slodkie ziemniaki

Jak uprawiać bataty? Perfekcyjny zbiór za każdym razem!

Dowiedz się, jak uprawiać słodkie ziemniaki, aby uzyskać pyszny plon tego wszechstronnego warzywa. Słodkie ziemniaki stały się ostatnio jednym z naszych ulubionych dodatków. Czy to tłuczone, rozdrobnione, klinowane czy pieczone – są nieskończenie wszechstronne i pyszne. Są również bardzo łatwe do zdobycia w każdym sklepie, który je zaopatruje. 

Jednak dostępne odmiany są ograniczone. Czy wiesz, że słodkie ziemniaki są nie tylko pomarańczowe, ale mogą też być białe, żółte lub fioletowe? Uprawiając swój własny ogród , możesz dodać różne i ekscytujące odmiany do swoich pomysłów na ogródek kuchenny . 

Fioletowe słodkie ziemniaki są szczególnie bogate w przeciwutleniacze, co oznacza, że ​​są nawet lepsze dla Ciebie niż pomarańczowe bataty, ponieważ pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Korzyści z własnej uprawy nie kończą się na tym – „liście słodkich ziemniaków i czubki młodych pędów można nawet gotować jako substytut szpinaku” – sugeruje Sue Sanderson z Thompson & Morgan .

JAK UPRAWIAĆ SŁODKIE ZIEMNIAKI?

Jeśli jesteś fanem, nauka uprawy słodkich ziemniaków jest koniecznością. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż wykopanie pierwszej uprawy i cieszenie się jej łupami. Dodatkowo są świetnym i łatwym w utrzymaniu dodatkiem do ogrodu warzywnego. Raz posadzone wymagają jedynie regularnego podlewania, aby mogły się rozwijać.

Bataty są uprawą długosezonową – co oznacza, że ​​mija kilka dni od posadzenia, aż bulwiasty korzeń (część, którą spożywasz) jest gotowy do zbioru” – mówi ekspert ogrodnictwa Melinda Myers . Aby uzyskać dobry plon bulw, potrzeba około 100 nieprzerwanie ciepłych dni, więc jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, warto hodować je w pomieszczeniach lub w szklarni, a nie na grządce warzywnej.

Pomimo swojej nazwy, słodkie ziemniaki wcale nie są ziemniakami. W rzeczywistości są członkami rodziny powoju, dzięki czemu mają piękne, przypominające trąbki kwiaty. Sprawia to, że słodkie ziemniaki są świetnym i produktywnym dodatkiem do obrzeży kwiatowych, a także grządek wegetatywnych, czego nie można powiedzieć o wszystkich produktywnych uprawach.

JAK UPRAWIAĆ SŁODKIE ZIEMNIAKI?

Podczas gdy uprawa ziemniaków – typ konwencjonalny – odbywa się z całych ziemniaków „z posiekanym” ziemniakami, bataty uprawia się ze zrazów – małych pędów wyrastających ze słodkich ziemniaków.

Istnieją dwa sposoby na rozpoczęcie uprawy słodkich ziemniaków. Pierwszym z nich jest zakup słodkich ziemniaków – są one dostępne zarówno w Internecie, jak i w większości centrów ogrodniczych. Jeśli wyglądają na zwiędłe przy zakupie, ożyw je, wkładając je na noc do szklanki wody. Następnie następnego ranka sadzić w doniczkach z ziemią pozbawioną torfu i dobrze podlewać.

„Podczas sadzenia listków ze słodkich ziemniaków ważne jest, aby pokryć całą długość łodygi, tak aby była przykryta aż do podstawy liści” – radzi Sue Sanderson z Thompson & Morgan.

Umieść te doniczki na parapecie lub w szklarni i podlewaj je, aż będziesz gotowy do sadzenia.

Drugim sposobem jest wycinanie własnych słodkich ziemniaków i zbieranie własnych zrazów. Możesz to zrobić ze słodkimi ziemniakami, które są hodowane do żucia – które będą dostępne w Internecie lub w centrum ogrodniczym – lub możesz spróbować szczęścia ze słodkim ziemniakiem kupionym w sklepie spożywczym. Bez względu na to, skąd czerpiesz słodkie ziemniaki, metoda jest taka sama.

„Umieść bulwy w wilgotnym wermikulicie, perlicie lub piasku w ciepłym propagatorze lub szafce do przewietrzania, aby zachęcić do kiełkowania” – radzi Guy Barter z RHS . „Po wykiełkowaniu ostrożnie odetnij kiełki bulw, gdy mają one od 2 do 3 cali długości”. Następnie posadź w taki sam sposób, jakbyś się poślizgnął.

CZY MOGĘ WYHODOWAĆ SŁODKIE ZIEMNIAKI ZE SŁODKICH ZIEMNIAKÓW?

Tak, możesz wyhodować bataty – nawet słodkie ziemniaki, które kupujesz w supermarkecie lub sklepie spożywczym, można wykorzystać do rozpoczęcia uprawy.

Jeśli wybierzesz trasę sklepu spożywczego, możesz odnieść mniejszy sukces niż te z centrum ogrodniczego, ponieważ zostały one wyhodowane do gotowania, a nie do ogrodnictwa. Są jednak tanie, więc niewiele można stracić, dając im szansę. Pamiętaj, aby wybrać odmianę organiczną, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że zostaną spryskane środkiem zapobiegającym kiełkowaniu i zwiększą Twoje szanse na sukces.

JAK UPRAWIAĆ SŁODKIE ZIEMNIAKI W OGRÓDKU WARZYWNYM?

Kiedy twoje poślizgnięcia układają się w doniczkach na parapecie, czas przygotować grządki warzywne.

Ważne jest, aby gleba była ciepła, a ryzyko mrozu minęło, zanim posadzisz zrazy na zewnątrz. Zacznij od grabienia grządki warzywnej, aby upewnić się, że gleba jest luźna, ponieważ pomoże to w drenażu i pomoże w ustabilizowaniu się poślizgów.

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym miejscu, rozważ przykrycie grządki warzywnej czarnym polietylenem lub workami na śmieci obciążonymi dużymi kamieniami. Dzięki temu gleba będzie ciepła i będzie tłumić chwasty.

Po przejściu mrozu nadszedł czas na sadzenie zrazów. Wytnij szczeliny w czarnym polietylenie co 12 do 18 cali i umieść zrazy w glebie. Im więcej miejsca zostawisz między zrazami, tym lepiej, ponieważ im bliżej są, tym mniejsze będą bataty.

Chroń młode zrazy przed ślimakami i ślimakami, umieszczając wokół nich pokruszone skorupki jaj. Podlewaj, a będziesz miał piękne, kwitnące słodkie ziemniaki w mgnieniu oka.

JAK ZBIERAĆ SŁODKIE ZIEMNIAKI?

„Zbieraj słodkie ziemniaki po lekkim mrozie, gdy cukry są skoncentrowane w jadalnej części”, radzi ekspert ogrodnictwa Melinda Myers. „Kop ostrożnie, ponieważ skóry są bardzo cienkie i łatwo ulegają uszkodzeniu. Jak najszybciej użyj tych wbitych łopatą lub widelcem ogrodowym, ponieważ nie przechowują się dobrze. Pamiętaj, aby zaoszczędzić kilka poślizgów podczas zbiorów i sadzić w doniczkach z kompostem bez torfu. Zimuj w szklarni lub garażu, w którym nie ma mrozu, a następnie użyj ich do rozpoczęcia przyszłorocznych zbiorów.

Ważne jest również, aby „wyleczyć” słodkie ziemniaki po ich zebraniu, co wydłuży ich żywotność z kilku dni do kilku miesięcy. „Pozwól im wyschnąć na powierzchni gleby przez kilka godzin. Następnie przenieś się na kilka tygodni do ciepłego, wilgotnego miejsca. Pokrycie ich perforowanym plastikiem może pomóc w utrzymaniu wilgoci bez zachęcania do gnicia. Po utwardzeniu przenieś się do chłodnego, ciemnego miejsca o temperaturze 55 stopni Celsjusza i przechowaj na zimę” – zaleca Melinda.

CZY SŁODKIE ZIEMNIAKI MOŻNA UPRAWIAĆ W POJEMNIKACH?

Tak, słodkie ziemniaki można uprawiać w pojemnikach. Bataty uwielbiają wilgotne warunki, ale musisz uważać, aby nie były zbyt podmokłe, ponieważ może to spowodować gnicie bulw. Pamiętaj, aby wybrać pojemnik z dobrym drenażem – doniczka z dużymi otworami lub podniesione łóżko to świetne opcje. Umieść doniczkę w nasłonecznionym miejscu w ogrodzie lub na tarasie, ponieważ pomoże to w uzyskaniu obfitych plonów.

JAK UPRAWIAĆ SŁODKIE ZIEMNIAKI W POMIESZCZENIU?

Czy wiesz, że możesz nauczyć się uprawiać słodkie ziemniaki jako roślinę doniczkową. Jej ładne, zwisające liście i delikatne kwiaty sprawiają, że jest pięknym dodatkiem do każdego pomieszczenia w domu, a jesienią nagrodzi Cię zbiorem słodkich ziemniaków.

Rozwijaj się w ciepłym pomieszczeniu, w pobliżu okna i regularnie podlewaj wodę. Upewnij się również, że uwzględniłeś winorośl, która będzie musiała się wspinać lub wędrować.

Jeśli chcesz zbierać słodkie ziemniaki, wybierz dużą doniczkę, ale jeśli uprawiasz je tylko ze względów estetycznych, nie ma to większego znaczenia. Tak czy inaczej ważne jest, aby doniczka miała dużo drenażu.

JAK GŁĘBOKA POWINNA BYĆ GLEBA DLA SŁODKICH ZIEMNIAKÓW?

Gleba dla słodkich ziemniaków powinna być dość głęboka – około 18 cali. Zawsze możesz uzupełnić glebę kilkoma centymetrami obornika, który pomoże również nawozić twoje uprawy.

Jeśli chodzi o sadzenie twoich poślizgów, powinny mieć około 6 cali głębokości i zakopane aż po liście. Ponieważ są to warzywa korzeniowe, ważne jest, aby ich korzenie miały wystarczająco dużo miejsca, aby wyrosły na duże bulwy, aby zmaksymalizować plony. Jeśli uprawiasz w pojemnikach, wybierz sadzarkę do ziemniaków lub wiadro o pojemności 5 galonów, aby mieć wystarczająco dużo miejsca.

ILE SŁODKICH ZIEMNIAKÓW OTRZYMUJESZ Z JEDNEJ ROŚLINY?

Z jednej rośliny można uzyskać do dwóch funtów słodkich ziemniaków. „Jednak ilość wyprodukowana i rozmiar korzeni bulwiastych może się różnić w zależności od gleby, temperatur letnich (słodkie ziemniaki dobrze rozwijają się w długie, ciepłe lata)” – wyjaśnia ekspert ogrodnictwa Melinda Myers.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *