malowanie sciany

Jak pomalować ścianę? 15 kroków do pomalowania ściany jak profesjonalista

Zakładasz czapkę DIY i uczysz się malować ścianę jak profesjonalista? Nasz ekspercki przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku przez te najprostsze prace remontowe

Malowanie ścian to jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów aktualizacji każdego pomieszczenia. I nie musisz zatrudniać profesjonalistów, aby wykonali estetyczną pracę. Ale zanim sięgniesz po wałek, dobrze jest poznać kilka wskazówek od najlepszych ekspertów, jak pomalować ścianę jak profesjonalista, zanim zaczniesz.

W końcu przez długi czas będziesz przyglądać się tym ścianom. Skonsultowaliśmy się z ekspertami, takimi jak Benjamin Moore, Lick i Dulux, aby dowiedzieć się, jak pomalować ścianę do perfekcji – tak, abyś sam mógł wcielić w życie swoje pomysły na salon.

JAK POMALOWAĆ ŚCIANĘ?

Tutaj zajmujemy się podstawami malowania ścian – korzystając z dodanych przez nas porad ekspertów, zapewnisz profesjonalne wykończenie.

1. ZMIERZ SWÓJ POKÓJ I OKREŚL, ILE FARBY POTRZEBUJESZ

Jeśli przeglądałeś pomysły na farby do salonu i zastanawiasz się, czy sam mógłbyś przeprowadzić transformację, pierwszą rzeczą, z którą musisz się uporać, jest ilość farby.

„Nie ma „przeciętnego miejsca”, dlatego ważne jest, aby z grubsza obliczyć, ile farby będziesz potrzebować, aby uniknąć kupowania zbyt dużej ilości – mówi Helen Shaw, dyrektor w Benjamin Moore . „Głównie należy pamiętać, że większość farb pokrywa około 10-12 m2 na litr. ’

Kontynuuje: „Po pierwsze, zalecamy zacząć od zmierzenia lub oszacowania długości pomieszczenia. Luźnym i łatwym przewodnikiem jest wyjdź – jeden krok dla osoby dorosłej to około 1 m, więc zacznij od stania przy jednej ścianie i podejdź do przeciwległej ściany. Następnie możesz zrobić to samo, aby oszacować szerokość. Następnie dodaj razem dwa razy długość i dwa razy szerokość, aby uzyskać obwód.

„Większość pokoi ma standardowy sufit o wysokości 2,5 m, więc jeśli pomnożysz obwód przez 2,5, otrzymasz całość w metrach do kwadratu. Chociaż zalecamy, aby w przypadku szczególnie wysokich sufitów najlepiej było to zmierzyć, a nie szacować na 2,5 m. Jeśli masz duże okna lub wiele drzwi lub wbudowanych szafek, możesz odliczyć to od sumy, aby uniknąć kupowania za dużo. Wreszcie podwoić całkowity metr kwadratowy, aby uwzględnić nałożenie dwóch warstw”.

2. WYBIERZ SWÓJ KOLOR I UZYSKAJ ODPOWIEDNIE WYKOŃCZENIE

Niezależnie od tego, czy szukasz organicznych, neutralnych czy odważnych, wyrazistych schematów kolorystycznych salonu , wybór przykładowych doniczek jest zawsze dobrym pomysłem, aby zobaczyć, jak odcień reaguje na światło w Twojej przestrzeni.

I nie zapomnij o finiszu. „Odpowiednie wykończenie lakieru dla różnych powierzchni i konkretne rezultaty to klucz do doskonałego rezultatu”, mówią eksperci Dulux . „Na przykład wykończenia o średnim połysku i połysku odbijają światło, podczas gdy kuchnia i łazienka wymagają właściwości odpornych na wilgoć i plamy”.

3. KUP ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA

Malując ścianę, nie ma nic gorszego niż zbyt późne zdanie sobie sprawy, że nie masz wszystkich narzędzi i materiałów, których będziesz potrzebować do prawidłowego wykonania pracy. Będziesz potrzebował: garnka z farbą; pędzel i wałek do malowania; Elementarz; mydło i woda do czyszczenia; taca do malowania; arkusz przeciwpyłowy; taśma malarska; a jeśli masz wysokie sufity, dobrym pomysłem jest przedłużacz rolkowy.

Helen Shaw z Benjamina Moore’a mówi: „Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, zdecydowanym faworytem wśród konsumentów jest używanie wałka do malowania ścian i dwucalowego pędzla do obcinania krawędzi. Aby zapewnić gładkie wykończenie, najlepszy jest wałek z mikrofibry”.

4. MALUJ W NATURALNYM ŚWIETLE

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zawsze maluj w naturalnym, nie sztucznym lub słabym świetle.

Ekspert firmy Dulux radzi: „Niezależnie od tego, czy spieszysz się, aby wykonać pracę, gdy zachodzi słońce, czy na zewnątrz jest ciemno i burzowo, zawsze lepiej poczekać na jasne, naturalne światło, aby pomalować swoje pokoje. Malowanie w słabym lub ostrym sztucznym oświetleniu może łatwo spowodować plamy i niedoskonałości, które uwidaczniają się tylko w jaskrawym, naturalnym świetle”.

5. OCZYŚĆ OBSZAR

Teraz, gdy masz odpowiednią ilość farby we właściwym wykończeniu i wybranym kolorze, możesz wykonać kolejny krok w malowaniu ściany.

„Zacznij od oczyszczenia miejsca pracy, aby zapewnić sobie dużo miejsca do malowania”, mówi Natasha Bradley, psycholog ds. projektowania wnętrz i koloru w firmie Lick . „Odłóż swoje ulubione meble i wszystko, na co nie chcesz się rozpryskiwać.

„Załóż ochronny arkusz przeciwpyłowy, aby ocalić podłogę i wszelkie meble, które są zbyt ciężkie, aby je przenieść. Nie wystarczą tu gazety i prześcieradła, ale płótno lub plastikowa prześcieradło powinny równie dobrze działać.

Helen Shaw, dyrektor Benjamin Moore w Wielkiej Brytanii, dodaje: „Zanim wskoczysz do środka z pędzlem, upewnij się, że przestrzeń wokół ciebie jest odpowiednio przygotowana i oczyszczona – nie chcesz, aby farba wylała się na nową sofę! Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby całkowicie wyczyścić pomieszczenie, przesuń wszystko na środek pokoju i przykryj, nie zapomnij również o przykryciu podłogi”.

6. PRZYGOTUJ ŚCIANY

„Gdy wszystko zostanie oczyszczone i przykryte, możesz zacząć przygotowywać ściany” – mówi Helen Shaw. „Kluczowym czynnikiem zapewniającym gładkie wykończenie jest posiadanie czystej powierzchni do malowania, ponieważ kurz, pajęczyny lub brud mogą powstrzymać przyleganie farby i uzyskanie idealnego wykończenia. Większość ścian można umyć miękką gąbką i ciepłą wodą, ale jeśli malujesz w kuchni, będziesz potrzebować czegoś, co pomoże przebić się przez tłuszcz przed spłukaniem ciepłą wodą”.

W rozmowie z H&G ekspert Dulux powiedział: „Pominięcie tego kluczowego pierwszego kroku jest bardzo kuszące, niezależnie od tego, czy chodzi o oszczędność czasu, czy też dlatego, że uważasz, że Twoje ściany wyglądają dobrze do malowania. Ale często trudno jest zobaczyć brud, kurz, rysy i pęknięcia, dopóki nie podniosą brzydkich głów przez nową farbę. Zanim cokolwiek zrobisz, dobrze umyj ściany ciepłą wodą z mydłem, napraw wszelkie pęknięcia i dziury masą szpachlową i poczekaj, aż powierzchnia całkowicie wyschnie przed malowaniem”.

Bądź bardzo czujny na tym etapie, mówi Natasha Bradley z Licka. „Zbadaj swoją ścianę pod kątem łuszczących się obszarów lub małych wybrzuszeń. Użyj wypełniacza i uszczelniacza, aby wypełnić wszelkie pęknięcia lub dziury lub skrobaka, aby wyrównać nierówności i łuszczącą się farbę. Nie pomijaj tego kroku, jeśli chcesz uzyskać gładkie i profesjonalne wykończenie.

„Następnie przygotuj powierzchnię do malowania. Dokładnie wyczyść ściany, ale delikatnie, używając mieszanki mydła i wody. Wytrzyj do czysta i pozostaw do wyschnięcia.

7. ZASTOSUJ TAŚMĘ MALARSKĄ

Gdy powierzchnie wyschną, użyj malarskiej taśmy maskującej lub dobrej, staromodnej taśmy maskującej, aby zakryć wszelkie gniazdka, przełączniki i listwy przypodłogowe w okolicy.
Helen Shaw mówi: „Będziesz potrzebował rolki lub dwóch taśmy malarskiej, aby chronić listwy lub przełączniki przed wszelkimi kroplami i zapewnić schludne wykończenie. Upewnij się, że naklejasz taśmę ostrożnie, aby uzyskać dobre uszczelnienie, aby farba nie dostała się pod nią i nie spływała.

8. CZAS NA PRZYGOTOWANIE

Użycie podkładu zapewni bardziej profesjonalne wykończenie i pomoże w maksymalnym wykorzystaniu koloru farby. „Nałóż gładką i równomierną warstwę podkładu za pomocą wałka”, mówi Natasha Bradley z Licka. „Pracuj w mniejszych szczelinach końcówką pędzla. Pozostawić do wyschnięcia na kilka godzin przed rozpoczęciem malowania”.

Dodaje: „Unikaj pokusy pominięcia etapu gruntowania, jeśli chcesz uzyskać żywe i spójne wykończenie, zwłaszcza jeśli malujesz ciemniejszy kolor”.

9. WYMIESZAJ I ZLEJ FARBĘ

Zacznij od dokładnego wymieszania farby, aby uzyskać równomierną teksturę, zanim wlej trochę do kuwety malarskiej.

Ekspert Dulux mówi: „Ponieważ kolory mogą się nieznacznie różnić w zależności od puszki, opłaca się przelać farbę do mniejszego pojemnika lub tacy, aby ją wymieszać przed rozpoczęciem malowania. Jeśli chodzi o dekorowanie przy jak najmniejszym bałaganie, ta wskazówka może po prostu uratować zdrowie psychiczne. Wyobraź sobie, że przypadkowo przewróciłeś 10-litrową puszkę farby?

Kathryn Lloyd z Crown Studio oferuje swoją najważniejszą wskazówkę: „Wlej farbę na tackę z wałkiem i dla ułatwienia możesz użyć folii aluminiowej w tacce, aby uniknąć późniejszego czyszczenia. Kiedy skończysz z farbą, której potrzebujesz, wlej pozostałą farbę z powrotem do puszki i możesz wyrzucić folię bez użycia ton wody.

10. WYTNIJ KRAWĘDZIE

Zanim zaczniesz malować ściany, wytnij krawędzie jedno- lub dwucalowym pędzlem. Oznacza to, że najpierw pomaluj obszary, które są zbyt ciasne dla wałków, takie jak linia sufitu, narożniki i wykończenia.

Helen Shaw z Benjamina Moore’a radzi: „Aby z łatwością ciąć, taśma o niskiej przyczepności wokół krawędzi sufitu lub listwy pomoże uzyskać ostrą linię i czyste wykończenie. Delikatnie usuń taśmę, gdy farba jest jeszcze mokra, aby upewnić się, że nie ma przecieków ani łuszczenia”.

Najważniejsze wskazówki Kathryn Lloyd dotyczące wcinania się podczas malowania ściany? „Nałóż trochę farby na pędzel, pod warunkiem, że usunięto nadmiar, aby mieć pewność, że masz kontrolę podczas używania pędzla i zadbaj o to, by farba wyglądała schludnie wzdłuż krawędzi.

„Z pędzlem w ręku zacznij trochę od krawędzi ściany, aby mieć odpowiednią ilość pozostawioną na pędzlu, aby stworzyć bardzo ostrą krawędź, tak aby była ładna i schludna. Powtórz to dla góry, dołu i boków ściany.’

11. POMALUJ ŚCIANĘ OD GÓRY DO DOŁU

Od przygotowania do malowania pracuj od góry pomieszczenia w dół, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Zacznij od sufitu i ościeżnicy. Następnie pomaluj ściany od góry do dołu za pomocą wałka. Zakończ pracę stolarką i listwami przypodłogowymi.

12. UŻYJ TEJ TECHNIKI MALOWANIA, ABY UZYSKAĆ NAJLEPSZE POKRYCIE

„Jeśli rzucasz wałkiem, możesz nie osiągnąć najlepszego krycia”, mówią eksperci Dulux. „Zamiast tego nałóż farbę w kształcie litery W na ścianę. Przejdź przez W w kształcie litery M, aby wypełnić luki, a następnie ponownie załaduj wałek i przejdź do następnej sekcji w ten sam sposób.

Natasha Bradley z Licka zgadza się, że jest to dobra technika malowania ścian, mówiąc: „Zanurz wałek w kuwetę z farbą i zacznij malować ścianę ruchami W lub M, aby uzyskać równomierne rozprowadzenie”.

13. NAŁÓŻ KOLEJNĄ WARSTWĘ FARBY

Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia na kilka godzin przed nałożeniem kolejnej warstwy.

„Większość ścian nie powinna wymagać więcej niż dwóch warstw farby” – mówi Natasha Bradley. „Usuń taśmę malarską ze ściany, gdy druga warstwa jeszcze schnie”.

14. NIE ZAPOMNIJ O WENTYLACJI

Aby doświadczenie było dla Ciebie przyjemniejsze, otwórz okna i wpuść trochę powietrza.

Natasha Bradley radzi, że przyspieszy to również oczekiwanie: „Dbaj o dobrą wentylację miejsca pracy, aby skrócić czas schnięcia”.

15. POSPRZĄTAJ I PRZYGOTUJ SIĘ NA WIELKIE ODKRYCIE

Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny i usuń osłony przeciwpyłowe, aby odsłonić nową ścianę. Utrzymuj pędzle w dobrym stanie, czyszcząc je przed odłożeniem. Jeśli użyłeś farby na bazie wody, wystarczy wyczyścić wodą z mydłem.

Artur Wądołowski

Założyciel bloga i właściciel firmy budowlanej Budorex z Gdańska. Od lat rozwija firmę i chce dzielić się wiedzą z innymi. Prywatnie pasjonat ogrodów.

Zobacz wszystkie posty autorstwa Artur Wądołowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *