Mocowanie karnisza do ściany

Mocowanie karnisza do ściany — poradnik

Samodzielny montaż karnisza ściennego nie jest trudny – poradzi sobie z nim każdy, kto kiedykolwiek miał w ręku wiertarkę. Wystarczy przygotować odpowiednie narzędzia i precyzyjnie wymierzyć miejsce, w którym karnisz ma być zainstalowany. Nie wiesz, od czego zacząć? Przedstawiamy kompleksowy poradnik – krok po kroku.

Co jest potrzebne do montażu karnisza ściennego?

Aby zamontować karnisz ścienny, potrzebujesz zaledwie kilku narzędzi. Jest to bardzo prosta czynność, dlatego z łatwością poradzisz sobie z podstawowymi przyrządami, które najprawdopodobniej masz w domu. Zanim rozpoczniesz montaż, przygotuj:

 • wiertarkę,
 • miarkę,
 • śrubokręt,
 • ołówek,
 • linijkę lub poziomicę.

Potrzebne będą również kołki rozporowe, śruby ograniczające i klucz imbusowy, natomiast każdy z tych elementów zwykle znajdziesz w komplecie z zakupionym karniszem ściennym.

Na jakiej wysokości i szerokości wieszać karnisz ścienny?

Montaż karnisza ściennego musi być przemyślany dużo bardziej niż montaż karnisza sufitowego. Jak wymierzyć miejsce, w którym powinien być zawieszony? Warto kierować się następującymi wskazówkami:

 • karnisz powinien być przynajmniej 40 cm dłuższy niż wnęka okienna – najlepiej, aby wystawał po 25 cm z każdej strony okna, gdyż wtedy da się całkowicie odsłonić firany lub zasłony; ponadto wówczas nie będą one blokować skrzydła, gdy postanowisz przewietrzyć pomieszczenie,
 • jeśli chodzi o wysokość montażu, karnisz powinien być zamontowany minimum 5 cm od nadproża okna oraz 13-15 cm od ściany.

Nie musisz oczywiście trzymać się sztywno tych wymiarów. Karnisz powinien po prostu wisieć proporcjonalnie do wnęki okiennej oraz sufitu i nie utrudniać otwierania okna.

Karnisz ścienny – jak go zamontować?

Montaż karnisza ściennego nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. Oto jak zamontować karnisz ścienny w kilku krokach!

 • Sprawdź poziom podłoża, wykorzystując do tego poziomicę. Jeśli masz bardzo krzywe ściany, rozważ montaż karnisza na suficie.
 • Miejsce montażu wspornika wyznacz za pomocą poziomicy i miarki w równej odległości, po obu stronach okna. Jak to zrobić? Zacznij od górnej krawędzi okna, wyznaczając punkt w odległości 7-8 cm. Następnie wyznacz punkt w odległości 10-12 cm od bocznej krawędzi okna. Połącz je dwiema liniami, pionową i poziomą. Miejsce ich przecięcia wyznacza punkt montażu wspornika.
 • Wiertarką wywierć dziury w ścianie, wykorzystując wiertło dopasowane do kołków, wkrętów i otworów w uchwycie wspornika.
 • Umieść kołki w otworach i przykręć wspornik. Następnie złóż pozostałe elementy wspornika.
 • Załóż karnisz (wcześniej nałóż na niego żabki) i wyrównaj jego położenie względem okna. Gotowe!

Zastanawiasz się, czy do montażu karniszy ściennych w domu potrzebujesz fachowca? Zdecydowanie nie. To jedna z prostszych rzeczy do zrobienia w mieszkaniu, nie wymagająca żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy zorganizować narzędzia, wymierzyć odległość od okna i wywiercić otwory. A potem zostaje już tylko założenie pasujących do wnętrza firan i zasłon!

Materiał promocyjny.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *