ukladanie kostki brukowej

Fuga do kostki brukowej – dlaczego jest tak istotna?

Planujesz wykonanie brukowanego podjazdu, tarasu lub placu na swojej posesji? Jeśli tak musisz mieć świadomość, że wybór solidnej i trwałej a przy tym estetycznej kostki brukowej to nie jedyna kwestia, o którą musisz się zatroszczyć. Równie ważna jest bowiem fuga do kostki brukowej, którą wypełnisz szczeliny pomiędzy kostkami. To od niej zależy trwałość oraz estetykę nawierzchni. Przekonajmy się więc, dlaczego jest tak ważna.

Dlaczego zasypywanie fug piaskiem nie jest dobrym pomysłem?

Jeszcze kilkanaście lat temu podczas układania kostki brukowej przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami zasypywano naturalnym piaskiem. Wydawać się to mogło rozwiązaniem niedrogim a przy tym praktycznym i trwałym. Dziś wiemy już, że nie jest to najlepszy sposób na uszczelnienie przestrzeni pomiędzy kostkami brukowymi. O wiele lepiej sprawdzi się profesjonalna fuga do kostki brukowej. Dlaczego? Z kilku powodów.
Przede wszystkim piasek nie jest rozwiązaniem trwałym, które posłuży nam przez długi czas. Jest on bowiem wywiewany przez wiatr oraz wypłukiwaniem przez wodę opadową. Co więcej, piasek nie stanowi zabezpieczenia przed wilgocią, która może wnikać również w kamienne płytki doprowadzając do jej erozji. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że piasek stanowi dobry grunt do rozwoju mchów oraz chwastów. Słowem, nie spełnia dobrze roli, którą powinna pełnić fuga do kostki brukowej.

Fuga do kostki brukowej – jaką pełni rolę?

Fuga do kostki brukowej to produkt, który spełnia bardzo ważną rolę. Przede wszystkim, wypełniając szczeliny pomiędzy płytkami sprawia, że nawierzchnia staje się równa i bezpieczna. Co więcej, scala ze sobą poszczególne kostki, dzięki czemu nie przesuwają się one i nie oddalają od siebie. Co więcej, fuga do kostki brukowej chroni przed działaniem wilgoci, uniemożliwiając jej wsiąkanie w kamień lub pełniąc funkcję przepuszczania jej do gruntu. Nie musimy więc obawiać się, że zamarzająca woda doprowadzi do uszkodzenia płyt brukowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że fuga uniemożliwia również rozwoju mchów, porostów i roślin. Pełni również funkcję czysto dekoracyjną. Jak więc widać, jest naprawdę istotna.

Szeroki wybór fug do kostki brukowej

Obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych rodzajów fug do kostki brukowej, które charakteryzują się nie tylko łatwością nakładania, ale również odpornością na działanie wilgoci, wysokich i niskich temperatur, wiatru oraz promieni słonecznych. Fugi są odporne na nacisk i tarcie, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w przypadku powierzchni często użytkowanych. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że obecnie fugi dostępne są w szerokiej gamie kolorów co pozwala nam uzyskać bardzo elegancki wygląd brukowanych powierzchni.

Podsumowując, fuga do kostki brukowej pełni bardzo ważną rolę i nie warto jej lekceważyć. Wybierając wysokiej jakości produkt, który dopasowany będzie do natężenia ruchu na brukowanej powierzchni masz pewność, że posłuży ci ona przez długi czas nie tracąc swojego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *