roze

Przycinanie róż – jak przycinać róże na lato i zimę?

Wiedza o tym, jak przycinać róże we właściwy sposób, jest niezbędna, jeśli chcesz zachować zdrowie roślin i zapewnić maksymalne kwitnienie. Od tysiącleci róże są cenione za swoje piękno i zapach, a dziś odgrywają główną rolę w ogrodach na całym świecie – dodają romantyzmu i koloru granicom, ścianom i patio. Będziesz rozpieszczany wyborem, gdy szukasz pomysłów na ogród różany, ponieważ roślina oferuje nieskończone wariacje kolorów i stylów.

Choć produkują jedne z najbardziej wdzięcznych kwiatów, róże są w rzeczywistości bardzo wytrzymałymi krzewami. Nawet nadgorliwa śliwka raczej im nie zaszkodzi, więc możesz ciąć z ufnością.  Aby jednak wydobyć z róż to, co najlepsze, należy przestrzegać kilku prostych zasad przycinania.

JAK PRZYCINAĆ RÓŻE?

Przed przystąpieniem do przycinania róż upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia do pracy – zaczynając od dobrej pary sekatorów. „To może wydawać się oczywiste, ale najważniejszą rzeczą podczas przycinania róż jest to, aby sekatory były ostre, aby nie rozerwały ani nie uszkodziły rośliny” – mówi ekspert ogrodnictwa Period Living , Leigh Clapp.

Sekatory można ostrzyć w domu za pomocą kamienia do ostrzenia lub ostrzałki diamentowej, chociaż niektórzy producenci narzędzi oferują usługę czyszczenia i ostrzenia. Podczas gdy sekatory nadają się do przycinania większości łodyg zielonych róż, do grubszych, dojrzałych gałęzi i martwego drewna będą potrzebne nożyce lub piła ręczna.

Podobnie jak przy sadzeniu róż , będziesz potrzebować również grubych rękawic ogrodniczych, które ochronią dłonie przed cierniami – najlepiej skórzanych rękawic, które zakryją również przedramiona.  Kolce róż mogą zawierać szkodliwe bakterie, więc jeśli się skaleczysz, oczyść ranę sprayem antybakteryjnym.

JAK PRZYCINAĆ KRZEWY RÓŻANE?

Ważne jest, aby przycinać krzewy róż o odpowiedniej porze roku. „Przycinaj późną zimą do wczesnej wiosny, kiedy zaczyna się pierwszy wzrost”, mówi Richard Austin ze światowej sławy hodowcy róż David Austin.

Jeśli przycinasz krzewy róż zbyt wcześnie, ryzykujesz, że roślina będzie bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane mrozem; za późno i usuniesz cenny nowy wzrost.

Austin radzi, że lepiej przycinać je późno niż wcale, więc nawet jeśli nadeszła wiosna, nadal należy kontynuować. Ale nigdy nie przycinaj, gdy łodygi są zamarznięte lub pokryte szronem.

Pamiętaj, że róże potrzebują kilku lat, a młode rośliny potrzebują lżejszego przycinania. „Nie przycinaj zbyt mocno róż krzewiastych, dopóki nie rozwiną się w ciągu pierwszych kilku lat, aby pomóc łodygom dojrzewać i wspierać duże kwiaty” – mówi Clapp.

 • Dojrzałe krzewy róż należy przycinać do połowy ich wielkości, a w przypadku młodej róży do jednej trzeciej. Pomocne jest włożenie laski w ziemię obok róży na nowej pożądanej wysokości, aby działała jako sprawdzian.
 • Użyj swoich sekatorów do cięcia łodyg. „Nie martw się, że przycinasz zbyt mocno ugruntowane rośliny – i nie martw się o to, gdzie przycinasz łodygę” – radzi Austin. Jednak, aby pomóc nowym pędom wyrosnąć na zewnątrz i utrzymać bardziej otwarty środek, ekspert ogrodnictwa Matt James zaleca „wykonanie delikatnego, ukośnego cięcia, tuż nad zdrowym pąkiem skierowanym na zewnątrz”.
 • Usuń wszelkie martwe lub chore pędy tuż u ich podstawy – martwe pędy będą całkowicie brązowe bez śladów zieleni. Do bardzo twardego martwego drewna może być potrzebna piła ręczna.
 • Usuń cienkie, słabe pędy, które łatwo się wyginają, ponieważ nie będą w stanie wspierać nowego wzrostu.
 • Tam, gdzie części rośliny są przeciążone, usuń jedną lub dwie łodygi, aby wpuścić więcej powietrza i światła. Również tam, gdzie dwie łodygi stykają się ze sobą, wybierz jedną do usunięcia.
 • Usuń wszystkie liście z rośliny – nie chcesz, aby pozostały żadne liście. Nie należy ich jednak kompostować, ponieważ może to rozprzestrzenić chorobę.
 • „Kształtowanie jest niezbędne – spróbuj stworzyć zaokrąglony krzew” – mówi Austin. Będzie to oznaczać cięcie boków nieco krótsze niż środkowe łodygi
 • „Nie przejmuj się, jeśli twoja róża wydaje się znacznie mniejsza! Wzrost wzmocni się i szybko przywróci na wiosnę” – dodaje Austin
 • Na koniec usuń opadłe liście, które mogą być nosicielami chorób, zastosuj nawóz różany zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i ściółkuj rośliny. „Ściółkowanie z dobrą warstwą dobrze zgniłego obornika zatrzymuje wilgoć, ogranicza chwasty i hamuje choroby, takie jak czarna plama” – mówi Clapp.
 • Gdy róże zakwitną latem, usuń zużyte kwiaty. „ Zamierające róże regularnie będą zachęcać do większej liczby pędów kwitnących w celu ponownego kwitnienia róż”, mówi Clapp. „Posprzątanie w środku lata pomoże ożywić zmęczone róże”.

JAK PRZYCINAĆ RÓŻE PNĄCE?

Róże pnące należy przycinać wiosną równolegle z różami krzewiastymi. Jednak trzeba je traktować nieco inaczej, aby zachęcić je do wzrostu na pożądaną wysokość i rozprzestrzeniania się.

„Wkrótce po posadzeniu przycinaj różę pnącą lub pnącą i kontynuuj tę czynność każdego roku, aby utrzymać dobrze ukształtowaną roślinę, która wytworzy mnóstwo nowego wzrostu i kwiatów” – mówi Tony Hall, autor The Kew Gardener’s Guide to Growing Roses .

Aby przyciąć różę pnącą, należy najpierw zidentyfikować główne pędy – to one nadają roślinie jej wysokość, umożliwiając jej wspinanie się. Każda główna łodyga będzie miała liczne pędy boczne i to one będą głównym celem przycinania.

 • „Przycinaj te boczne pędy co roku z powrotem do dwóch lub trzech pąków – zwykle 3-4 cale od głównej łodygi” – mówi Hall. „Skróć główne łodygi, aby utrzymać je w ryzach”.
 • „Po trzech lub czterech latach usuwaj stare pędy – jedną na rok – w kierunku dolnej części róży, aby promować wzrost niżej i uzyskać kwiaty wzdłuż całej rośliny” – dodaje Clapp.
 • Podobnie jak w przypadku róż krzewiastych, musisz usunąć chore, uszkodzone lub martwe pędy.
 • Usuń wszystkie liście z rośliny, ale nie kompostuj liści, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.
 • Teraz musisz popracować nad kształtem róży pnącej i upewnić się, że łodygi są odpowiednio przywiązane do podpory. „Przyjrzyj się dobrze swojej róży i wyobraź sobie, co chcesz, żeby zrobiła. Czy potrzebne jest szkolenie w określonym kierunku, czy w więcej niż jednym kierunku, aby ustanowić i zbudować swoje ramy? Jeśli tak, przywiąż łodygi w odpowiednich pozycjach” – mówi Hall.
 • „Jeśli łodygi są zbyt długie, skróć końce lub, jeśli są wystarczająco miękkie i giętkie, przywiąż je z powrotem w wymaganej pozycji, jeśli pozwala na to miejsce.
 • Nakarm różę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i nałóż grubą warstwę ściółki wokół podstawy.

Jeśli twoja róża jest raczej „włóczęgą”, a nie pnączem, trzeba ją przyciąć tuż po kwitnieniu, ponieważ wytworzy wtedy nowe drewno na przyszłoroczne kwitnienie. „Latem po kwitnieniu przycinaj pnące róże – chyba że są to odmiany kwitnące wielokrotnie” – mówi James.

„Odciąć pędy boczne, które zakwitły z powrotem do dwóch pąków z głównych pędów. Przywiąż od dwóch do trzech silnych pędów i usuń taką samą liczbę starych na poziomie gruntu.

JAK PRZYCINAĆ DRZEWA LUB RÓŻE STANDARDOWE?

Róże drzewiaste lub standardowe, które są szczepione na szczycie długiej centralnej łodygi, powinny być przycinane w taki sam sposób jak krzewy róż. Należy jednak zwrócić większą uwagę na stworzenie ładnie zaokrąglonego kształtu.

Podczas przycinania drzewa różanego, chcesz zminimalizować łodygi, które rosną bardzo pionowo, faworyzując te z dobrze ułożonymi pąkami skierowanymi na zewnątrz. Postaraj się zapewnić dobrą równowagę łodyg rosnących w każdym kierunku.

Przy różach drzewnych należy również zwrócić szczególną uwagę na „odrosty”, czyli łodygi wyrastające z podstawy pnia, z korzenia, które pobierają energię z róży głównej. Usuń je, gdy się pojawią.

Po pierwszym rzucie kwitnienia uporządkuj kształt, nadając drzewu lekkie przycięcie. Zachęci to również do drugiego kwitnienia.

JAK PRZYCINAĆ RÓŻE NA ZIMĘ?

Przycinanie róż na zimę nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pozostawisz je podatne na zimno i mróz. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przycinanie należy zaplanować na sam koniec zimy i nadejście wiosny.

Jednak tam, gdzie gałązki róży są uszkadzane przez wiatr, najlepiej jest je usunąć z rośliny. Możesz również wziąć sadzonki róż jesienią lub zimą, aby wyhodować nowe rośliny.

JAK PRZYCINAĆ RÓŻE LATEM?

Większość róż nie wymaga przycinania latem, z wyjątkiem róż pnących. „Przycinaj pnącze tuż po kwitnieniu, ponieważ wtedy wyprodukują nowe drewno na przyszłoroczne kwitnienie”, mówi Clapp. Jednak po pierwszym rzucie kwitnienia można lekko przyciąć róże, aby zachować ich wygląd i zachęcić do rozwoju większej liczby pąków.

PRZYCINANIE ZANIEDBANYCH RÓŻ

Jeśli odziedziczyłeś różę, która jest zarośnięta lub pokryta dużą ilością martwego drewna, możesz ją odnowić, kładąc twardą śliwkę pod koniec zimy, gdy wiosna ma się pojawić. Ta rada będzie działać dla każdego rodzaju róży.

 • Odetnij łodygi, aby roślina miała około 12 cali wysokości.
 • Usuń chore, uszkodzone lub martwe drewno. Prawdopodobnie będziesz potrzebować piły ręcznej, aby usunąć martwe łodygi u podstawy, ponieważ mogą być bardzo twarde.
 • Tam, gdzie łodygi są skrzyżowane i ocierają się o siebie, wybierz jedną do usunięcia.
 • Usuń wszystkie wrzecionowate, słabe łodygi.
 • Jeśli roślina jest zatłoczona, usuń jedną lub dwie łodygi, aby wpuścić więcej powietrza i światła.
 • Usuń wszystkie liście z rośliny i usuń wszystkie liście z ziemi, aby zminimalizować ryzyko choroby.
 • Musisz nakarmić różę, aby mogła się odmłodzić. Użyj określonego pokarmu różanego i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
 • Na koniec nałóż grubą warstwę ściółki wokół róży.

KIEDY NAJLEPIEJ PRZYCINAĆ RÓŻE?

Najlepszą porą na przycinanie róż jest koniec zimy i początek wiosny.

ODCINASZ MARTWE RÓŻE?

Powinieneś odciąć – lub martwe – róże, gdy kwiaty przekwitną, ponieważ zachęci to do wzrostu nowych kwiatów. „Jeśli jednak masz róże, takie jak rugosa, z pięknymi biodrami na jesień, zostaw gotowe kwiaty na krzaku”, mówi Clapp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *