kamienna podloga

Jak czyścić podłogi kamienne? Najlepsze metody na płyty chodnikowe, wapienne i marmurowe

Dowiedz się, jak czyścić podłogi kamienne, aby zachować ich naturalną patynę, usunąć plamy i chronić je przed uszkodzeniem, korzystając z porad wiodących ekspertów z branży

Dbaj o kamienne podłogi, a odwdzięczą się tobie – i twoim następcom – latami, a nawet wiekami dobrej służby. Znajomość najlepszego sposobu czyszczenia podłóg kamiennych utrzyma je w dobrym stanie i zapobiegnie ich uszkodzeniu lub zabrudzeniu.

Niezależnie od tego, czy czyścisz oryginalną podłogę kamienną, która ma setki lat, czy konserwujesz nowo ułożoną podłogę kamienną, dobrze jest wiedzieć, jakich technik i produktów użyć. A jakie są nakazy, a czego nie wolno przy czyszczeniu podłóg kamiennych.

Przy regularnym, delikatnym czyszczeniu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że plamy i ślady przedostaną się do kamienia i spowodują trwałe uszkodzenia, a także kurz i piasek szorujący powierzchnię kamienia.

Roger Hunt, autor Old House Handbook , zaleca ostrożność przed rozpoczęciem. „Zastanów się dobrze przed renowacją starej kamiennej podłogi. Kamienne podłogi mogą się przesuwać, pękać i stać się nierówne, ale niezmiennie zyskują na patynie starości. Wszystkie te cechy można łatwo stracić, jeśli podłoga zostanie podniesiona i ponownie ułożona lub niewłaściwie oczyszczona”.

JAK CZYŚCIĆ STARE KAMIENNE PODŁOGI?

Jeśli masz starą kamienną podłogę, Bryan Williamson z firmy zajmującej się renowacją, Bryan Williamson & Daughters , ma kilka ważnych rad. „Unikaj nadmiernego czyszczenia, ponieważ zniszczy to starą patynę, która nadaje podłodze jej charakter. Jeśli to konieczne, pracuj delikatnie, używając niekwaśnego środka czyszczącego, takiego jak soda do prania, miękka szczotka do szorowania lub mop i czysta woda, ale nigdy nie moczyć podłogi”.

Niezależnie od tego, czego używasz, ważne jest, aby najpierw przetestować wyczyszczenie małego obszaru kamienia. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli zamierzasz czyścić marmur. Jak mówi Bryan Williamson: „Łatwo plami i może zostać uszkodzony nawet przez wodę. Wyszczotkować lub odkurzyć wykwity solne; nigdy nie używaj wody.

Przy czyszczeniu starych kamiennych podłóg o wiele lepiej zapobiegać niż leczyć. „Zamontuj wycieraczki przy wejściach, aby zatrzymywać brud i często je wytrząsać. Podkładki należy również umieszczać pod metalowymi przedmiotami stykającymi się z podłogą, aby zapobiec rdzewieniu” – dodaje.

Nasze pomysły na korytarze oferują więcej sposobów na zorganizowanie wejścia.

Kluczowe wskazówki Rogera Hunta dotyczące czyszczenia starych podłóg kamiennych są równie ważne w przypadku nowych, jak i starych podłóg kamiennych.

  • Natychmiast wytrzyj rozlane płyny.
  • Ostrożnie oczyść nieodpowiednie ślady i plamy
  • Regularnie zamiataj podłogę

JAK PRZYGOTOWAĆ POSADZKI KAMIENNE DO CZYSZCZENIA?

Pierwszym etapem czyszczenia podłogi kamiennej jest czyszczenie powierzchni na sucho w celu usunięcia luźnego kurzu, piasku lub żwiru. Większość powierzchni kamiennych można szczotkować miękką szczotką lub delikatnie odkurzać za pomocą odpowiedniej nasadki do twardych podłóg.

Musisz upewnić się, że sam odkurzacz jest w dobrym stanie i że nie ma ryzyka uszkodzenia kamiennej podłogi przez zużyte koła i osprzęt o chropowatych krawędziach. W rzeczywistości eksperci z Beswick Stone odradzają odkurzanie, jeśli podłoga jest wykonana z ciemnego kamienia lub łupka. „Zadrapania będą znacznie bardziej widoczne, a zużyte głowice próżniowe mogą spowodować wiele uszkodzeń” – mówią.

Po usunięciu kurzu i piasku możesz przejść do następnego etapu czyszczenia kamiennej podłogi.

JAK USUNĄĆ TŁUSZCZ I BRUD Z PODŁÓG KAMIENNYCH?

Mike Morris, kierownik łańcucha dostaw w firmie Liberon , ekspert w dziedzinie pielęgnacji drewna i podłóg, ma następujące porady dotyczące usuwania nagromadzonych warstw brudu i tłuszczu z podłóg kamiennych. „Unikaj ogólnych, uniwersalnych środków do czyszczenia podłóg. Zamiast tego wybierz łatwy w użyciu, specjalistyczny produkt na bazie wody, który nadaje się do stosowania na zapieczętowanym lub niezabezpieczonym kamieniu.

„Rozcieńczyć ciepłą wodą zgodnie z instrukcjami producenta. Dobrze jest użyć mopa do podłogi lub gąbki, energicznie pocierając brudne miejsca.

Pozostaw produkt na powierzchni przez 10-15 minut, a następnie kilkakrotnie spłucz czystą ciepłą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.’

JAK USUNĄĆ PLAMY Z PODŁÓG KAMIENNYCH?

Najpierw skontaktuj się z dostawcą podłóg, aby uzyskać porady dotyczące konkretnego produktu dotyczące usuwania plam z kamiennej podłogi.

„Jeśli masz uporczywą plamę do usunięcia”, mówi Morris, „wybierz specjalistyczny środek do czyszczenia podłóg kamiennych, który pozwala wylać niewielką ilość czystego środka bezpośrednio na plamę. Pozostaw produkt na 15 minut, a następnie wyszoruj pędzelkiem, aby usunąć plamę. Następnie spłucz ciepłą wodą i pozostaw podłogę do wyschnięcia”.

Specjalistyczny produkt, taki jak Liberon Stone Floor Cleaner, może być stosowany do uszczelnionych i niezabezpieczonych podłóg z terakoty i kamienia.

Projektantka wnętrz Emma Sims-Hilditch ujawnia, jak sprawić, by dom był przyjazny i super stylowy

CZY PODŁOGI KAMIENNE MUSZĄ BYĆ USZCZELNIANE?

Ważne jest, aby chronić swój kamień, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub o dużej wilgotności.

„Jeśli pracujesz z nowym kamieniem”, mówi Morris. „Gdy Twoja kamienna podłoga jest czysta, należy ją chronić przed wodą i plamami za pomocą specjalistycznego środka do uszczelniania podłóg kamiennych. Najlepiej wykończyć albo specjalistycznym woskiem do podłóg kamiennych, albo – w celu uzyskania trwalszej powierzchni w miejscach o dużym natężeniu ruchu – specjalistyczną powłoką ochronną”.

Colin Roby-Welford, dyrektor kreatywny firmy Fired Earth zgadza się, że kamienna podłoga powinna być uszczelniona, aby wyglądała dobrze. „Jedną z kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać w odniesieniu do kamienia naturalnego, jest to, że jest on porowaty, więc uszczelnienie ochroni go przed plamami i zachowa doskonały wygląd przez nadchodzące lata”.

„Podłoga kamienna może nawet poprawić się wraz z patyną starości, ale naprawdę ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących konkretnego produktu podczas montażu kamienia. Gdy kamień zostanie zapieczętowany, wycieki nie przenikną powierzchni i można je po prostu zetrzeć. ’

Nasze pomysły na płytki podłogowe w łazience obejmują oszałamiające wzory z kamienia.

JAK CZYŚCIĆ USZCZELNIONĄ KAMIENNĄ PODŁOGĘ?

„Najlepszym sposobem na utrzymanie całkowicie szczelnej kamiennej podłogi jest regularne zamiatanie lub odkurzanie w celu usunięcia zabrudzeń z powierzchni” – dodaje Roby-Welford. „Podłogę można następnie szybko umyć za pomocą zalecanego, specyficznego dla produktu środka czyszczącego. Zostały opracowane tak, aby były skutecznymi środkami czyszczącymi, ale także były delikatne dla uszczelniaczy, które chronią podłogę”.

Odradza używanie ogólnych środków czyszczących do czyszczenia kamiennej podłogi, a nawet ostrzega przed używaniem szczotki do szorowania. „Ogólne domowe środki czyszczące mogą być zbyt ścierne i mogą uszkodzić szczeliwa, podobnie jak staromodne dobre szorowanie. W każdym razie nie powinno być potrzeby szorowania rozlanych płynów, jeśli podejmiesz działania w odpowiednim czasie, ponieważ uszczelniacz utworzy warstwę ochronną na płytkach” – mówi.

„Posadzka kamienna będzie wymagała ponownego uszczelniania co kilka lat, aby zapewnić maksymalną ochronę przed plamami. Możesz wykonać szybki test, upuszczając trochę wody na podłogę i sprawdzając, czy jest na powierzchni (tak jak powinna) lub zaczyna wchłaniać się w podłogę (w takim przypadku może być czas na ponowne uszczelnienie) .

CZY UŻYWANIE OCTU DO CZYSZCZENIA PODŁÓG KAMIENNYCH JEST BEZPIECZNE?

Nigdy nie używaj octu ani soku z cytryny do czyszczenia podłóg kamiennych. Te i wszelkie inne silnie kwaśne produkty mogą uszkodzić powierzchnię kamienia i zmatowić jego wygląd.

Jeśli wolisz używać naturalnego środka czyszczącego, istnieje jeden dość zaskakujący produkt gospodarstwa domowego, który można wykorzystać do czyszczenia podłóg kamiennych. Mleko.

„Jak rozumiem, kazeina w mleku tworzy słabe spoiwo na powierzchni płyt chodnikowych, nadając im lekko wypolerowany połysk i powstrzymując kurz” – mówi. „Najlepiej działa na gładkich kamieniach o delikatnej, zwartej fakturze powierzchni. Na grubszym kamieniu efekt jest nieco inny, a kamień chwilowo będzie ciemniejszy.

„Po prostu umyłem podłogi ciepłą wodą i sztywną szczotką, a potem ponownie wyszorowałem je odtłuszczonym mlekiem i pozostawiłem do wyschnięcia. Przez chwilę pachniało trochę mleczno, ale nie tak nieprzyjemnie. Po wyschnięciu zapach szybko zniknął.

W notatkach technicznych „ Caring for Old Floors ” Towarzystwo Ochrony Starożytnych Budynków (SPAB) twierdzi, że stosowanie kwaśnego mleka stosowanego oszczędnie za pomocą szmatki do czyszczenia podłóg kamiennych jest wspomniane w XIX-wiecznych podręcznikach domowych i „może wywołać miękki połysk i stopień ochrony powierzchni drobnoziarnistego kamienia z utrwaloną patyną”.

SPAB ostrzega jednak przed używaniem mleka do czyszczenia chłonnego lub wilgotnego kamienia, ponieważ może to pozostawić plamę. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów czyszczących, naturalnych lub nie, najlepiej skontaktować się z dostawcą podłóg i najpierw przeprowadzić test na małej, dyskretnej powierzchni podłogi.

CZEGO UNIKAĆ PODCZAS CZYSZCZENIA PODŁOGI Z KAMIENIA NATURALNEGO?

Nie używaj zastrzeżonych marek środków do czyszczenia podłóg ani mydła. Nic alkalicznego (wybielacz) i nic kwaśnego. Używaj specjalnie opracowanego środka do czyszczenia kamienia naturalnego, który nie tylko czyści, ale także konserwuje szczeliwo ochronne.

Nie mopuj codziennie – trzymaj się maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu. Kiedy robisz mop, nie zalewaj kamienia. Regularnie zamiataj i szczotkuj.

Miękki, bawełniany mop z zamkniętą pętelką, który można dobrze wykręcić, dzięki czemu można wycierać prawie do sucha, są dobre. Mopy z mikrofibry są jeszcze lepsze. Używanie dużych ilości wody nie jest dobre na żadnym naturalnym materiale.

Nie używaj roztworu mydła (pozostawi to film, który będzie się stopniowo nawarstwiał). Czyścisz wszystkie podłogi? Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący czyszczenia podłóg drewnianych

JAK UPROŚCIĆ ŻYCIE PODCZAS CZYSZCZENIA PODŁÓG KAMIENNYCH?

Przede wszystkim mądrze wybierz swoją podłogę. Wybierz bardziej odporną kamienną podłogę w ciemniejszych lub naturalnych odcieniach do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie i przedpokoje, chyba że jesteś przygotowany na utrzymanie jaśniejszych kamieni. Colin Roby-Welford z Fired Earth mówi: „Jeśli jesteś na etapie wyboru podłogi, postaraj się realistycznie określić, ile czasu prawdopodobnie będziesz chciał poświęcić na sprzątanie.

Chociaż z pewnością możesz zdecydować się na lśniący biały marmur, aby uzyskać efektowne pomysły na kuchnię , Twoja podłoga będzie nadal wyglądać błyszcząco na biało tylko wtedy, gdy będziesz przygotowany na czyszczenie przy pierwszych oznakach rozlania lub odcisku łapy, podczas gdy ten sam marmur może być idealny wybór dla pomysłów na łazienkę w stylu spa ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *