lazienka

Jak zaprojektować łazienkę? Fachowe doradztwo w zakresie planowania i aranżacji łazienki

Zastanawiasz się, jak zaprojektować łazienkę? Projektowanie łazienki wymaga chyba więcej przemyśleń niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Kuchnia może być wyjątkiem, ale nawet tutaj nieodmiennie towarzyszy uspokajająca obecność projektanta kuchni, który usprawnia cały proces. W przypadku łazienki często będziesz musiał zarządzać samodzielnie tynkarzem, hydraulikiem i monterem podłóg, więc może to być trochę przytłaczające.

Typowa łazienka jest niewielka, wymagająca sprytnego zagospodarowania przestrzeni, aby zapewnić sobie wszystkie pożądane funkcje i jednocześnie zadbać o estetykę i wygodę. A instalacja może być zwodniczo trudna, wymagając hydrauliki, skomplikowanego projektowania przestrzennego i umiejętności technicznych. 

Mając do wyboru szereg inspirujących pomysłów na łazienkę , opłaca się mieć jakiś rodzaj usług projektowych, od projektanta wnętrz, specjalisty projektanta łazienek lub przynajmniej doświadczonego budowniczego/hydraulika z dbałością o design.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ ŁAZIENKĘ?

Podobnie jak w przypadku planowania kuchni, kiedy podchodzisz do projektowania łazienki, możesz zacząć kręcić, analizując, w jaki sposób korzystasz z obecnego pokoju, zwracając uwagę na to, co działa, a co nie.

Następnie poszukaj inspiracji na zdjęciach łazienek i sporządź listę życzeń uwzględniającą wszystkich potencjalnych użytkowników, ich indywidualne potrzeby i wyobraź sobie, jak mogą się one zmienić w przyszłości.

Na przykład łazienka rodzinna zwykle wymaga wanny, wytrzymałych i odpornych na zachlapania powierzchni, podczas gdy łazienka główna lub łazienka mogą pozwolić sobie na nieco bardziej luksusowy wygląd.

JAK PLANUJESZ NOWY UKŁAD ŁAZIENKI?

Ponieważ istnieje tak wiele pomysłów na układ łazienki do wyboru, sposób zaplanowania nowego układu łazienki będzie zależeć od wielu czynników. Obejmuje to funkcję łazienki, wielkość, kto będzie korzystał z łazienki i jak często.

Zacznijmy od efektów projektowych, jakie może stworzyć dobry układ łazienki:

  • Widok przy wejściu : jest to ważna część projektu, więc stanowi dobry punkt wyjścia do układu łazienki – chcesz najpierw zobaczyć wannę lub umywalkę, a nie toaletę.
  • Wybierz jeden kluczowy element: czy to wolnostojąca wanna, zapierająca dech w piersiach szafka podumywalkowa, czy też pięknie wyłożona kafelkami strefa prysznica i zbuduj wokół niej układ.
  • Układy symetryczne : jeśli proporcje pomieszczenia nadają się do symetrii, warto wykreślić układ symetryczny, być może dopasowany do klejnotu architektonicznego, takiego jak oryginalne skrzydło okienne.
  • Zrób miejsce : upewnij się, że wokół każdej armatury jest wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić wygodę użytkowania i zwróć uwagę na ruchy drzwi prysznicowych. W ciasnej przestrzeni wybierz drzwi otwierane do wewnątrz lub prysznic w wannie.
  • Zapytaj ekspertów : „Szukaj specjalistów” pomaga wyjść poza istniejący układ. Zaskakujące jest to, że nawet najmniejszą łazienkę można zaplanować z wyobraźnią” – dodaje Darren Paxford, krajowy kierownik sprzedaży w firmie Vitra .
  • Stwórz dramatyzm w większych łazienkach : unikaj wszystkiego, co przywiera do ścian i zamiast tego eksperymentuj z kątami. Wanna z przesunięciem może okazać się bardziej dynamiczna lub wprowadzić sprytny pomysł na prysznic typu walk-in za wanną, przesuwając wannę do przodu.

„Planując łazienkę, zawsze zaczynaj od układu” – radzi Yousef Mansuri, kierownik ds. projektowania w CP Hart .

„Układ schematu jest podyktowany przede wszystkim położeniem rury pionu kanalizacyjnego do WC oraz tym, czy można ją przesunąć, czy nie. Toaleta ma bardziej restrykcyjne ograniczenia niż ruchoma rura ze względu na spadające nieczystości”.

Idealnym rozwiązaniem jest praca z minimalnymi zagięciami w rurach toalety, aby uniknąć zatorów, więc przeniesienie może wymagać znacznego wysiłku, ale nie jest niemożliwe.

Praca jest łatwiejsza, jeśli nowa lokalizacja podąża za belkami stropowymi. Możliwe jest również przesunięcie toalety dalej wzdłuż ściany zewnętrznej, na której znajduje się stos gleby, wiercąc nowy otwór w ścianie i łącząc się z ziemią na zewnątrz.

„Kiedy już wiesz, gdzie się to znajduje, możesz zacząć myśleć o tym, gdzie pomieści się umywalka, wanna i prysznic. Rurociąg wydaje się być bardziej elastyczny, jeśli chodzi o repozycjonowanie” – kontynuuje Yousef.

Inną opcją jest zainstalowanie nowej podłogi podniesionej o wystarczającej głębokości dla rur poniżej, ale spowoduje to uskok w pomieszczeniu.

„Gdy masz już układ, a tym samym wymiary, zaczyna się ekscytująca część – możesz tworzyć swoje moodboardy i wybierać produkty. Rozważając to wszystko, nie zapomnij o wieszakach na ręczniki i ogrzewaniu.

„Jednym z wielkich błędów, które często widzimy, jest to, że po wyjściu z prysznica ludzie muszą przejść przez łazienkę, aby sięgnąć po ręcznik”.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ RODZINNĄ ŁAZIENKĘ?

Jest to zazwyczaj największa łazienka w domu, dostępna z głównego korytarza. Armatura i wykończenia w ruchliwej rodzinnej łazience powinny być wybierane z myślą o niskich wymaganiach konserwacyjnych i trwałości.

„Zawsze używałbym płytek porcelanowych w rodzinnej łazience, w tym antypoślizgowej porcelany na podłogach, ponieważ są bardzo wytrzymałe i nadal będą wyglądać niesamowicie w nadchodzących latach”, mówi starsza projektantka Ripples, Katie Gisby.

„Wymagają również zerowej konserwacji, co jest niezbędne”. Niezbędne jest również dużo miejsca do przechowywania, od zabawek dla małych dzieci po stale rosnącą gamę przyborów toaletowych dla nastolatków.

Podwójna łazienkowa próżność , umywalki i lustra, gdzie pozwala na to przestrzeń, i nie ulegaj pokusie, aby eksmitować wannę, jeśli jest to jedyna w domu. Zamiast tego rozważ oszczędzającą miejsce kabinę prysznicową.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ GŁÓWNĄ ŁAZIENKĘ?

W głównej łazience , z której korzystają wyłącznie odpowiedzialne osoby dorosłe, możesz pozwolić sobie na rzucenie ostrożności na wiatr i pochlapanie luksusowymi materiałami i bardziej złożonym oświetleniem, aby stworzyć relaksujący nastrój.

Jeśli jest miejsce, wybierz toaletkę dla niego i jej z dołączonymi garderobami, jeśli masz szczęście.

To miejsce, w którym można zaszaleć na drogich, nowoczesnych łazienkach, takich jak prysznic parowy lub wyszukany system dźwiękowy, który może ulec uszkodzeniu przez nieumiejętne maluchy lub nieświadomych gości – i pozwolić sobie na luksusowe powierzchnie w swoim indywidualnym stylu.

Jeśli przestrzeń jest trudna, bądź kreatywny w swoich pomysłach na małą łazienkę i rozważ wannę w sypialni z niewielką częścią wydzieloną na toaletę i umywalkę.

PLANOWANIE PRYSZNICÓW, POMIESZCZEŃ MOKRYCH I ŁAZIENEK DLA GOŚCI

Prysznice i łazienki dla gości często można zmieścić na zaskakująco małej powierzchni za pomocą zajmujących niewiele miejsca armatury i umywalki w szatni. Zadbaj o prostotę, bezpieczeństwo dzięki prysznicom z zaworami termostatycznymi i łatwe czyszczenie.

„Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy prysznicu, jest rodzaj podłogi. Niezależnie od tego, czy jest to taca, czy podłoga wyłożona kafelkami, opcja antypoślizgowa jest niezbędna” – radzi Yousef Mansuri z CP Hart.

„Wiele stalowych tac oferuje opcję antypoślizgową, a tace kompozytowe są często matowe, aby zapewnić dodatkową przyczepność. Przy układaniu płytek na podłodze prysznica niezwykle ważne jest, aby wybrać matowe wykończenie zapewniające przyczepność, a nie połysk, co byłoby niebezpieczne”.

Dostępnych jest kilka pomysłów i projektów do pomieszczeń mokrych , od ultraminimalnych opcji bezramowych po odważne, czarne style Crittall.

„Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli szerokość panelu jest większa niż 1100 mm, będziesz potrzebować pręta usztywniającego dla stabilności.

„Można je przymocować do ściany lub sufitu, w zależności od projektu. Jednak niektórzy właściciele domów wolą całkowicie zamknięty prysznic niż kabinę. Zaletą tego jest to, że ciepło jest utrzymywane w strefie prysznica”.

WYBIERZ IDEALNĄ WANNĘ

„Wanny występują w wielu różnych kształtach, stylach i materiałach, dzięki czemu można znaleźć wanny na każdą kieszeń, styl i potrzeby” – kontynuuje Yousef Mansuri.

„Wolnostojące wanny kamienne, kompozytowe i żeliwne znajdują się na najwyższym poziomie cenowym i oferują znaczne korzyści w porównaniu z wannami stalowymi i akrylowymi wpuszczanymi w ścianę. Kompozyty są ciepłe w dotyku i można je łatwo naprawiać, podczas gdy wanny żeliwne mają prawdopodobnie najlepsze właściwości zatrzymywania ciepła”.

ZNAJDŹ NAJLEPSZY MATERIAŁ

„Mosiądz to jeden z najważniejszych elementów każdej łazienki. Jako części robocze, przez które stale przepływa woda, muszą być wystarczająco trwałe, aby wytrzymać codzienne użytkowanie” – mówi Youssef Mansuri.

„Spośród wszystkich elementów, które składają się na łazienkę, zalecamy inwestowanie w wysokiej jakości wyroby mosiężne, aby zapewnić długowieczność. Większość naczyń mosiężnych jest montowana na ścianie, co znacznie utrudnia ich naprawę. Dlatego płacenie więcej za mosiądz na początku przyniesie później dywidendę.

„Ważne jest również, aby wybierać produkty, które odpowiadają ciśnieniu wody w danym obiekcie. Na przykład starsze wiktoriańskie nieruchomości zazwyczaj nie mają odpowiedniej instalacji wodociągowej, która zapewniałaby wystarczające ciśnienie dla dużych głowic prysznicowych”.

NADAJ PRIORYTET OŚWIETLENIU ŁAZIENKI NA ETAPIE PLANOWANIA

Pomysły na inteligentne oświetlenie łazienki mogą mieć ogromny wpływ na efekt końcowy i należy je zaplanować na wczesnym etapie, aby zapewnić prawidłowe oświetlenie wszystkich kluczowych elementów wyposażenia.

„Niezależnie od tego, czy jest to idealne sanktuarium przypominające spa, czy też ruchliwa rodzinna łazienka ze świeżym, rześkim wrażeniem, dobre oświetlenie może sprawić, że mała łazienka będzie wyglądać na większą, a duża na bardziej intymną” – mówi Sally Storey z John Cullen Lighting .

„Warstwy światła na ściemniaczach i oddzielnych obwodach pozwolą Ci przełączać się między jasnym światłem potrzebnym do sprzątania a łagodniejszym, zapewniając relaksujący nastrój”.

„Oświetlenie łazienki jest tak samo ważne, jak ustawienie urządzeń sanitarnych” – mówi Yousef Mansuri. „Ogólny nastrój i atmosfera w łazience jest podyktowana schematem oświetlenia, więc należy o tym zdecydować przed podpisaniem jakichkolwiek projektów. Upewnij się, że rozważysz oświetlenie bez zbytniego polegania na oprawach typu downlight.

„Chociaż są one fantastyczne w zapewnianiu równomiernego zasłaniania światła, nie są najbardziej sympatyczne i często mogą zabrać urok z pokoju, nadając mu kliniczny wygląd.

„Spróbuj zastosować dwa obwody oświetleniowe, jeden dla opraw typu downlight, a drugi z bardziej pomysłowym oświetleniem funkcjonalnym, takim jak oświetlenie wnękowe, oświetlenie pod umywalką, kinkiety i lampy obrysowe mocowane do podłogi, aby oświetlić wannę w górę”.

Staraj się zapewnić wystarczające oświetlenie zadaniowe w strefie prysznica i toaletki, a także oświetlenie otoczenia wokół wanny oraz we wnękach i niszach. Najnowsze inteligentne sterowanie oświetleniem umożliwia wstępnie zaprogramowane ustawienia.

„Te sceny świetlne obejmują wszystko, od wczesnych godzin porannych ze światłami stopniowo zaświecającymi się do poziomu dziennego, do scen wieczornych, które są przyciemnione, aby stworzyć spokojną atmosferę, w której można się zrelaksować i odprężyć” – wyjaśnia Phillip Pini, kierownik ds. rozwoju działalności mieszkaniowej w Crestron .

Zwróć uwagę na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem, takie jak system Crestron Pyng™, który jest instalowany bez kabli i może w razie potrzeby obejmować sterowanie termostatami, zabezpieczeniami i dźwiękiem.

UZYSKAJ PIĘKNĄ PODŁOGĘ DO ŁAZIENKI

Porcelana, kamień naturalny, terakota i enkaustyczne pomysły na płytki łazienkowe są piękne, jeśli patrzysz na pomysły na podłogę do łazienki .

„Pomyśl o wyglądzie, jaki chcesz osiągnąć, i związanych z tym praktycznych aspektach” – radzi Colin Roby-Welford z Fired Earth . „Powtarzalny kontakt z wodą sprawia, że ​​niektóre materiały są nieodpowiednie, takie jak drewniane podłogi, które mogą się odkształcać i plamić”.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE DBASZ O PRZECHOWYWANIE W ŁAZIENCE

„Na samym początku projektu zastanów się nad pomysłami na przechowywanie w łazience , w szczególności o ilości i rodzaju wymaganego miejsca do przechowywania, abyś mógł dostosować aranżację do swoich konkretnych wymagań i ilości dostępnej przestrzeni” – mówi projektant Anna Haines .

„Stolarkę na zamówienie można wykonać tak, aby pasowała do Twojej przestrzeni i stylu. Obecnie projektuję małą łazienkę z toaletką owiniętą panelami na pióro i wpust, aby pasowała do ściany i została zbudowana na tej samej wysokości. Dzięki temu urządzenie wygląda mniej nachalnie” – kontynuuje Anna.

CO JESZCZE MUSZĘ WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY PLANOWANIU ŁAZIENKI?

Masz więc uporządkowane plany, ale co jeszcze musisz wziąć pod uwagę, planując łazienkę?

Błyszczące nowe okucia mogą podkreślić niedoskonałości oryginalnej przestrzeni, dlatego warto unowocześnić elementy architektoniczne takie jak drzwi, cokoły czy gzymsy.

Zwykły gładź gipsu może posprzątać zniszczony sufit. Dobrze zaaranżowane okna również pomogą stworzyć naprawdę eleganckie wykończenie. Okiennice plantacyjne przeznaczone do użytku łazienkowego zapewnią prywatność i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Nie zapomnij zatrzymać budżetu na piękne akcesoria, które połączą cały wygląd. „Przyjmij inicjatywę od hoteli butikowych i upewnij się, że jest mnóstwo uroczych przyborów toaletowych i miękkich, grubych ręczników”, dodaje dyrektorka Alternative Bathrooms , Jane Gilchriest.

CZY DODATKOWA ŁAZIENKA DODA WARTOŚCI DO TWOJEGO DOMU?

Jeśli zastanawiasz się, czy dodanie dodatkowej łazienki zwiększy wartość Twojego domu, prawdopodobnie ten ruch się opłaci.

Dodanie dodatkowych łazienek to uznany sposób na podniesienie wartości nieruchomości i może zdziałać cuda w godzinach porannego szczytu.

Opcje obejmują zamienienie sąsiedniego pokoju w łazienkę, kradzież nieużywanej części podestu na piętrze lub użycie ścianek działowych do oddzielenia dużej sypialni.

Inteligentne pomysły na narzędzia lub szatnię na dole mogą obejmować łazienkę z prysznicem, jeśli na górze nie ma opcji.

Pojawienie się elektrycznych pryszniców i pompowanych systemów odwadniających, takich jak maceratory, oznacza, że ​​niewiele jest miejsc, w których nie można umieścić armatury łazienkowej.

Maceratory są głośniejsze niż drenaż grawitacyjny, ale wiele osób może zaakceptować kompromis, zwłaszcza jeśli dodatkowa łazienka jest przeznaczona tylko do okazjonalnego użytku gości.

Instalacja wodno-kanalizacyjna nowego pomieszczenia jest łatwiejsza i tańsza, jeśli znajduje się obok istniejącej łazienki lub nad kuchnią i nie jest zbyt daleko od zewnętrznego stosu gruntu, dzięki czemu orurowanie nie musi daleko podróżować.

CO SPRAWIA, ŻE ​​ŁAZIENKA JEST DOBRA?

Jeśli chcesz wiedzieć, co składa się na dobrą łazienkę, sekretem jest to, że zależy to całkowicie od indywidualnych potrzeb. Każda osoba będzie miała inne priorytety, więc należy je brać pod uwagę.

Na przykład łazienka rodzinna może wymagać zarówno wanny, jak i prysznica oraz dużo miejsca do przechowywania, podczas gdy łazienka może potrzebować tylko małego prysznica i toalety.

Układ jest również kluczowy i jak to działa w przestrzeni, którą masz. Warto również pomyśleć o oświetleniu i przechowywaniu oraz o najlepszym sposobie ich osiągnięcia.

Marcin Warsiński

Współzałożyciel bloga i właściciela firmy wnętrzarskiej Interior Design z Warszawy. Poznali się z Arturem na jednej z konferencji branżowych i postanowili zbudować bloga, który będzie dużą bazą wiedzy o wnętrzach i budownictwie.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Marcin Warsiński →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *