Budynek wielorodzinny to najczęściej blok, apartamentowiec lub kamienica. W takich obiektach znajdują się mieszkania należące do prywatnych użytkowników. Warto je ubezpieczyć, by ochronić swoje interesy. Jaka polisa sprawdzi się najlepiej?
Opcje ubezpieczenia budynków wielorodzinnych
Zazwyczaj właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych mogą skorzystać z dwóch opcji wykupienia ubezpieczenia. Można zrobić to samodzielnie lub w ramach polisy grupowej. Zazwyczaj wykupuje ją wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Zazwyczaj ubezpieczenia grupowe są już wykupione z góry, a prywatni właściciele mieszkań mogą do nich dołączyć. Jest to bowiem ochrona w pełni dobrowolna. Niekiedy decydują się na nią także osoby wynajmujące mieszkania, dobierając dodatek w formie OC w życiu prywatnym.
Co powinno obejmować ubezpieczenie budynków wielorodzinnych?
Ubezpieczenie budynków wielorodzinnych powinno cechować się odpowiednio szerokim zakresem obowiązywania. W ten sposób możliwe jest uzyskanie odszkodowania w razie różnych zdarzeń losowych. Najczęściej mowa tu o takich wydarzeniach, jak:
- powódź
- zalanie,
- pożar,
- kradzież z włamaniem.
W przypadku kradzieży z włamaniem kwestia ubezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej skomplikowana. Konieczne okazuje się zakupienie specjalnego rozszerzenia, które obejmuje swoją ochroną ruchomości domowe. W końcu to takie przedmioty najczęściej są kradzione przez osoby trzecie. Podstawowe formy polisy nie obejmują ruchomości domowych, dlatego do ubezpieczenia grupowego często trzeba dokupić ten dodatek. Nie jest on drogi – w zależności od dokładnych parametrów nieruchomości może wynosić maksymalnie kilkaset złotych rocznie. Często wchodzi on już w skład pakietu zakupionego przez wspólnotę.
Ubezpieczenia dla wspólnot mieszkaniowych
Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy dla wspólnot mieszkaniowych w dość rozbudowanych pakietach, w ramach wieloletniej współpracy. Często spotkać można zatem całe zestawy, obejmujące OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie murów i elementów stałych oraz polisę na ruchomości domowe. Do takich pakietów istnieją też rozszerzenia, które każdy właściciel mieszkania może wykupić indywidualnie. Często ubezpieczenia oferowane przez towarzystwa dla wspólnot są atrakcyjne cenowo, choć wcale nie oznacza to, że na rynku nie da się znaleźć jeszcze korzystniejszych propozycji.
To właśnie z tego powodu dobrym pomysłem jest korzystanie z internetowych porównywarek, takich jak https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Pozwalają one na porównanie dostępnych opcji bez konieczności przeglądania dziesiątek osobnych stron internetowych. Znacznie ułatwia to szukanie odpowiedniej polisy, o szerokim zakresie, a także stosunkowo niskiej cenie. Trzeba bowiem pamiętać, że na rynku pojawiają się regularnie kolejne produkty, często od zupełnie nowych, dopiero powstających firm. Może okazać się więc, że w danym roku znajdziesz korzystniejsze ubezpieczenie mieszkania niż w poprzednim.