plony. Do tego doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatki ziemniaczanej lub dania z pieczonych ziemniaków.

Kolendra  przyciąga również pożyteczne owady, takie jak biedronki, bzygi i osy, podczas gdy chrzan ma poprawiać odporność ziemniaków na choroby poprzez wytwarzanie odstraszających szkodników zapachów i substancji chemicznych.

Uważa się, że pietruszka i tymianek są dobrymi towarzyszami sadzenia ziemniaków, ponieważ poprawiają smak bulw, a jednocześnie przyciągają pożyteczne owady, takie jak bzygi.

„ Mięta jest również doskonałą rośliną towarzyszącą, ponieważ odstrasza szkodniki, w tym mączliki, mrówki i myszy, a kwiaty przyciągają pszczoły, motyle i bzygi” – mówi specjalista od ziół, Jekka McVicar .

KWIATY DO SADZENIA OBOK ZIEMNIAKÓW

Kwiaty zasadzone wśród warzyw mogą dodać ładny, kolorowy element do grządki warzywnej, ale mają też ukryte talenty.

Nasturcje są komplementarnymi towarzyszami sadzenia ziemniaków, ponieważ działają jako atrakcyjna roślina ofiarna, wabiąc drapieżne szkodniki, takie jak mszyce i chrząszcz ziemniaczany, z dala od upraw ziemniaków. Natomiast nagietki wydzielają silny zapach, który odstrasza różne szkodniki owadzie.

Petunie mogą również chronić ziemniaki przed niektórymi szkodnikami, myląc je z ich silnym zapachem, aby owady nie mogły znaleźć docelowej uprawy.

CZEGO NIE MOŻESZ SADZIĆ OBOK ZIEMNIAKÓW?

Są też warzywa i kwiaty, których należy unikać sadzenia w pobliżu ziemniaków. „Może to być spowodowane tym, że konkurują o przestrzeń, światło, wodę, składniki odżywcze gleby lub przyciągają owady szkodliwe dla warzyw towarzyszących” – mówi pisarz i fotograf zajmujący się ogrodnictwem Leigh Clapp.

Ziemniaki należą do tej samej rodziny roślin psiankowatych, co pomidory i papryka (papryka), więc nie są dobrymi towarzyszami sadzenia ziemniaków. Będą konkurować o te same składniki odżywcze, jeśli zostaną posadzone obok siebie. Ponadto szkodniki i choroby będą się między nimi łatwo rozprzestrzeniać, dlatego należy je trzymać z dala od siebie.

Ogórki mogą sprawić, że ziemniaki będą bardziej podatne na zarazę i wraz z innymi członkami rodziny dyniowatych, takimi jak dynia , mogą również konkurować o te same składniki odżywcze.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *