Styl industrialny od dziesiątek lat cieszy się ogromną popularnością zarówno w domach, jak i w biurach. Jego charakterystyczny, surowy sznyt łączy w sobie funkcjonalność, prostotę i urokliwy minimalizm, który wyjątkowo dobrze wpisuje się we współczesne trendy. Wszystko więc wskazuje na to, że dodatki i meble w stylu loft nadal królować będą w naszych wnętrzach. Jak przemycić amerykańskiego loftu do polskich mieszkań? Czego się wystrzegać i na co zwrócić największą uwagę?
Historia loftów
Lofty wywodzą się bezpośrednio ze stylu industrialnego, który swoje korzenia ma w przemianach społeczno-gospodarczych, w czasach rewolucji przemysłowej. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to doszło do masowej urbanizacji, na skutek której znacznie częściej budowano magazyny, hale i przestrzenne obiekty przemysłowe.
W XX wieku, na skutek kryzysu, doszło do tzw. deindustrializacji. Zarówno w Ameryce, jak i w Europie upadały firmy przemysłowe. Część z nich została przeniesiona do regionów, oferujących tańszą siłę roboczą. W ten sposób wiele budynków przemysłowych w centrach miast zostało opuszczonych. Często zaniedbane przestrzenie z surowymi wnętrzami i charakterystycznymi elementami, takimi jak duże okna, wysokie sufity i odsłonięte instalacje, zaczęły przyciągać artystów. W ten sposób twórcy z nowojorskiego SoHo wykorzystali puste przestrzenie, aranżując je na gabinety i pracowanie artystyczne. Trend ten bardzo szybko zauważyli deweloperzy, co doprowadziło do legalizacji i formalizacji procesu przekształcania obiektów przemysłowych w mieszkania. Tak narodziły się lofty.
Cechy stylu industrialnego
Styl industrialny w aranżacji wnętrz odzwierciedla estetykę wczesnych loftów – surowość, funkcjonalność i minimalizm. Charakterystyczne dla niego są ceglane ściany, betonowe posadzki, metalowe konstrukcje, odsłonięte rury i przewody, a także wykorzystanie przedmiotów i mebli przemysłowych. Z czasem styl ten ewoluował i został zaadaptowany również do nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych, komercyjnych i biurowych, stając się jednym z popularnych trendów.
- Surowe struktury i materiały — odsłonięte ceglane ściany, betonowe posadzki, drewniane belki oraz metalowe elementy konstrukcyjne.
- Wysokie, otwarte przestrzenie – plan mieszkania często bazuje na funkcjonalnych strefach, tj. jadalnia, salon.
- Naturalne kolory — szarości, brązy, czernie i biel.
- Charakterystyczne, ciepłe oświetlenie – zwykle w stylu fabrycznym lub warsztatowym, z metalowymi oprawami, widocznymi żarówkami, łańcuchami i rurami.
- Funkcjonalne, masywne meble w stylu loft – głównie drewniane, z elementami aluminium lub metalu. Najczęściej w ciemnych odcieniach, bez zbędnych żłobień i dekorów.
Jak urządzić swój dom w stylu loft? 4 porady dla każdego!
#1 Postaw na otwartą przestrzeń. Unikaj dzielenia przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. Zamiast tego postaw na otwarty plan, który łączy różne funkcjonalne strefy w jedną, wspólną przestrzeń. Użyj mebli (np. regałów lub parawanów), aby delikatnie zdefiniować różne obszary. Ostatecznie im więcej pustej przestrzeni – tym lepiej!
#2 Wybieraj surowe i naturalne materiały. Świetnie sprawdzi się cegła, beton, drewno i metal. Jeśli masz możliwość — pozostaw ściany z odsłoniętą cegłą lub betonem, odkryj drewniane belki stropowe lub zainstaluj metalowe elementy konstrukcyjne. Unikaj marmurów, szkła, kryształów, futra – te elementy znacznie lepiej wkomponują się we wnętrza glamour lub eklektyczne.
#3 Zadbaj o klimatyczne, ciepłe oświetlenie. Wybierz industrialne lampy wiszące, kinkiety i lampy podłogowe z metalu lub innego surowego materiału. Oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również stanowić dekoracyjny element przestrzeni. Zwróć uwagę na lampy o prostych, surowych formach, które przypominają oświetlenie fabryczne lub warsztatowe. Zastosuj girlandy z odsłoniętymi żarówkami, lampy inspirowane dworcami lub reflektory, przypominające plan zdjęciowy.
#4 Wybieraj minimalistyczne, ale funkcjonalne meble. Meble powinny być proste w swoim designie, ciężkie i surowo wykończone. Wykorzystaj przy tym naturalne materiały, takie jak drewno, metal i skóra. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością – w stylu loftowym mniej znaczy więcej. Pozwól przestrzeni „oddychać”, zachowując przy tym jej użytkową funkcję.
Artykuł sponsorowany.
Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.