Łaty i kontrłaty należą do najważniejszych elementów konstrukcji dachowej. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak je stosować i czym się różnią.
Czym są łaty?
Odpowiednio przygotowany projekt dachu warunkuje bezpieczeństwo i stabilność całej konstrukcji. Pokrycie powinno skutecznie chronić nas przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych oraz zapewnić optymalną izolację. Jednym z najważniejszych elementów drewnianej konstrukcji dachowej pozostają łaty i kontrłaty, które stanowią swoisty podkład pod dachówki. W ofercie firmy Megadrew znajdziesz listwy o przekroju kwadratowym i poprzecznym, umożliwiające kładzenie pokrycia dachowego.
Samo łacenie dachu polega na przybijaniu łat i kontrłat dachowych do krokwi. Sposób rozmieszczenia, kształt i wielkość elementów zależy od wielu parametrów, w tym m.in. od długości połaci oraz rodzaju wykorzystanego pokrycia dachowego. Podczas projektowania rozstawu łat należy uwzględnić dodatkowo kąt nachylenia dachu, klimat oraz rozstaw krokwi. To właśnie łacenie zapewnia bezpieczeństwo i stabilność całej konstrukcji, warunkując jednocześnie zachowanie pełnej funkcjonalności dachu.
W jakim celu stosuje się kontrłaty?
Łaty i kontrłaty montowane są na dachach spadzistych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stabilności całej konstrukcji. Kontrłaty odpowiadają ponadto za stworzenie niezbędnej przestrzeni między folią wstępnego krycia a połacią dachową. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce przeznaczone do odprowadzania nadmiaru wilgoci. W ten sposób kontrłaty warunkują także szczelność oraz właściwy poziom wentylacji całej połaci dachowej.
Chronią tym samym przed szkodliwym działaniem wilgoci i zapobiegają przedwczesnej degradacji drewnianych elementów. Co więcej, zmniejszają nagrzewanie się poddasza latem, co znacznie podnosi codzienny komfort życia oraz zmniejsza koszty ewentualnej klimatyzacji. Powstała między kontrłatami i łatami przestrzeń zabezpiecza jednocześnie membranę izolacyjną przed zniszczeniem. Przemysł budowlany i stolarski zajmuje się przy tym produkcją kontrłat, które pozwalają na znaczne wyrównanie i wygładzenie powierzchni dachowej. W tym celu należy sięgnąć po odpowiednio wyprofilowane elementy.
Co różni łaty i kontrłaty?
Główna różnica związana jest ze sposobem montażu listw. W pierwszej kolejności przybija się kontrłaty wzdłuż krokwi. To właśnie ten sposób tworzy się otwory wentylacyjne, odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Następnie zakłada się łaty pod kątem prostym względem kontrłat, tworząc charakterystyczną kratownicę. Ich głównym zadaniem jest stworzenie stabilnego podkładu pod pokrycie dachowe.
Kluczowe znaczenie ma również prawidłowe dopasowanie gęstości rozstawienia elementów. Wszystkie listwy powinny być oddalone od siebie w takim samym stopniu. Warto podkreślić, iż każdy rodzaj konstrukcji oparty na łatach i kontrłatach przewiduje montaż obu elementów. Pomiędzy łatami i kontrłatami warto założyć membranę, zwiększającą skuteczność izolacji.
Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do swojego domu?
Na rynku znajdziemy szeroki wybór elementów do zaprojektowania stabilnej konstrukcji drewnianej. Podczas zakupów można zdecydować się na zakup łat dachowych impregnowanych, które wyróżniają się zastosowaniem dodatkowej warstwy zabezpieczającej, chroniącej przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych i biologicznych. Łaty impregnowane wyróżniają się wysoką odpornością na zużycie, co pozytywnie wpływa na ich żywotność.
Alternatywnym wyborem będą łaty suche, które pozbawione są nadmiaru wilgoci. To właśnie woda sprawia, że elementy drewniane stają się mniej trwałe i stabilne. Łaty suche chronią również przed powstawaniem odkształceń, związanych ze stopniową utratą wody. Kluczowe znaczenie ma także odpowiednie dopasowanie wymiarów oraz przekrojów łat i kontrłat. Będą one zależeć przede wszystkim od parametrów dachu oraz projektu architektonicznego całego budynku. Warto pamiętać jednocześnie o tym, że pokrycie dachowe kładzie się najczęściej w przeciwnym kierunku niż najczęstsze podmuchy wiatru.
Artykuł promocyjny.
Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.