talerz na scianie

Jak wieszać talerze na ścianie? 7 eksperckich porad

Wieszanie talerzy na ścianie jest nieco trudniejsze niż wieszanie obrazów. Po pierwsze, ich kruchość, różne kształty i rozmiary oraz oczywiście waga. Jednak ściana z płyt może być niezwykle piękna, indywidualna i może stanowić wspaniały akcent w pomieszczeniu.

„Wybór dzieł sztuki to bardzo osobisty i często kosztowny proces” – mówi Emma Sims Hilditch, założycielka i dyrektor kreatywna Sims Hilditch, która jest ekspertem od ścian z płyt. „Dla tych, którzy szukają bardziej ekonomicznego i nieco innego sposobu na wypełnienie pustej przestrzeni w pokoju, ściana z płyt jest świetnym rozwiązaniem i jest łatwiejsza do wykonania, niż mogłoby się wydawać”.

Poniżej Emma demonstruje prosty proces w prostych krokach – w tym jej wskazówki, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

JAK POWIESIĆ TALERZE NA ŚCIANIE?

„Wybierając talerze, staraj się wybierać różne rozmiary i pochodzenie” – mówi Emma. „Talerz, które niosą ze sobą znaczenie lub przesłanie, są wspaniałymi dodatkami do projektu, ponieważ pomagają mu stać się znaczącą częścią domu”.

1. ZMIERZ ŚCIANĘ!

„Użyj taśmy mierniczej, aby najpierw obliczyć wymiary ściany z płyt i odpowiednio ułóż płyty na podłodze”, mówi Emma.

Przydatne jest zaznaczenie ołówkiem lub taśmą centralny punkt ścianki płyty. To tutaj powiesisz swój pierwszy talerz. Pomocne może być również użycie taśmy maskującej o niskiej przyczepności, aby wyznaczyć granice ekspozycji talerza na ścianie – i powtórzyć ćwiczenie na stole lub podłodze, aby mieć pewność, że planowany wyświetlacz dobrze się do niego zmieści.

2. ZMIERZ UKŁAD PŁYTEK

„Narysuj wstępny szkic miejsca, w którym zostaną umieszczone płyty i zapisz pomiary na papierze” – mówi Emma.

Użyj tego jako przewodnika, aby ułożyć talerze na stole lub podłodze w granicach wyznaczonych taśmą – i dostosowuj je, aż będziesz z nich zadowolony.

„Po ułożeniu płyt zmierz odległość do górnej części każdej płyty, zaczynając od najwyższego punktu w dół, przy czym najwyższa płyta ma wartość „0”. Następnie zaznacz te pomiary na ścianie” – mówi Emma.

3. TWÓRZ SZABLONY TALERZY

Narysuj wokół każdego talerza, aby oddzielić kawałki papieru i wytnij je, aby utworzyć szablony. Każdy szablon przyklej do ściany w układzie, który zaplanowałeś na podłodze. Teraz cofnij się i dostosuj aranżację, aż będziesz z niej zadowolony.

„Spróbuj trzymać się pomiarów jako wytycznych na tym etapie, ale pamiętaj, że jest to proces artystyczny, od którego można nieco odstąpić, aby dodać twórczego polotu!” mówi Emma.

4. WYCZYŚĆ TALERZE

„Przed zawieszeniem wyczyść tył każdej płytki, na której zostanie przyklejony krążek samoprzylepny z haczykiem”.

Upewnij się, że wyczyściłeś również przód płytek, aby wyświetlacz nie został zabrudzony odciskami palców.

5. PRZYGOTUJ TALERZE DO ZAWIESZENIA

Przyklej go od spodu płytki i pozostaw na 24 godziny do związania. Gdy płytki będą gotowe, znajdź centralny punkt na ścianie i użyj wcześniej zarejestrowanych pomiarów/szablonów, aby umieścić punkt zaczepienia, w którym zostanie umieszczona każda płytka, przed ostatecznym zawieszeniem ich zgodnie z projektem.

6. ZAWIEŚ PŁYTY ZA POMOCĄ PASKÓW POLECEŃ

Wiszące talerze z paskami Command Strips oznaczają, że nie potrzebujesz gwoździ ani śrub, a także możesz usunąć lub zmienić ustawienie wyświetlacza bez uszkadzania ściany. Oznacza to jednak, że spód płyt musi być płasko przylegający do ściany – a talerze z krawędzią pod spodem nie będą mogły być wyświetlane za pomocą pasków poleceń – chociaż haki poleceń powinny działać, jeśli płyta ma dla ciebie otwór aby móc przyczepić się do haczyka za pomocą przewleczonego przez niego sznurka.

Zakładając, że możesz ich użyć, dokładnie wyczyść tył płyt, przyklej pasek samoprzylepny do ściany, a drugi do płytki, a następnie dociśnij, aż będziesz zadowolony, że są przymocowane.

7. JAK POWIESIĆ TALERZE ZA POMOCĄ WIESZAKÓW NA TALERZE?

Wieszaki na talerze chwytają brzegi talerzy w trzech lub czterech miejscach i mają zapięcie z tyłu talerza, które można zaczepić o gwóźdź. Ważną częścią tego procesu – poza mocnym wbiciem gwoździa w ścianę – jest upewnienie się, że wybrane wieszaki na płytki mają odpowiedni rozmiar: są zbyt małe, a płytki mogą spaść.

Wadą wieszaków na talerze? Uchwyty widać z przodu płytki, więc przygotuj się na pomalowanie ich farbą – lub nawet lakierem do paznokci – który pasuje do koloru płytek, tak aby się zlewały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *