Choinka cięta czy w doniczce?

Niewymagające kwiaty na balkon – jak podlewać rośliny odporne na suszę i rosnące w słońcu?
Niewymagające kwiaty na balkon – jak podlewać rośliny odporne na suszę i rosnące w słońcu?

Niewymagające kwiaty na balkon – jak podlewać rośliny odporne na suszę i rosnące w słońcu?

Podczas urządzania balkonu warto zwrócić uwagę na rośliny, które są odporne na suszę i dobrze rosną w pełnym słońcu. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem bez konieczności częstego podlewania. W tym artykule przedstawimy kilka niewymagających kwiatów, które doskonale sprawdzą się na balkonie oraz podpowiemy, jak odpowiednio je podlewać.

1. Wybór niewymagających kwiatów

Przy wyborze roślin na balkon warto zwrócić uwagę na gatunki, które są odporne na suszę i dobrze rosną w pełnym słońcu. Niektóre z nich to:

 • Portulaka
 • Stokrotka
 • Lawenda
 • Geranium
 • Szałwia

2. Odpowiednie podlewanie

Podlewanie roślin na balkonie odporne na suszę i rosnących w słońcu wymaga pewnej techniki. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać rośliny w dobrej kondycji:

 1. Podlewanie rano lub wieczorem – unikaj podlewania w najgorętszych godzinach dnia, gdyż woda szybko odparuje, a rośliny nie zdążą jej odpowiednio wchłonąć.
 2. Regularne podlewanie – choć rośliny te są odporne na suszę, nie oznacza to, że nie potrzebują wody. Podlewaj je regularnie, ale nie za często, aby uniknąć nadmiernego namoknięcia gleby.
 3. Podlewanie do momentu, gdy woda wypłynie z doniczki – upewnij się, że podczas podlewania woda wypływa z otworów w doniczce. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że cała gleba została nawodniona.

3. Dodatkowe wskazówki

Poza odpowiednim podlewaniem, warto pamiętać o kilku dodatkowych czynnościach, które pomogą utrzymać rośliny w dobrej kondycji:

 • Regularne nawożenie – rośliny na balkonie potrzebują regularnego dostarczania składników odżywczych. Stosuj nawozy dostosowane do potrzeb konkretnych gatunków.
 • Usuwanie przekwitłych kwiatów – regularne usuwanie przekwitłych kwiatów pozwoli roślinom na produkcję nowych pąków i dłuższe kwitnienie.
 • Ochrona przed szkodnikami – monitoruj rośliny na obecność szkodników i podejmuj odpowiednie działania, jeśli zauważysz ich obecność.

Pamiętaj, że każda roślina może mieć nieco inne wymagania dotyczące podlewania i pielęgnacji. Przed zakupem roślin na balkon, dowiedz się jakie są ich potrzeby i dostosuj swoje działania do nich. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem na balkonie przez cały sezon.


Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *