kontener na gruz

Czy postawienie kontenera na gruz wymaga pozwolenia?

Specjalistyczny kontener na odpady budowlane musi znaleźć się na terenie każdej inwestycji – zarówno powstającej od podstaw, jak i remontowanej. Bez takiego pojemnika nie da się legalnie przechowywać, chociażby gruzu czy innych odpadów powstających przy okazji prac budowlanych. Czy przed ustawieniem takiego kontenera dla placu budowy trzeba uzyskać pozwolenie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

Kontener z pozwoleniem czy bez?

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontener na odpady cena, jaką należy za niego zapłacić, nie jest wygórowana w porównaniu do wygody, jaką zyskuje inwestor. Tu jednak powstaje podstawowe pytanie: czy postawienie kontenera na gruz wymaga uzyskiwania jakiegokolwiek pozwolenia? Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie ma zostać ustawiony taki kontener.

Jeżeli kontener na gruz ma zostać usytuowany na prywatnej posesji, to jej właściciel nie musi uzyskiwać żadnej zgody. Problemy pojawiają się wówczas, gdy kontener ma stanąć na drodze, pasie zieleni, przy bloku mieszkalnym lub przy budynku wielorodzinnym. Wówczas niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody od właściciela terenu, a więc np. od zarządcy drogi czy spółdzielni mieszkaniowej. W takim dokumencie właściciel powinien wskazać dokładne miejsce, w jakim należy postawić kontener.

Jednocześnie w omawianych tu przypadkach właściwie nigdy nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Kontener na gruz i inne odpady budowlany nie jest na stałe połączony z gruntem, a jego funkcją jest zabezpieczenie prac budowlanych. Po ich zakończeniu kontener jest po prostu zabierany z nieruchomości. Przy czym, aby mógł on spełnić swoje funkcje, musi zostać odpowiednio umieszczony. W sposób gwarantujący wygodę i bezpieczeństwo. Niestety nie zawsze w łatwy sposób można pogodzić te wartości.

Gdzie postawić kontener na odpady?

Wybierając dokładne miejsce, w którym znajdzie się kontener na gruz, trzeba pamiętać o tym, że z jednej strony powinien być on na tyle blisko budowy, aby nie trzeba było daleko przenosić gruzu, z drugiej zaś musi zapewnić bezpieczeństwo osób i mienia. Dlatego niezbędne jest zachowanie bezpiecznej odległości od terenu prowadzenia prac budowlanych. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie dokładnej lokalizacji kontenera z firmą zajmującą się wywozem odpadów budowlanych. Jej prawnicy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Gruz i inne odpady powstające w czasie remontu lub budowy nie mogą zostać po prostu wyrzucone do kubłów na odpady komunalne bądź przekazane osobom, które „chętnie przyjmą gruz”. Obydwa te działania są nielegalne i zagrożone karami. Wywóz odpadów budowlanych musi zostać przeprowadzony przez specjalistyczną firmę zajmującą się gospodarowaniem odpadami budowlanymi. Najprostszym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z kompleksowej usługi, obejmującej wypożyczenie kontenera i wywóz jego zawartości. Wówczas można być pewnym, że odpady z budowy zostaną zagospodarowane zgodnie z prawem.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *