nowoczesna kuchnia w apartamencie

Jak zamontować panele kuchenne? Najważniejsze wskazówki od ekspertów

Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie zainstalować panele kuchenne, jesteś we właściwym miejscu. Instalacja panele kuchennego kuchennego to szybki i łatwy sposób na aktualizację i całkowitą zmianę wyglądu Twojej przestrzeni. 

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć harmonijny dodatek, jasny akcent, czy wyraziste wzornictwo, płytki Panele kuchenne są stylowym, higienicznym i trwałym rozwiązaniem, które również doda koloru, wzoru i tekstury do przestrzeni.

Jeśli szukasz pomysłów na kuchnię , płytki to najmniej destrukcyjny sposób na ulepszenie panele kuchenne kuchni po całkowitym remoncie. Nowy panele kuchenne to coś, co można zainstalować w weekend, ale zapewni Twojej kuchni lata nowego, świeżego życia.    

JAK ZAMONTOWAĆ PANELE KUCHENNE W KUCHNI?

Jeśli rozważasz samodzielne zainstalowanie panele kuchenne, pamiętaj, że niektóre pomysły na płytki kuchenne będą trudniejsze do zainstalowania niż inne.

Najprostsze są kwadratowe płytki w szachownicę, natomiast wzory w jodełkę trudniej układać na krawędziach. Dodatkowo, jeśli twoja przestrzeń jest niewygodna lub zawiera dużo gniazdek elektrycznych, instalacja będzie trudniejsza.

To powiedziawszy, jest to wykonalne nawet dla początkujących majsterkowiczów z odpowiednimi narzędziami.

TRZEBA MIEĆ ODPOWIEDNIE MATERIAŁY

Kevin Lamming, konsultant projektu w Artisans of Devizes , mówi, że instalowanie pomysłów na panele kuchenne w kuchni jest stosunkowo proste, ale musisz być przygotowany na odpowiednie materiały.

Będziesz potrzebować:

 • Płytki
 • Spoiwo
 • Paca zębata do nakładania kleju
 • Przekładki do płytek
 • Ołówek
 • Poziomica do linii prostych
 • Czysta wilgotna ściereczka=
 • Cement
 • Plastikowa paca do nakładania fugi

W zależności od ściany lub powierzchni możesz również potrzebować papieru ściernego, szpachli i podkładu.

OPRACUJ UKŁAD KAFELKÓW

Kamila Chalfin, kierownik ds. marketingu i marki w firmie Tile Giant , mówi: „Ma to na celu ułożenie jak największej liczby pełnych płytek przy minimalnym cięciu i marnotrawieniu płytek.

„Aby to zrobić, zacznij od zaznaczenia środka ściany za pomocą miarki i ołówka. Używając poziomicy pionowej do tego znaku, narysuj linię pośrodku ściany. Od tego zaczniesz układanie płytek.

„Z tej linii możesz wypracować najlepszy sposób układania płytek i ile będziesz potrzebować w jednym rzędzie.

'Przytrzymaj płytkę nad linią środkową, którą właśnie narysowałeś. Przytrzymaj drugą płytkę obok tej płytki z małym miejscem na zaprawę. Kontynuuj to, aż dojdziesz do końca ściany i policz liczbę płytek po drodze.

„Kiedy dojdziesz do krawędzi ściany, przycięta płytka powinna być taka sama, jaka jest potrzebna na drugim końcu ściany”.

 • USZCZELNIJ POWIERZCHNIĘ

„Jeśli układasz płytki na świeżej płycie gipsowo-kartonowej, upewnij się, że jest ona zabezpieczona podkładem zgodnie z instrukcjami producenta”, radzi Damla Turgut, założycielka Otto Tiles & Design.

 • OCZYŚĆ I WYPEŁNIJ

Jeśli ściana ma już kilka warstw farby, będzie ona działać jak podkład.

„Upewnij się, że powierzchnia ściany jest wolna od kurzu i luźnych gruzu”, mówi Damla. „Wypełnij wszelkie pęknięcia lub dziury i zeszlifuj, aby uzyskać równą powierzchnię”.

 • DODAJ KLEJ

Damla mówi: „Nałóż wysokiej jakości klej na ścianę, zaczynając od dołu, najbliżej powierzchni roboczej. Upewnij się, że nakładasz obfitą i równą warstwę kleju za pomocą zębatej kielni”.

 • ZACZNIJ UKŁADAĆ SWOJE PŁYTKI

Rozpocznij układanie pierwszego rzędu płytek, używając umiarkowanego równomiernego nacisku.

Najlepsza wskazówka Damli? „Pracuj w rzędach, używając przestrzeni na płytki po wszystkich czterech bokach każdej płytki, aby upewnić się, że odstępy są jednolite, i użyj poziomicy, aby upewnić się, że są równe”.

 • UŻYJ PRZECINAKA DO PŁYTEK NA KRAWĘDZIACH ŚCIAN

Tam, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca na krawędziach ścian, zmierz rozmiar potrzebnej płytki i za pomocą przecinaka do płytek natnij linię wzdłuż płytki i zastosuj lekki nacisk, aby przełamać płytkę wzdłuż nacięcia.

Nie zapomnij wziąć pod uwagę rozmiaru przekładki do płytek podczas wykonywania pomiarów.

 • POZBĄDŹ SIĘ NADMIARU KLEJU

Zetrzyj nadmiar kleju przed wyschnięciem czystą, wilgotną szmatką.

 • WYJMIJ FUGĘ

Po wyschnięciu kleju można spoinować między płytkami. Usuń przekładki i obficie nałóż/wciśnij fugę w szczeliny między każdą płytką za pomocą kielni. Upewnij się, że linie fugi są gładkie i równe. Przed wyschnięciem wytrzyj nadmiar czystą wilgotną ściereczką.

Pracuj tak szybko, jak to możliwe, ponieważ ma tendencję do szybkiego twardnienia.

Wybierając kolor fugi, spróbuj dopasować go do głównego koloru lub koloru tła wybranych płytek, aby uzyskać jednolity wygląd – szczególnie ważne, aby zmaksymalizować przestrzeń w małych pomysłach kuchennych .

Jeśli szukasz kontrastu, zawsze możesz wybrać jaśniejszy lub ciemniejszy dla innego wykończenia, ale pamiętaj, że fugi w jaśniejszych kolorach łatwiej pokazują zabrudzenia.

Na przykład ciemniejsze fugi mogą nadać nowoczesny, industrialny wygląd zwykłemu białemu panele kuchennemu.

 • POSPRZĄTAJ I WYKOŃCZ

Gdy fuga wysycha, możesz zauważyć pudrowe wykończenie na płytkach – to tylko warstwa wysuszonej fugi. Gdy będziesz zadowolony, że fuga całkowicie wyschła, możesz przetrzeć płytki, aby odsłonić błyszczący efekt końcowy.

Kamila Chalfin z firmy Tile Giant mówi: „Wystarczy wziąć czystą, wilgotną gąbkę pod kątem 45 stopni i dużymi ruchami machnięcia zetrzyj pozostałości. Aby uzyskać najlepsze wyniki, czyść gąbkę pomiędzy usuwaniem pozostałości.

„Następnie możesz użyć czystej szmatki, aby naprawdę dokończyć projekt i wypolerować je na lśniące wykończenie”.

ZAPYTAJ SPRZEDAWCĘ O SZCZEGÓŁOWE PORADY DOTYCZĄCE INSTALACJI

Zawsze pytaj swojego sprzedawcę o poradę dotyczącą instalacji, ponieważ ma on pakiety instalacyjne dla każdego rodzaju płytki. Należą do nich zalecenia dotyczące układania płytek.

Damla Turgut, założycielka Otto Tiles & Design, zawsze zaleca, aby płytki Zellige, Bejmat i Terrazzo były instalowane z niewielką lub żadną przerwą, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny. Zawierają również instrukcje dotyczące uszczelniania i pielęgnacji.

CZY PANELE KUCHENNE SĄ ŁATWE DO ZAINSTALOWANIA?

Nowy panele kuchenne jest łatwy do zainstalowania – o ile masz odpowiednie narzędzia.

„Zarówno panele kuchenne łazienkowy, jak i kuchenny są łatwe do zainstalowania, jeśli lubisz majsterkowanie” – mówi Kamila Chalfin. „Panele kuchennee są zwykle dość małym obszarem, zapewniając opłacalną opcję, która może całkowicie zmienić Twoją przestrzeń, jednocześnie minimalizując koszty płytek kuchennych , zwłaszcza jeśli wybierzesz odważny wzór lub kształt.

„Zawsze upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami instalacji i masz wszystko, czego potrzebujesz, zanim zaczniesz – przy układaniu płytek ważne jest, aby mieć plan od samego początku.

„Pamiętaj, aby zdecydować, jaki wzór układania chcesz uwzględnić w swoich pomysłach na dekoracje ścienne w kuchni – czy jest to prosty wzór z cegły, czy coś bardziej interesującego, jak wzór w jodełkę – i wcześniej wybierz kolor fugi, ponieważ może to całkowicie zmienić ogólny wygląd. Kontrastujące fugi sprawią, że płytki będą naprawdę błyszczeć.

„Najnowszy trend płytek w sześciokątnych kształtach sprawia, że ​​tworzenie paneli kuchennych jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ górną część można pozostawić otwartą, aby naprawdę zaakcentować sześciokątny kształt”.

Kevin Lamming mówi, że twój wzór układania może decydować o tym, czy jest to łatwa, czy nieco trudniejsza praca, a przygotowanie jest niezbędne. „Panele kuchenne są łatwe do zainstalowania, jeśli zostanie odpowiednio wcześniej przygotowane. Oznacza to wybór odpowiedniego sprzętu do cięcia w oparciu o daną płytkę i posiadanie wszystkiego, co potrzebne.

„Format Twoich pomysłów na płytki ścienne do kuchni robi dużą różnicę – instalacja paneli kuchennych w jodełkę jest znacznie trudniejsza niż w przypadku formatu ceglanego. Większość instalacji jest zwykle dość łatwa, to przycinanie krawędzi i narożników może być nieco trudne”.

CZY PŁYTKI MOŻNA UKŁADAĆ NA POMALOWANEJ PŁYCIE GIPSOWO-KARTONOWEJ?

Nie zaleca się układania płytek na pomalowanej płycie gipsowo-kartonowej, chyba że została dokładnie przeszlifowana lub uszczelniona.

„ Możesz układać płytki na zdrowych płytkach, pomalowane lub niepomalowane płyty gipsowo-kartonowe, tynki, a nawet ściany z fakturą, ale zawsze najlepiej jest postępować zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi przygotowania różnych powierzchni i produktów/akcesoriów, których możesz potrzebować do realizacji swojego projektu” Kamila mówi Chalfin.

Amanda Telford, kierownik ds. marketingu w firmie CTD Tiles , sugeruje staranne przygotowanie: „Farby emulsyjne, wapienne, lakiernicze i podobne wykończenia powinny zostać usunięte, ponieważ mogą mieć słabą przyczepność do podłoża. Nie należy stosować klejów na bazie rozpuszczalników.

„Zanim zaczniesz układać płytki, ważne jest, aby upewnić się, że cała farba została usunięta z suchej, wyłożonej powierzchni płyty gipsowo-kartonowej. Po usunięciu całej farby upewnij się, że na powierzchni nie ma żadnych zanieczyszczeń, przemyj wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

„Usilnie zaleca się również stosowanie kleju na bazie cementu na ścianach, jednak w przypadku mniejszych płytek w niektórych przypadkach można użyć kleju w tubce, ale konieczne jest usunięcie całej farby, a pozostawienie jednej części farby ściana może spowodować awarię w tym zlokalizowanym obszarze.

Kevin Lamming dodaje: „Można kłaść płytki na pomalowanej płycie gipsowo-kartonowej, jednak będzie to wymagało zagruntowania podkładem. Jeśli instalujesz w gęstym, mokrym miejscu” – na przykład, jeśli chodzi o pomysły na płytki łazienkowe lub panele kuchenne za ruchliwym zlewem – „nie będziesz potrzebować więcej sklejki lub podobnej płyty płyta gipsowo-kartonowa, zwykle o grubości 12 mm. Kiedy fugi zostaną uszczelnione, można na to kafelkować bezpośrednio.

Marcin Warsiński

Współzałożyciel bloga i właściciela firmy wnętrzarskiej Interior Design z Warszawy. Poznali się z Arturem na jednej z konferencji branżowych i postanowili zbudować bloga, który będzie dużą bazą wiedzy o wnętrzach i budownictwie.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Marcin Warsiński →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *