Jak zaprojektować salon? Porady ekspertów dotyczące planowania i urządzania

Umiejętność projektowania salonu jest ważna. W końcu salony to przestrzenie w centrum naszych domów – w przenośni, jeśli nie dosłownie. To pomieszczenia, z których na co dzień korzysta każdy domownik, ale także miejsca, w których witamy przyjaciół i rodzinę.

Chociaż salony mogą nie być tak wymagające, jak kuchnie, jeśli chodzi o ich projekt, ich podwójne zastosowanie jako miejsce zarówno rodzinne, jak i rozrywkowe, a także godziny, które w nich spędzamy, oznaczają, że wymagają przemyślanego i świadomego projektowania.

Rozplanowanie, meble, podłogi i dekoracje muszą być brane pod uwagę przy rozważaniu pomysłów na salon, aby stworzyć komfort, intymność, powitanie, praktyczność i trwałość.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ UKŁAD SALONU?

Udany układ salonu powinien uwzględniać miejsce, w którym znajdują się meble – przestrzeń pomiędzy nimi, która umożliwia ruch w pomieszczeniu i przez pomieszczenie, ale także pozwala uniknąć bałaganu – negatywnej przestrzeni i punktów centralnych.

„W małych salonach może być kuszące, aby przenieść meble do narożników i mieć wolną przestrzeń pośrodku, ale upewnij się, że układ Ci odpowiada” – mówi londyńska projektantka wnętrz Louise Bradley .

Emily June z Emily June Designs z Houston się zgadza. „Projektując salon, wielu właścicieli domów automatycznie przesuwa swoje meble do salonu na obwód pomieszczenia, aby przestrzeń wyglądała na większą, zamiast tworzyć grupy mebli. W większości domów pływające meble wokół centralnych punktów, takich jak kominek lub okno, mogą w rzeczywistości sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać na większą”.

Pomieszczenia, które mają wiele funkcji, wymagają szczególnego podejścia i chociaż w ubiegłym roku było to szczególnie istotne, w normalnych warunkach może znaleźć zastosowanie w wielu domach.

„Jeśli dzielisz swoją przestrzeń z całą rodziną, lepiej stworzyć mniejsze przestrzenie, które mogą mieć wiele zastosowań, zapewniając wszystkim domownikom trochę miejsca na relaks lub pracę, aby dzieci mogły naucz się ich i że pod koniec dnia możesz mieć trochę ciszy i spokoju” – mówi Louise.

JAK ZACZĄĆ PROJEKTOWAĆ MÓJ SALON?

„Zacznij od inspiracji” – mówi Stephanie Lindsey z Etch Design Group z Austin . „Przy każdym projekcie szukaj najlepszych rozwiązań funkcjonalnych i opcji estetycznych, które są dla Ciebie idealne.

„Niezależnie od tego, czy jest to wymóg funkcjonalny, czy inspiracja zaczerpnięta ze zdjęć salonu , które widziałeś w czasopiśmie, zawsze zaczynamy projekt od wstępnych obrazów inspiracji. Omów budżet i zajmij się liczbami, a także baw się dobrze, oglądając i analizując obrazy inspiracji, aby naprawdę wyostrzyć swoje cele”.

Neutralny schemat z niebieskim dywanem i wyeksponowanymi belkami ilustrującymi, jak zaprojektować salon.

Jeśli nie przeprowadziłeś się właśnie do nowego domu, zastanów się również, jak teraz działa Twój salon. Zastanów się, w jaki sposób przestrzeń jest wykorzystywana i czy może wygodnie pomieścić wszystkich różnych użytkowników pokoju we wszystkich czynnościach, które się tam odbywają.

Weź pod uwagę poruszanie się po pokoju i przez nie i oceń, czy jest to łatwe, czy też wiąże się z niewygodnymi przejściami wokół mebli lub ingerencją we wzajemne działania.

Następnie napisz listę życzeń do salonu, niezależnie od tego, czy przebudowujesz istniejącą przestrzeń, czy właśnie wprowadziłeś się do nowego domu. Pamiętaj, aby zaplanować przyszłość i pomyśleć o bieżących potrzebach całego gospodarstwa domowego, ponieważ mogą się one zmienić.

WYBIERZ NAJLEPSZĄ PALETĘ KOLORÓW

Jak zaprojektować salonową paletę kolorów z zielonymi półkami na książki, niebieskimi i brązowymi fotelami oraz czerwonym wzorzystym dywanikiem i fotelem. Paleta kolorów, którą wybierzesz do swojego salonu, powinna odzwierciedlać Twój osobisty gust, ale należy również ocenić korzyści wynikające z różnych pomysłów i schematów farb do salonu .

„Jeśli twoja przestrzeń jest dość ciemna, nadszedł czas na wprowadzenie nowych kolorów ścian”, mówi Louise Bradley. „Polecam bardzo jasne odcienie złamanej bieli, takie jak gaszone wapno Little Greene”.

Oprócz wzmocnienia światła poprzez odbijanie go, a nie pochłanianie, bardzo jasne kolory mają również tę zaletę, że mały pokój wydaje się większy. Oddalą się wizualnie od oka, aby ściany wyglądały dalej.

Ale nie lekceważ potęgi ciemnych kolorów farb. Idealny, jeśli szukasz pomysłów na przytulny salon , ponieważ mogą sprawić, że przestrzeń będzie bardziej intymna i będzie modną opcją.

Courtnay Tartt Elias z Teksasu, z Creative Tonic Design , zachęca do używania kolorów. „Wielu właścicieli domów, zwłaszcza tych po raz pierwszy, boi się używać kolorów w swoich salonach” – mówi. „Moja rada jest taka – nie bój się trochę zabawić.

„Tak wielu ludzi waha się przed odważnymi lub nastrojowymi paletami we wspólnych obszarach domu, martwiąc się, że mogą poczuć się przestarzałe. Lubię przypominać klientom, że świat jest żywym i kolorowym miejscem, a ludzie uwielbiają, gdy domy odbijają piękno, które widzimy za naszymi oknami.

„Połóż się na nasyconych odcieniach, zabawnych wzorach i bogatych teksturach i znajdź elementy do salonu, które będą szykowne i zachęcające”.

Pamiętaj, że kolorystyka w salonie nie dotyczy tylko ścian. Obejmują one meble i miękkie meble oraz odcienie, które wybierasz do podłóg, dywanów, sufitu i akcesoriów. Wybierz więc paletę pamiętając, że będzie ona używana we wszystkich tych obszarach.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz chcieć wybierać między schematami monochromatycznymi, które wykorzystują różne odcienie tego samego koloru; schematy analogiczne złożone z kolorów znajdujących się obok siebie na kole barw; schematy uzupełniające wykorzystujące kolory z przeciwnych stron koła; i schematy triady, które wykorzystują trzy równoodległe odcienie od koła.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA ŚCIANY

Niebieska wnęka salonu ze ścianą galeryjną i niebieskimi, kremowymi i koralowymi meblami. Ściany stanowią główną część wystroju każdego salonu i mają duży wpływ na wygląd pomieszczenia. Dlatego, oprócz rozważenia ich pomalowania, możesz rozważyć zastosowanie tapety w całym pokoju, na jednej ścianie lub w ograniczonej przestrzeni, takiej jak wnęka.

Pomysły na fototapety do salonu to łatwy sposób na nadanie wnętrzu osobowości, co może być szczególnie cenne w pomieszczeniach pozbawionych elementów architektonicznych.

Należy pamiętać, że oprócz możliwości dodania wzoru do pomieszczenia, tapeta może również wprowadzić fakturę, nadając nowy wymiar aranżacji pomieszczenia. Może to być szczególnie przydatne przy dodawaniu kolejnej warstwy do schematu monochromatycznego.

Jeśli w pomieszczeniu brakuje naturalnego punktu skupienia, tapeta może pełnić tę rolę równie dobrze. Możesz powiesić go na ścianie naprzeciwko wejścia do pokoju, aby przyciągnąć wzrok.

Alternatywy dla tapet do dekoracji ścian w salonie obejmują płytki, odsłoniętą cegłę, a nawet żywe ściany z roślinami.

ZDECYDUJ SIĘ NA PODŁOGĘ

Przykład, jak zaprojektować salon z neutralną kolorystyką, białym stolikiem kawowym i wyrazistą lampą wiszącą. Podłogi do salonu mogą być subtelną prezencją lub przyciągać wzrok. Podłoga z litego drewna to ulubiony wybór – wytrzyma ruch pieszy w ruchliwym salonie i pięknie się starzeje. W razie potrzeby można go również szlifować i wykańczać.

Alternatywą jest podłoga z drewna warstwowego, która nadal jest wykonana z litego drewna, ale ma strukturę warstwową, która zapewnia jej stabilność w odpowiedzi na zmiany temperatury i wilgotności.

Jeśli ważne jest ciepło pod stopami, dywan jest również dobrym wyborem na podłogę do salonu i może być dobrym rozwiązaniem dla domów z małymi dziećmi, ponieważ jest to powierzchnia bardziej wyrozumiała. Dzięki dostępnym zarówno jednolitym kolorom, jak i wzorom, może być subtelny lub bardziej efektowny, jak wolisz.

Kamień naturalny może być atrakcyjną opcją i, w zależności od wybranego kamienia, może mieć bardziej rustykalny i przestarzały wygląd lub na przykład majestatyczny, jeśli zdecydujesz się na marmur. Tymczasem płytki z terakoty pięknie przywołują styl południowo-zachodnich regionów.

Bardziej nietypowe opcje obejmują elegancki współczesny polerowany beton, podczas gdy płytki porcelanowe lub winylowe mogą tworzyć wygląd powierzchni takich jak drewno lub kamień bez takich samych wymagań dotyczących pielęgnacji. Podłoga laminowana jest również tańszym sposobem na uzyskanie wyglądu drewna.

Rozważ dodanie dywanika do swojego salonu. „Lubię wybierać dywan Second Life lub coś, co ma wiele wzorów i tekstur wizualnie”, mówi Rebecca Hay z Rebecca Hay Designs z Toronto . „To nie tylko doda uroku pomieszczeniu, ale także z łatwością ukryje wszelkie małe wycieki lub bałagan, który może pojawić się z dziećmi, zwierzętami itp.”

WYBIERZ MEBLE DO SALONU

Sofa prawdopodobnie będzie główną cechą salonu, dlatego warto zacząć planować meble do salonu od tego elementu. Należy pamiętać, że musi zapewniać przestrzeń do cyrkulacji, a także czuć się proporcjonalnie do pomieszczenia i jego funkcji, a także zapewniać wystarczającą ilość miejsca do siedzenia.

Korzystanie z zasady dwóch trzecich, jednego z sekretów skalowania sof ekspertów od projektowania , i wybór projektu sofy, który ma około dwóch trzecich długości ściany, przed którą jest umieszczona, jest przydatnym przewodnikiem po rozmiarach.

Zaplanuj dodatkowe miejsca siedzące, niezależnie od tego, czy są to fotele, czy druga sofa zwrócona w stronę lub pod kątem prostym do pierwszej na większej przestrzeni, a może także ławki lub siedzenia przy oknie.

„Jeśli chodzi o duże salony, uwielbiam tworzyć wiele miejsc do siedzenia” – mówi Courtnay Tartt Elias. „Sprawia, że ​​pokój wydaje się przytulny, dynamiczny i zachęcający, jednocześnie oferując gościom mnóstwo miejsca na zebranie i wzniesienie toastu”.

Stolik kawowy lub tapicerowana podnóżek są zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne, ale warto rozważyć również stoliki boczne wraz z siedziskami.

Jeśli masz dzieci i/lub zwierzęta, warto zainwestować w dobre elementy tapicerowane, poleca Kylie Bodiya z Bee’s Knees Interior Design Studio w Massachusetts. „Są to pozycje o wyższym budżecie, ale właśnie tam należy umieścić zainwestowane dolary.

„Używamy wielu tkanin przeznaczonych do użytku w pomieszczeniach/na zewnątrz lub tkanin o wysokim wskaźniku „podwójnego przetarcia”. Podwójne przetarcia są tym, czym projektanci porównują trwałość – mierzy odporność na ścieranie w codziennym użytkowaniu. Oczywiście chcemy również wziąć pod uwagę odporność na plamy i światło”.

CZYNNIK PRZECHOWYWANIA W SALONIE

Szara wbudowana szafka do salonu, otaczająca czerwony, wzorzysty fotel.

Planowanie wystarczającej ilości miejsca do przechowywania w salonie jest niezbędne. Wiele elementów wygląda ładnie samo w sobie, a także zapewnia miejsce do przechowywania: szafki na myśli, szafy, biurka, stoły konsolowe lub większe szafki i komody.

Zwróć też uwagę na wielozadaniowe elementy, które zwiększają pojemność, jednocześnie pełniąc inną funkcję, szczególnie gdy szukasz pomysłów na przechowywanie w małym salonie – na przykład stolik kawowy z półkami lub szufladami, ławkę, która zapewnia dodatkowe miejsce do siedzenia wraz z miejscem do przechowywania w środku lub podnóżek do przechowywania.

Przechowywanie będzie konieczne dla każdego telewizora, który nie jest montowany na ścianie, oraz dla innych technologii, które się z nim wiążą. Regały na książki i przedmioty dekoracyjne mogą być wolnostojące lub wbudowane; ta ostatnia może być bardziej oszczędną opcją, ponieważ można ją dopasować do biblioteki i pokoju.

Zaplanuj zarówno otwarte, jak i zamknięte przechowywanie, aby stworzyć miejsce na przedmioty, które dobrze prezentują się na wystawie i te, które najlepiej schować.

W domach z małymi dziećmi przechowywanie, które pozwala na szybkie posprzątanie zabawek i gier na koniec dnia, przyspiesza przekształcenie pokoju w relaksującą przestrzeń dla dorosłych.

„Dzieci przychodzą z wieloma rzeczami: w moim salonie zawsze leżą klocki Lego, Play-Doh albo kredka” – mówi Rebecca Hay. „Uważam, że posiadanie pojemników lub dedykowanych wbudowanych jednostek do przechowywania jest zawsze dodatkowym atutem i pomaga utrzymać porządek w salonie”.

OŚWIETLENIE WARSTWOWE

Dobre pomysły na oświetlenie salonu wymagają trzech rodzajów oświetlenia – nastrojowego, zadaniowego i akcentującego – aby stworzyć różne nastroje i spełnić wszystkie potrzebne funkcje.

Oświetlenie Ambiente to ogólne oświetlenie pomieszczenia, często w formie wisiorka lub żyrandola.

Oświetlenie zadaniowe pozwala na czytanie i bliską pracę dowolnego rodzaju. Często zapewniają to lampy podłogowe i stołowe.

Oświetlenie akcentujące może podkreślić najlepsze cechy pomieszczenia i przyczynić się do stworzenia atmosfery przestrzeni. Pomyśl na przykład o oświetleniu szafek wewnętrznych i lampach do obrazów.

UBIERZ OKNA

Beżowy i bladoniebieski projekt salonu z zasłonami do podłogi. Zabiegi okienne w salonie muszą uwydatniać schemat dekoracyjny, ale ważne jest, aby były również funkcjonalne. Mogą potrzebować stworzyć prywatność, przyciemnić pomieszczenie do oglądania filmów i boxsetów oraz zredukować odblaski słoneczne.

Rozważ zasłony – zarówno wersje z podszewką, jak i jaśniejsze przezroczyste – oraz odcienie, w tym wzory rzymskie i solarne.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA UDEKOROWANIE SALONU?

Najlepszym sposobem na udekorowanie salonu jest uwzględnienie własnego gustu – czy to bardziej współczesnego, czy tradycyjnego – oraz wygody dla siebie, rodziny i przyjaciół.

„Rozważ zastosowanie przy wyborze mebli i zwróć uwagę na skalę i wymiary” – radzi Kristin Bartone z Chapel Hill-based Bartone Interiors . „Wysokość siedziska, ramiona i płytsza głębokość siedziska mają kluczowe znaczenie dla starzejących się dziadków, którzy mogą przyjść z wizytą. Alternatywnie możesz chcieć głębszego, niższego siedzenia do wylegiwania się i oglądania filmów.

„Spójrz także na opcje poduszek na siedzisko i oparcie i połącz z tym, jak będą używane meble. Bardziej wyprostowane siedzenie wymaga mniejszej głębokości siedziska i często twardszej poduszki, w przeciwieństwie do wylegiwania się. Poszukaj krzeseł z luźnymi poduszkami z tyłu, które mają opcje wypełnienia, lub dodaj poduszkę z odpowiednim wypełnieniem do ciasnego oparcia.

Ważny jest również wzrost domowników – mówi. „Wyższa osoba będzie potrzebowała siedziska o większej wysokości i głębszego, aby czuć się komfortowo, podczas gdy osoba o niższym wzroście nie chce mieć wrażenia, że ​​pływa w meblach, które są zbyt duże w stosunku do jej ciała. Lepiej dodać więcej mebli niż większe, jeśli klient ma mniejszą ramę”.

Nie zaniedbuj również elementu tekstury, aby promować wygodę i przytulność. Pomyśl o tym, jak będą wyglądać materiały, i skontrastuj miękkie i twardsze elementy, aby wzbudzić zainteresowanie.

Wybór grafik na ściany nada Twojemu pomieszczeniu osobowość i zainteresowanie, a także mniejsze akcesoria, które sprawią, że Twój dom będzie Twoim własnym.

Warto również zadbać o to, aby schemat dekoracji był elastyczny, dzięki czemu można dostosować się do zmieniających się trendów w salonie .

„Wybierz tkaniny na poduszki i inne miękkie elementy wyposażenia (takie jak koce), które można przenosić i dobrze wyglądać, nawet jeśli twoja teściowa postawi poduszkę na innym krześle niż zamierzałeś” – mówi Kristin. „Tworzenie dwustronnych poduszek może być świetnym sposobem na zmianę sezonowych akcentów kolorystycznych lub po prostu dodanie większej różnorodności.

„Dobór dodatkowych poszewek na poduszki i koców to kolejna świetna sztuczka, dzięki której możesz mieć jeden zestaw na wiosnę/lato, a drugi na jesień/zimę. Możesz zmienić poszewki na poduszki, uprać i przechowywać na płasko (ponieważ używasz tych samych wkładek) do następnej zmiany w kolorystyce”.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ POKÓJ BEZ PIENIĘDZY?

Aby zaprojektować swój salon bez pieniędzy, trzeba przerobić to, co już posiadasz. Zacznij od początku (patrz „Jak zacząć projektować swój salon” powyżej) i zastanów się, co działa, a co nie. Zmiana położenia mebli nie wiąże się z żadnymi wydatkami, ale może poprawić wygląd i działanie salonu.

„Możesz przestawić meble w swojej przestrzeni tak, aby były skierowane w stronę okien i zachować to połączenie z naturą i światem zewnętrznym” – mówi Louise Bradley. „Pomaga również w utrzymaniu jasności umysłu i równowagi”.

Rozważ przeniesienie przedmiotów z innych pomieszczeń. Poduszki mogą znaleźć nowy dom w Twoim salonie i dodać odrobinę koloru, a także komfortu lub zainteresowania. W międzyczasie zbieranie dzieł sztuki i fotografii razem i powieszenie na jednej ścianie lub nad meblami może sprawić, że grupa będzie czytać jako jeden wpływowy element.

Możesz też wziąć lustro z innego miejsca. Jeśli jest oprawiony w ramę, może służyć jako sztuka i może sprawić, że przestrzeń będzie jaśniejsza, będzie odzwierciedlać wspaniały widok, a nawet stworzyć iluzję dodatkowego pokoju poza przestrzenią życiową.

Marcin Warsiński

Współzałożyciel bloga i właściciela firmy wnętrzarskiej Interior Design z Warszawy. Poznali się z Arturem na jednej z konferencji branżowych i postanowili zbudować bloga, który będzie dużą bazą wiedzy o wnętrzach i budownictwie.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Marcin Warsiński →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *